Čtení pro psaní

Slepé uličky, vyschlé studny, ztracené naděje. Každý se někdy dostane do úzkých.  Když se do úzkých dostane spisovatel(ka), dokáže ho zachránit jiný spisovatel.  Jsou knihy a jsou spisovatelé, kteří dokáží posílit a dodat odvahu.

E. Hemingway  tady pro nás zanechal Pohyblivý svátek, knihu o Paříži z dob, kdy z každého rohu Paříže sálala touha po umění. Je to však HLAVNĚ kniha o psaní. Hemingway psal Pohyblivý svátek dlouho a psal tuto knihu jako zralý autor. Vytvořil text, který spisovatele (spisovatelku) v hodině velkého rozkolísání dokáže podpořit a dát mu (jí) naději a směr.

Papá Hemingway mě provází po celý život, někdy ve velmi podivných souvislostech. Komu zvoní hrana byl jeden z prvních románů, které mě opravdu hluboce zasáhly, hlavně stylem, schopností jednou větou udeřit až na dno. Pár let nato mi na Zámečku v Šilheřovicích velmi starý barman namíchal Hemingwayův oblíbený koktejl daiquiri , přidával k tomu historky o Hemingwayově přátelství s Fitzgeraldem a já mám dodnes pocit, že ten barman kdysi s těmi dvěma vysedával v baru a učil se od nich míchat daiquiri a vyprávět.  Daleko později jsem měla možnost nahlédnout do vzpomínek účastníka života na porevoluční Kubě a sepsala jsem ten příběh v dialogu s Hemingwayovým příběhem Stařec a moře.  To se nedalo obejít.  Před pár lety jsem dostala od přátel pohlednici z Kuby, je na ní samozřejmě Hemingway a jsou na ní i slova z knihy Pohyblivý svátek.

Hemingway, můj Pohyblivý svátek…

E. Hemingway

Kniha, do které jsem se jako vysokoškolská studentka bláznivě zamilovala, má divný název: Tetička Julie a zneuznaný génius. Mario Vargas Llosa, peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu, nepatří v českých zemích k příliš čteným autorům, pro mě je ale jeho dílo poklad. Kniha Tetička Julie a zneuznaný génius mi nesmírně laskavým způsobem dokáže připomenout, o co mi v životě jde. 

Zápas o text, to je disciplína těžké váhy. Llosa ji zvládl skvěle. Sdílet s ním historky, pocity a postřehy z doby, kdy začínal, to je elixír života. Vede nekonečné dialogy s bulvárním novinářem, který je jeho podřízeným, s geniálním spisovatelem nekonečných seriálů, s obdivovateli tohoto génia, se svým přítelem, ostrým kritikem jeho prvních spisovatelských pokusů, ale hlavně je v neustálém dialogu se svou obrovskou touhou tvořit text.

Je milé pozorovat, že snaha vytlačit z veřejného prostoru bulvár a nekonečné milostné novely je zřejmě stará jako lidstvo samo. Llosa patří k lidem, kteří tento nerovný zápas zvládli. Svým celoživotním dílem uhájil v nekonečném boji s kýčem hranice uměleckého textu.

Báječná kniha!

M. V. Llosa: Tetička Julie a zneuznaný génius

„Co například znamená slovo román? Víš dobře, že pro nás to neznamená dvě stě nebo tisíc potištěných stran.“  /Výčitka, Alba de Céspedes/

Výčitka italské spisovatelky Alby de Céspedes je kniha o psaní a o pokrytectví; a je to i velmi ženská kniha. Pro mě má tato kniha i jeden bonus: jedna z postav se mi podobá. Věčné útěky před pokrytectvím, věčné pokusy o psaní, věčný strach z vlastní nepochopitelnosti, tak žiji i já.

Výčitka ukazuje neslučitelnost psaní s jakýmkoliv druhem pokrytectví a také ukazuje proces psaní jako něco nejasného, něco těžko pochopitelného, něco s naprosto nejistým výsledkem.  Přesto se denně miliony z nás pokoušejí něco nejasného a těžko pochopitelného psanými slovy zachytit. Výsledek je vždy nejistý a jen velmi málo z nás uspěje natolik, že si dokáže získat alespoň nějakého čtenáře. Většina z nás zažívá spíše jinou pasáž z této knihy:

„Všichni na mě civěli jako na zjevení. Ucítili známý zápach síry, který se kolem mě šíří už léta. … Znovu je vidím v salóně, jak popíjejí kávu: muži uzavření ve svých dokonalých oblecích, masitá záda žen chráněná měkoučkými norkovými štolami. Jenom mne nechránilo nic. V zádech jsem neměla nic než dlouhý řetěz svých jižanských předků, které hlad zahnal na sever…“

Slepé uličky, vyschlé studny, ztracené naděje. Každý se někdy dostane do úzkých.  Když se do úzkých dostane spisovatel(ka), dokáže ho zachránit jiný spisovatel.  Jsou knihy a jsou spisovatelé, kteří dokáží posílit a dodat odvahu. Určitě nějaké máte v knihovně i vy.

 

Autor: Eva Tvrdá | středa 16.12.2020 19:43 | karma článku: 8,89 | přečteno: 300x
  • Další články autora

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část třetí: Vodní svět

K Pobaltí samozřejmě patří živel s názvem Baltské moře, borové pobřežní lesy, velmi, velmi dlouhé pláže, nesmírně jemný světlý písek a ryby, ryby, ryby. Přičemž platí: čím menší vesnice, tím lepší "ryba smażona".

9.8.2023 v 15:20 | Karma: 12,23 | Přečteno: 293x | Diskuse | Kultura

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část druhá: Cihlová gotika

K Pobaltí určitě patří procházka cihlovou gotikou, hrázděné domy a atmosféra, která inspirovala v 19. a na počátku 20. století stavitele ve Slezsku.

8.8.2023 v 8:38 | Karma: 11,04 | Přečteno: 310x | Diskuse | Kultura

Eva Tvrdá

Baltský triptych - část první: Kašubština

V Evropě žije několik malých národů, jejichž řeč je uznávaným jazykem, i když to není jazyk úřední. Jedním z těchto národů jsou Kašubové.

7.8.2023 v 10:11 | Karma: 13,28 | Přečteno: 469x | Diskuse | Kultura

Eva Tvrdá

Sedm divů Bretaně - div sedmý: Hortenzie

Bretaň je proslulá proměnlivým a deštivým počasím. Chvíli svítí slunce, vzápětí se přiženou mračna a dá se do deště.

20.7.2023 v 18:45 | Karma: 17,26 | Přečteno: 318x | Diskuse | Kultura

Eva Tvrdá

Sedm divů Bretaně - div šestý: Megality

Seismologicky nejstarší území Francie, Bretaň, od nepaměti fascinuje megality, menhiry, dolmeny a dalšími kamennými útvary, které vybudovala v době kamenné neznámá civilizace.

19.7.2023 v 7:36 | Karma: 12,88 | Přečteno: 238x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

POLITICKÝ DIÁŘ: Zelený pošuk a děravá paměť ministra Výborného

18. července 2024

Premium Konec června je obdobím, do kterého musí politici odevzdávat majetková přiznání. Jako každý rok i...

V Thomayerově nemocnici spadl z balkonu pacient, zraněním podlehl

18. července 2024  12:04,  aktualizováno  12:52

V pražské Thomayerově nemocnici zemřel po pádu z balkonu muž staršího věku, který zde byl...

Europoslanci rozhodnou o von der Leyenové. Nasadila EU kazajku, říká Dostálová

18. července 2024  9:29,  aktualizováno  12:52

Europoslance na plenárním zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek čeká nejdůležitější hlasování tohoto...

Značka BMW míří do Ostravy, u letiště postaví logistické centrum za miliardy

18. července 2024  12:07,  aktualizováno  12:28

Ostravští zastupitelé dnes schválili prodej pozemků ve strategické průmyslové zóně u letiště v...

  • Počet článků 193
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 733x
Prozaička. www.evatvrda.cz