Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panama; pozor na kanál

Průplav byl pro Panamu doslova zásah zhůry. Právě díky tomuto inženýrskému zázraku vybudovanému cizinci se z pralesem pokryté chudé kolumbijské provincie náhodou stal nezávislý stát. Tomu následně kanál zajistil pravidelné a jisté příjmy do státní pokladny a díky němu je dnes prosperující Panama nejrychleji rostoucí ekonomikou Latinské Ameriky. Jinak by se nejspíš potácela na úrovni dnešní Nikaraguy. Kanál ale může zemi stejně dobře dostat do problémů

Tří a půl milionová Panama je maličkou středoamerickou zemí zcela na okraji zájmu. Jako by se v očích světa scvrkla jen na pruh země okolo průplavu protínajícího panamskou šíji. Není tomu ale tak. Turisté navštěvují její netknuté tropické pralesy, obchodníci a finančníci zde provádějí velkou část svých aktivit v regionu a ekonomové ji dávají za zářný příklad. Panama nabízí skutečně povzbudivé čtení: odhadovaný letošní růst 7 %, nezaměstnanost 4 %, minimální mzda 12 500 Kč, prostě jedny z nejlepších čísel v Latinské Americe.

„Panamský zázrak“ stojí na zmíněném průplavu, poplatky za jeho použítí představují životně důležitou část vládních příjmů. Kanál byl vybudovaný a vlastněný až do roku 1999 USA. Washington ostatně Panamu v roce 1903 uměle vytvořil odtržením od Kolumbie, protože Bogota s americkými plány nesouhlasila. Vytvořil pak z Panamy zvláštní stát, spíše neoficiální americký protektorát nabízející spoustu výhod jako například vést obchody či schovat peníze mimo jurisdikci USA, ale zároveň bezpečně, protože celá země a její vláda pod dohledem Washingtonu byla. To pomohlo vytvořit v jinak bezvýznamné Panamě rozvinutý sektor finančních služeb a tím bankovní centrum střední Ameriky a Karibiku. Není tu proto nouze o kapitál, banky jsou silné a investoři se do Panamy jen hrnou. Investuje se především do velkých infrastrukturálních projektů - rozšíření průplavu, nová letiště, metro ve Ciudad de Panamá, hydroelektrárny. Letiště Tocumen v hlavním městě je díky tomu dopravním uzlem mezi Severní a Jižní Amerikou. Z projektů samozřejmě vzkvétá stavebnictví a na sektory stavební a finanční jsou navázány veškeré služby ostatní. HDP doplňuje plantážní zemědělství a rybolov.

V čele země stojí Ricardo Martinelli, maloobchodní magnát prosazující pravicovou politiku. Panama by se ráda připojila k liberálnímu a prosperujícímu Tichomořskému společenství (Alianza del Pacífico) tvořenému Chile, Peru, Kolumbií a Mexikem. Vláda je obecně hodnocena kladně, korupce je v kontextu regionu únosná a veřejné služby ucházející. Aktuálně musí vláda řešit problém s rozšiřováním panamského průplavu. Velkolepý projekt za více než 3 mld dolarů buduje konzorcium v čele se španělskou a italskou firmou, jež minulý týden hrozilo zastavením prací, nezaplatí-li vláda neočekávané výdaje vzniklé při pracích. Panamská vláda původně odmítla, do situace se vložila i španělská vláda a nepřímo USA (ty před rokem 2009 silně tlačily na Panamu, aby zakázku přiřkla americkým stavařům). Před pár dny konzorcium souhlasilo podílet se na těchto výdajích a svou hrozbu nesplnilo. Události ale odkryly křehkost panamského hospodářství. Zastavení prací by potopilo sektor stavebnictví a ten by s sebou stáhl zbytek ekonomiky. Panamskému průplavu navíc může vyrůst v Nikaragui konkurence, jakkoli zatím vypadá tento čínský projekt nereálně. Odborníci radí více rozvinout místní zemědělství a domácí trh.

Země je navíc výkladní skříní nerovnosti. V maličkém státě tu dvojnásob platí, že veškeré bohatství drží doslova hrstka lidí. Kvalitní vzdělání je přístupné striktně pouze elitám. Čtvrtina Panamanů žije pod hranicí chudoby. Supermoderní výškové budovy v centru se střídají s chudinskými slumy na okraji. Kriminalita je v nestřežených čtvrtích obrovská. Dariénským pralesem na kolumbijské hranici se přes Panamu pašují drogy a emigranti z Jižní Ameriky.

Obchodně vypadá Panama nezajímavě vzhledem k drobnému místnímu trhu, ale například stavební stroje a materiály zde musí jít na odbyt dobře a ve velkém množství. Příležitost pro takový Metrostav se přímo nabízí. Pro turbíny do hydroelektráren jakbysmet. Itálie zde předloni získala třeba i zajímavé zbrojní zakázky. Panama je zároveň obchodním centrem, kde se velké množství obchodů zprostředkovává a zboží končí jinde ve střední Americe či Karibiku. Vývozce se tak nemusí cítit omezený velikostí panamského trhu. Najde-li tu odběratele, ten už jistě bude schopen zboží přeprodávat jinam.

Autor: Lukáš Trzaskalik | pátek 24.1.2014 11:35 | karma článku: 10,18 | přečteno: 622x
  • Další články autora

Lukáš Trzaskalik

Macri prezidentem, Argentina si zvolila novou cestu

Mauricio Macri se středopravou stranou Cambiemos (Změňme) byl zvolen prezidentem Argentiny. Odchodem Cristiny končí 12 populistických let vlády Kirchnerů.

24.11.2015 v 22:34 | Karma: 11,20 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Guatemala; sranda musí být, i kdyby se venku střílelo

V prezidentských volbách v největší středoamerické zemi zvítězil tuto neděli bývalý komik Jimmy Morales. Na první pohled beznadějná Guatemala však letos příjemně překvapila.

31.10.2015 v 20:50 | Karma: 9,17 | Přečteno: 325x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Argentina; rozvoj k zaostalosti (část druhá)

Po téměř pěti měsících života tady přináším nástin, jak to vypadá ve druhé největší ekonomice Jižní Ameriky, „evropské“ Argentině. Pokračování předchozího článku

27.7.2015 v 0:01 | Karma: 16,86 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Argentina; rozvoj k zaostalosti (část první)

Po necelých pěti měsících života tady přináším nástin, jak to vypadá ve druhé největší ekonomice Jižní Ameriky, „evropské“ Argentině

22.7.2015 v 0:36 | Karma: 33,16 | Přečteno: 2743x | Diskuse| Ekonomika

Lukáš Trzaskalik

Německé válečné reparace; jen další řecký výkřik do tmy?

V českých médiích je řecký požadavek válečných reparací podáván jako další přiblblý nápad Athén, jak z někoho drze vytáhnout peníze. Válečné reparace Německa jsou možná naopak první smysluplný návrh, se kterým populistická Syriza zatím přišla.

21.4.2015 v 17:36 | Karma: 17,67 | Přečteno: 687x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 840x
Po semestru na Univerzitě v Buenos Aires, aktuálně v posledním ročníku VŠE v Praze. Zimní semestr 2013 jsem strávil na Katolické univerzitě v Santiagu de Chile.

Zaměřuji se na ekonomiku, politiku, dějiny a nerovnost v rozvojových zemích, v prvé řadě Latinské Americe. Svými články chci přispět k lepšímu povědomí Čechů o tomto překrásném regionu, neboť naše média jej opomíjí. 

Zamilován do Latinské Ameriky a jedné Chilanky, podnikl jsem několik cest do Chile, Argentiny a Uruguaye, projel křížem krážem Bolívii, prošel Velikonoční ostrov a navštívil Peru a Dominikánskou republiku.

Seznam rubrik