Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kostarika; nejšťastnější pod sluncem?

Země dvakrát vévodící indexu Happy Planet je dávána Latinské Americe za příklad demokracie, zlepšování kvality života a úspěšného rozvoje. Realita je ale trochu jiná

Středoamerická Kostarika s necelými pěti milióny obyvatel je nejstabilnější latinskoamerickou zemí. Po krátké občanské válce v roce 1948 zrušila armádu a od té doby žije klidným demokratickým životem. Mezinárodní organizace vyzdvihují vysokou úroveň kvality života, vzhledem k hospodářské úrovni země, i relativně kvalitní veřejné školství a zdravotnictví. V postavení žen je v rámci Latinské Ameriky mezi nejlepšími, aktuálně v čele Kostariky stojí středolevá prezidentka Laura Chinchillová. 

Hospodářství země tradičně stálo na plantážní produkci kávy, banánů a dalšího ovoce. Díky dobrému vzdělání Kostaričanů země přilákala elektrotechnické a farmaceutické firmy a čtvrtinu vývozu dnes tvoří čipy, procesory a léky. Daří se také finančním službám a turistice - tropická Kostarika je nejnavštěvovanější středoamerickou zemí. Je hospodářsky velmi otevřená a uvažuje o členství v prosperujícím Tichomořském společenství (Alianza del Pacífico). Vláda v San José chrání životní prostředí i kulturní památky a rasově pestrá společnost je velmi tolerantní. Minulý týden v prvním kole prezidentských voleb zvítězil Luis G. Solís z vládnoucí středolevé strany. Ten slibuje nová pracovní místa v průmyslu, „sociální ekonomiku“ a boj s chudobou, nerovností a zločinem. Zde přichází ona Ale...

Navzdory průměrným číslům totiž pětina Kostaričanů žije pod hranicí chudoby a občané na malém trhu nenachází dostatek pracovních příležitostí. Země posledních deset let čelí mexickým a kolumbijským drogovýcm kartelům, které výhodně položenou Kostariku využívají jako překladiště kokainu pro americký trh. I přes spolupráci s USA jim civilní kostarické bezpečnostní složky nedokážou plně vzdorovat a násilí v rámci „vyřizování účtů“ roste. Společnost je velmi nerovná podobně jako všude v Latinské Americe. Jenže v Kostarice se nerovnost v jako téměř jediném státě nesnižuje, ale naopak zvyšuje.

Vládu tlačí rostoucí deficit veřejných financí (loni 5,5 % HDP) kvůli vysokým výdajům na školství a platy státních zaměstnanců a naopak nízkým daňovým příjmům. Ty jsou způsobeny jednak přirozeně nízkými daněmi, ale především daňovými úniky, ze kterých se tu stal národní sport a slovo daň je často k smíchu, a také rozbujelou korupcí. Rovněž praní špinavých peněz, i v souvislosti s drogami, je v Kostarice stále běžnější. Je otázka, jestli z toho všeho jsou Kostaričané tak šťastní...

Ani mezinárodní postavení Kostariky není růžové. San José sice udržuje těsné vztahy s USA, EU a tichomořským regionem, se sousední Nikaraguou je ale Kostarika na ostří nože a nemá vlastní armádu. Už v roce 2010 nikaragujští vojáci obsadili kousek pohraničního území na řece San Juan. Loni prezident Daniel Ortega nadnesl eventuální nárok Managuy na celou kostarickou provincii Guanacaste (viz mé články o Nikarague) a později dokonce nabídl zahraničním těžařským společnostem k průzkumu část kostarických vod. Proti pobídce podá kostarická vláda spolu s Kolumbií a Panamou žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu. Bude to už několikátá žaloba ze strany San José na svého souseda.

Z českých výrobků pro kostarický trh mne napadají turbíny pro místní hydroelektrárny, stroje pro zemědělský, potravinářský a dřevozpracující sektor plus kamkoli prodejná vozidla či nemocniční lůžka. Místní policie a speciální složky by mohly mít zájem o naše zbraně (ikdyž americká konkurence zde asi bude drtivá). Země je velmi otevřená a má uzavřeny smlouvy o volném obchodu s řadou států. Ta s EU čeká na ratifikaci parlamentu.

Autor: Lukáš Trzaskalik | neděle 9.2.2014 20:20 | karma článku: 12,07 | přečteno: 572x
  • Další články autora

Lukáš Trzaskalik

Macri prezidentem, Argentina si zvolila novou cestu

Mauricio Macri se středopravou stranou Cambiemos (Změňme) byl zvolen prezidentem Argentiny. Odchodem Cristiny končí 12 populistických let vlády Kirchnerů.

24.11.2015 v 22:34 | Karma: 11,20 | Přečteno: 407x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Guatemala; sranda musí být, i kdyby se venku střílelo

V prezidentských volbách v největší středoamerické zemi zvítězil tuto neděli bývalý komik Jimmy Morales. Na první pohled beznadějná Guatemala však letos příjemně překvapila.

31.10.2015 v 20:50 | Karma: 9,17 | Přečteno: 325x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Argentina; rozvoj k zaostalosti (část druhá)

Po téměř pěti měsících života tady přináším nástin, jak to vypadá ve druhé největší ekonomice Jižní Ameriky, „evropské“ Argentině. Pokračování předchozího článku

27.7.2015 v 0:01 | Karma: 16,86 | Přečteno: 1007x | Diskuse| Politika

Lukáš Trzaskalik

Argentina; rozvoj k zaostalosti (část první)

Po necelých pěti měsících života tady přináším nástin, jak to vypadá ve druhé největší ekonomice Jižní Ameriky, „evropské“ Argentině

22.7.2015 v 0:36 | Karma: 33,16 | Přečteno: 2743x | Diskuse| Ekonomika

Lukáš Trzaskalik

Německé válečné reparace; jen další řecký výkřik do tmy?

V českých médiích je řecký požadavek válečných reparací podáván jako další přiblblý nápad Athén, jak z někoho drze vytáhnout peníze. Válečné reparace Německa jsou možná naopak první smysluplný návrh, se kterým populistická Syriza zatím přišla.

21.4.2015 v 17:36 | Karma: 17,67 | Přečteno: 687x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Starostové nesouhlasí s plánem na další rušení pošt, testy chtějí překazit

14. června 2024

Premium Česká pošta začala na venkově testovat, nakolik zvládne klasické poštovní pobočky nahradit Mobilní...

Začíná nová éra válčení. Na Ukrajině proběhla první bitva robotů na světě

14. června 2024

Premium Historie si možná bude pamatovat, že jedna z prvních bitev mezi roboty se odehrála na Ukrajině...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 840x
Po semestru na Univerzitě v Buenos Aires, aktuálně v posledním ročníku VŠE v Praze. Zimní semestr 2013 jsem strávil na Katolické univerzitě v Santiagu de Chile.

Zaměřuji se na ekonomiku, politiku, dějiny a nerovnost v rozvojových zemích, v prvé řadě Latinské Americe. Svými články chci přispět k lepšímu povědomí Čechů o tomto překrásném regionu, neboť naše média jej opomíjí. 

Zamilován do Latinské Ameriky a jedné Chilanky, podnikl jsem několik cest do Chile, Argentiny a Uruguaye, projel křížem krážem Bolívii, prošel Velikonoční ostrov a navštívil Peru a Dominikánskou republiku.

Seznam rubrik