Vzpomínka na palachovské události, pohledem z malého severočeského města

Padesát let staré reminiscence, přes tehdejší velké emoce už dost zasuté v paměti. Vzpomínání mých spolužáků ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě, z ledna 1969. 

...

Pět studentů ze sklářské školy se přihlásilo do čestné stráže na památku Jana Palacha a stáli pak před vchodem do městského muzea v Železném Brodě. Někteří z nich také dostali oficiálně volno ze školy, aby se mohli zúčastnit událostí v Praze.  

Osobní vzpomínka jednoho z mých spolužáků (zkráceno) "Do Prahy jsme odjeli v sobotu ráno a hned z Těšnova jsme jeli na Václavák, kde jsme položili kytičku. Pak jsme šli do Karolina, kde byla vystavena rakev. Vystáli jsme tam obrovskou frontu a až navečer jsme se dostali ke kamarádovi, u nějž jsme měli přespat. Kamarádův otec se nám po večeři věnoval a velice zajímavě jsme si popovídali. Ze samotného pohřbu, na druhý den, se mi nejvíc vybavuje nekonečné popocházení v klikatícím se průvodu na Staroměstském náměstí, v dešti a v zimě"   
(pro ilustraci: http://www.janpalach.cz/images/janpalach/7-pohreb/2.png)

Následky účasti studentů na pietních akcích v Železném Brodě a Praze se projevily až později, jak postupně sílila abnormalizace. Přituhlo, nastala perzekuce, fízlování, záludné pomstychtivé akce, udavačství, atd. Jeden z žáků, který mezitím stihl studium dokončit, byl díky svým řemeslným schopnostem na škole zaměstnán v odborných dílnách, ale jen krátce. Stal se terčem útoků a musel ze zaměstnání odejít.

Kvůli jinému z žáků naší školy, který se v Praze zapojil do organizování akcí a na jedné z nich také veřejně promluvil, pak přijeli do školy "jacísi pánové". Šli za ředitelem a požadovali po něm, aby okamžitě toho studenta vyloučil. Ředitel však poukázal na to, že pietní akce pořádané v Praze byly povolené a žáka vyloučit odmítl. Dopadlo to tak, že musel ze školy odejít "neposlušný ředitel" a potom vyletěl i ten student. 

Je to jen pár menších, detailních vzpomínek a osobních příběhů. Zaznamenávám je na památku svých spolužáků, s úctou k nim. A zejména s úctou k tehdejšímu panu řediteli. Byl to vážený člověk se starosvětskou ctí a noblesou, sklářský umělec a pedagog, který se zachoval statečně.
Jak pan ředitel, tak i někteří moji tehdejší spolužáci a kamarádi dnes už nežijí... Jiní dosud žijí a dodnes jsme přátelé.

O poměrech na škole za abnormalizace jsem publikoval blog v září 2018:
https://trizuljak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=677523

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pohřeb (dobové souvislosti)

„V tomto cynickém století, v němž nás často děsí druzí, a my opět děsíme je, a v němž se mnohdy lekáme, jak jsme všichni vnitřně malí, on nás přivedl k tomu, abychom se ptali otázkou, která z nás může učinit velké lidi: Co jsem udělal já pro druhé, jaké je mé srdce, za čím jdu, čemu sloužím, co je pro mne nejvyšší životní hodnotou?

(Projev faráře Jakuba S. Trojana nad hrobem Jana Palacha, 25. leden 1969)

Pohřeb Jana Palacha byl naplánován na 25. ledna 1969. Jeho pořadatelem byl Svaz vysokoškolského studentstva Čech a Moravy. Souhlas získal i díky klidnému průběhu pietního průvodu z Václavského náměstí k hlavní budově Filozofické fakulty, který studentský svaz zorganizoval 20. ledna 1969 a jehož se zúčastnilo několik desítek tisíc osob. Svého kolegu chtěli představitelé SVS pohřbít na Slavíně, ovšem k tomu již souhlas oficiálních orgánů nezískali. Jako místo posledního odpočinku Jana Palacha byly proto vybrány Olšanské hřbitovy.

Rakev s Palachovými pozůstatky byla již od pátku 24. ledna 1969 vystavena v Karolinu, kam se přišly se zemřelým studentem rozloučit desetitisíce lidí. Ve stejný den se večer ve Všetatech uskutečnil smuteční průvod, kterého se zúčastnila většina místních obyvatel. Dopoledne 25. ledna 1969 tryzna pokračovala, krátce po poledni pak začal na nádvoří Karolina smuteční obřad.

(zdroj: http://www.janpalach.cz/cs/default/jan-palach/pohreb)
( http://www.janpalach.cz/cs/default/jan-palach ) Obrázky k nahlédnutí zde:
1/ http://www.janpalach.cz/images/janpalach/7-pohreb/1.png

 

2/ http://www.janpalach.cz/images/janpalach/7-pohreb/2.png 

 

3/ http://www.janpalach.cz/images/janpalach/7-pohreb/8.png

 

4/ http://www.janpalach.cz/images/janpalach/7-pohreb/12.png

__________________________________________________________________

....

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Trizuljak | pátek 18.1.2019 15:05 | karma článku: 16,48 | přečteno: 454x