Život a doba politika Foltýna

Parafrázuji název nedokončeného románu Karla Čapka "Život a dilo skladatele Foltýna". Nutno však dodat, že dnešní doba má zcela jiné vzory neboli "cerebrální břity".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Urmacht
Politik Beda Folten to má nesmírně těžké, protože s ním zmítají veškeré možné "prasíly". Zdaleka nejenom "prasíla erotická", již vyznával jako zdroj inspirace hrdina Čapkovy knihy, neumětelský skladatel Bedřich Foltýn, který se - jak jinak - pokládal za génia.
S politikem cloumá spousta věcí. Nebudu všechno vyjmenovávat, jen zmíním, že vztahy v politických partách jsou svojí podstatou podobné rituálům z doby kamenné. Platí mocné ego. Čím bezohlednější, tím úspěšnější.
Ovšem tou skutečnou "prasílou", která ve svých dopadech zprasí málem všechno, jsou peníze - přesněji řečeno vyváděné peníze. "Korupce je jako rakovina, která požírá každodenní život lidí" (...)  "Korupce ničí celé komunity, protože je uvrhne do stavu nejistoty" Cituji ze slov papeže Františka, z května 2017, z jeho návštěvy v Latinské Americe. Což se zdaleka netýká jen jihoamerického kontinentu. Mohl bych parafrázovat, že korupce ničí celá národní společenství a celé státy, protože je stahuje ke dnu a vrhá do stavu nejistoty a rozvratu. 
Uvedu symptomy.
1/ Když se spustí mediální šantán, tragikomedie v nejbizarnějších podobách, opičárny na twitteru, vulgarity, hrubé vyjadřování a neurvalé chování toho či onoho představitele na veřejnosti (blogeři se můžou roztrhat v komentování), můžete si být téměř jistí, že je to kouřová clona, za níž se ukrývá ona "záhadná prasíla" nebo ještě hůř, nějaká státonetvorná prasárna.
2/ Když se nějaké problémy dlouhodobě nedaří řešit, věci se záhadně nehýbou kupředu a takzvaně "nejdou udělat" (jako například třicet let se vlekoucí oprava dálnice D1), můžete si být rovněž téměř jistí, že za to může mystická prasíla. Urmacht, ausgerechnet! Jasně, že za to nemohou zodpovědní politici a státní úředníci, neboť jejich čestné a upřímné úsilí je zákeřně mařeno tajemným spiknutím osudu. Asi jako: Zakopli jsme o bludný kámen u Devíti křížů, proto se nám práce už tolik let nehýbe!
3/ Když se nějaký politik chová divně a nepochopitelně nebo začne budit podezření, že to upatlaně hraje na ještě nějakou jinou stranu (všechno kolem toho je záhadné, tajemné a neproniknutelné jako mlhy Avalonu), můžete si být téměř jistí, že s ním cloumají všelijaké prasíly. Anebo s ním cloumaly už dávněji, v důsledku čehož má na něj kdosi po ruce další esenciální prasílu jménem kompro.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Proto mi přijdou slova papeže Františka o korupci tolik zasahující a výstižná. Jsem přesvědčen (znovu parafráze), že zkorumpovaní (a tudíž vydíratelní) politici mohou v národním společenství působit jako rakovina, která rozkládá zemi a v konečném důsledku ohrožuje její bezpečnost.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nejsem žádný fanfarónský "bojovník proti korupci". Mířím jinam. Trpce bych zavzpomínal na sliby z volebních plakátů ODS s Petrem Nečasem v bílé košili, s vyhrnutými rukávy: "ZATOČÍME S KORUPCÍ". Povídali, že mu hráli! (Smutně povídali, že mu smutně hráli...)
Korupce znamená porušenost, zkaženost, rozvrat zevnitř. Vysoká míra systémové zkaženosti bývá svázána s nedemokratickými a diktátorskými režimy. Je přímo součástí matrixu. Takový systém funguje spolehlivě, když jsou zkorumpovaní prakticky všichni a tudíž každý musí být zároveň podělaný strachy, kdy to na něj spadne. V mocenských hrách je pak občasná halasně vytrubovaná "kampaň proti korupci" využívána k brutálním čistkám a vyřizování účtů mezi pohlaváry.
Když nesvobodný, mocnářský stát sousedí s demokratickými zeměmi, tak je pro něj hlavním instinktem a hlavním nástrojem šíření mocenského vlivu právě korupce a ovládání (potažmo vydírání) lidí skrze ni. Proto je vysoká míra korupčního prostředí obrovským rizikovým faktorem. Je ohrožením bezpečnosti země a její svobody. Když dosáhne počet mšic na stoncích a listech kritické množství, rostlina umírá.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Na závěr ještě jeden citát od papeže Františka Týká se fake news, ale stačilo by za "nepravdu" dosadit slovo "korupce":
"Nejlepším lékem na 'nepravdu' nejsou strategie, ale lidé: lidé, kteří nejsou ovládáni dychtivostí, jsou připraveni naslouchat, a skrze úsilí o upřímný dialog staví do popředí pravdu." (tweet papeže Františka)
Analogicky tedy: na korupci jsou nejlepším lékem lidé, kteří nejsou ovládáni chtivostí.
V obou případech, v odolnosti vůči šíření nepravdivých zpráv a v odolnosti vůči korupci od prvních nenápadných náznaků, je to na nás. Na každém z nás.  
 

.........................................................................................................................................

       
 

Autor: Marek Trizuljak | úterý 15.5.2018 15:40 | karma článku: 18,10 | přečteno: 668x