EET – konec svobody podnikání, důvod zdražování a krachu hospod? Ne, jen kontrolní nástroj

Nerad platím daně a neznám nikoho kdo je platí rád, vlastně si myslím, že na světě neexistuje nikdo, kdo by je chtěl platit. 

 Většina z nás, a často oprávněně, má pocit, že by s těmito penězi naložilo lépe než stát, který nám sahá do kapes jen proto, aby je utratil v nepřehledných zakázkách na, kdo ví co, nacpal do těch, kterým se nechce pracovat nebo do chřtánu nenasytných politiků a úředníků..

Jenže taky chceme jezdit po silnicích, které připomínají více než stezky kamzíků, v nemocnicích chceme skutečnou léčbu, ne jen odvar z bylin, naše děti chceme posílat do škol, ve kterých se naučí i něco jiného než jen číst a počítat a hasiče bychom u požáru asi jen neradi viděli s vědry místo stříkaček. To a tisíce dalších věcí se platí právě jen penězi, které stát vybere na daních, což se bohužel asi nikdy nezmění, neb pravděpodobnost, že na našem území bude objeveno rozsáhlé naleziště ropy, zlata či drahých kamenů, díky kterým by stát už naše peníze nepotřeboval, se rovná nule.

Proto mi diskuze a hlavně argumenty tzv. odpůrců EET a jiného „šťourání“ v oblasti daní, přijdou nejen liché, ale mnohdy vyloženě trapné. Zcela jistě můžeme diskutovat o tom, jestli ta či ona daň není příliš vysoká nebo dokonce zbytečná, podivovat se ale nad tím, že si chce stát své příjmy ohlídat, je prostě směšné a to zvláště tehdy, když je obecně známo, s jakou ochotou se u nás daně platí. Nebo vy jste snad nikdy neslyšeli otázku: „S papírem nebo bez?“.

Všichni jsme poctiví.

Jedním z argumentů, který mnozí podnikatelé v gastro průmyslu a jejich tzv. ochránců z řad TOP 09 používají, je že EET dělá ze všech zloděje a nepoctivce. Ač neznám žádného majitele restaurace, poznal jsem v životě dost lidí, kteří v nějakých pracovali. Nepřišlo vám nikdy divné, že lidé v pohostinství mají jedny z nejnižších mezd, které často kopírují mzdu minimální? Pokaždé když jsem se zeptal, jestli se jim za to vyplatí pracovat, dostalo se mi prakticky stejné odpověďi, často doprovázené pozdvihnutím obočí: „To je samozřejmě jen oficiální mzda, zbytek dostáváme na ruku. Za takovou almužnu by tu nikdo nedělal.“. Na další dotaz, proč tedy nejdou jinam, byla většinou lakonická odpověď, že to tak dělají všichni.

Pominu-li tedy skutečnost, že je běžnou praxí šidit na odvodech za zaměstnance, je samozřejmě jasné, že takové vyplácení „na ruku“ se asi v oficiálním účetnictví neobjeví a z jakých to tedy peněz se ty výplaty asi provádějí, že? Ostatně fakt, že u mafií byly restaurace a bary, hned po kasinech, oblíbenou zástěrkou na praní peněz, je asi známý dost.

Končíme, EET nás zruinuje.

Internet je plný srdceryvných příběhů hospod, které kvůli EET končí. Novinky.cz dokonce psaly, že snad již více než 700 zařízení skončilo. Proč ale, ptám se.

Pokud restaurace používá některý z moderních pokladních systémů, je aplikace EET pouze otázkou aktualizace softwaru a připojení k internetu. I v případě, se doposud jako pokladna používal šuplík s kalkulačkou, dá se najít řešení ve formě tabletu a tiskárny s cenou několik tisíc korun. A to nemluvím o možnosti využívat mobil. Investice v rámci desetitisíců, o kterých někteří provozovatelé hovoří, jsou tak spíše oblasti pověstí a bájí, protože odpovídají nákupu kompletních moderních pokladen, pravděpodobně s vodotryskem v ceně. A to nemluvím o pětitisícové „dotaci“, kterou mohou na nákup využít.

Kvůli EET zdražíme.

Jasně EET má své náklady. Pokladní systém. Paušál za software, který se ale platil i před tím. Paušál za internet, který měli i před tím.. Je jasné, že tyto více náklady se do cen promítnou, to už ví každý hospodský. O tom, že se jim snížila i daň, jaksi taktně pomlčí. Takže „Máme dražší pivo? Nadávejte Babišovi. On za to může!“ Přece si nesnížíme zisky, že?

Tak končí hospody kvůli EET nebo ne?

Samozřejmě, že některé skončí. Pokud někdo vytočil za den pět piv a dva rumy, je jasné, že náklady se mu určitě nevyplatí. V takovém případě, je však otázkou, zda dotyčný podnikal nebo dělal charitu. Já tvrdím, že podnikání se dělá kvůli zisku, charita je zadarmo.

Stejně tak ti co tvrdí, že končí proto, že nesouhlasí se systémem a tak nějak na protest, si z nás pravděpodobně dělají blázny. Tvrdit, že zahodím prosperující živnost, jen kvůli protestu, který stejně nemá žádný smysl, je totiž povídání z říše pohádek.

Zajímavá však byla jedna statistika, která ukázala, že v tomto roce během listopadu skončilo nějak mnoho restauračních zařízení, ale kupodivu jich ještě více vzniklo.

Inu z vaší hospody U Sluníčka, teď bude hospůdka U Měsíčku, ve které vás uvítá stejný hospodský a i nabídka bude stejná. Jen ten finančák se nebude divit, jak to, že U Sluníčka mají najednou o 100% vyšší tržby.

Jde jen o kontrolu.

V životě jsou prý jisté jen daně a smrt. Zatímco to že zemřete, se dá potvrdit celkem snadno, To, že řádně platíte daně, je už k ověření mnohem složitější. I proto stát vymýšlí různé nástroje, kterými si chce naši poctivost ověřit. Jestli však někdo tvrdí, že jsou to gestapácké, či snad estébácké metody, pak by se mohl juknout třeba do demokratické USA, kde tamní berňák je obávanější než celá FBI i se CIA dohromady. A s nástroji, které používá, by se Kalouskovi udělali okamžitě osypky na osypkách, alespoň dle toho co tvrdí dnes.

Podnikatele trápí jiné věci.

Leckdo se tváří, že EET je dnes největší problém a zlo, které čeští živnostníci zažívají. To je ovšem lež. Podnikatele by ocenili hlavně čisté podnikatelské prostředí, funkční justici a především mnohem, mnohem menší byrokracii, která je nebude tolik dusit.  

EET tak není žádný dusič českých podnikatelů, je to jen kontrolní nástroj státu, kterým se snaží zajistit vybírání daní od všech, kteří je mají platit. Protestovat proti němu je tedy stejně absurdní, jako protestovat proti policii, že hlídá zákony této země.

Nemá smysl debatovat o kontrolních nástrojích, máme však plné právo diskutovat o tom, zda ta či ona daň je správná nebo přiměřená. Máme právo požadovat, aby nebyly daně zbytečně vysoké a systém komplikovaný. A zcela určitě musíme požadovat, aby byly vybrané daně využívány účelně.

Taková debata však už nemá s EET vůbec nic společného.

Autor: Jaroslav Trnovec | středa 1.2.2017 7:00 | karma článku: 42,43 | přečteno: 4728x