Tomáš Garrigue Masaryk a co se dělo před sto lety v Rusku

Vzpomínka na československé legionáře, kteří právě v době před 100 lety vybojovali řadu důležitých bitev proti bolševikům a ovládli velkou část Sibiře. 

___________________________________________________________________-

Premisa:
Právě dnes, 14. září 2018 je 81. výročí úmrtí T. G. Masaryka. Jemu tedy rozhodně patří první vzpomínka. Je také velmi dobře známé, jakou má právě on zásluhu na vzniku československých legií v Rusku. Jeho myšlenkou a cílem bylo, aby se naše národy podílely na světovém dění. A je pravdou, že si československé legie vydobyly ve světě velký respekt, což určitě pomohlo vzniku Československé republiky)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ale nejdříve, co předcházelo.
Bolševické revoluci zásadním způsobem pomohlo císařské Německo. To mělo potom, právě v roce 1918 závažné dopady na vývoj situace na bojištích v posledních měsících války. A k tomu dění výrazně přispěly i československé legie
Plukovník Walter Nicolai z německé vojenské tajné služby Abteilung IIIb, napsal ve svých pamětech: "Podobně jako ostatní jsem o bolševicích nic nevěděl." (V zimě 1914–1915, se Nicolai z nejvyšších míst dověděl, že by jim měl pomáhat). „O Leninovi jsem věděl, že žije ve Švýcarsku jako politický emigrant a pod jménem Uljanov předává mé službě zajímavé informace o situaci v carském Rusku.“
Zdroj: https://technet.idnes.cz/jak-vznikl-sssr-lenin-nemecke-penize-dv5-/vojenstvi.aspx?c=A141008_130706_vojenstvi_kuz

(Smutným dovětkem je, že po skončení druhé světové války byl Walter Nicolai zatčen a odvlečen z Německa. Zemřel v Moskvě: ("After the Second World War,  Nicolai was arrested by the Soviet SMERSH under personal order of Stalin,  deported from Germany, and interrogated in Moscow. He died while in custody on 4 May 1947 at the Hospital of Moscow's Butyrka Prison. His body was cremated and buried at the necropolis of the Donskoy Monastery in a mass grave. It was only in 1999 that Russian military prosecutors formally exonerated Walter Nicolai of all charges." zdroj Wikipedia)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

A nyní k legionářům

Po dramatických zvratech v době od konce roku 1917 do jara 1918, kdy například probíhalo i jednání o odzbrojení československých legií, nakonec naši legionáři ovládli (počínaje zhruba od května 1918) velkou část Sibiře a dlouho byli v prostoru za Uralem jedinou dostatečně organizovanou a schopnou vojenskou silou. Žel, například dobytí Jekatěrinburgu přišlo pozdě, rudé vedení z Kremlu mezitím stačilo vyslat rozkaz k zavraždění cara Mikuláše II. a jeho rodiny. Spojenecké země, USA, Velká Británie a Francie počítaly s tím, že československé legie budou hlavní intervenční silou proti bolševické moci. Ale další vývoj byl jiný... 
Nemám za cíl sepisovat známé věci do detailu, jenom jsem chtěl vzpomenout u příležitostí stého výročí významných událostí: Mnohé je k nalezení například zde: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/legionari-v-rusku-pred-100-lety-jde-o-fascinujci-pribeh-obyc/r~ca52231a754b11e88980ac1f6b220ee8/

Českoslovenští legionáři na hlídce. Zdroj wikipedia commons - Autor: Anonymní – http://web.mac.com/czechlegion/iWeb/TheCzechLegion/Photo1.html, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4146135

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Závěrem bych rád připomněl hodnoty, jimž Masaryk přikládal velkou důležitost a dal je v roce 1918 do vínku vznikajícímu novému státu: Pravda, víra, svoboda a důstojnost.
Vůbec by neškodilo znovu tyto hodnoty vyzvednout. Potřebujeme je jako sůl. 
1/ Vždyť s pravdou jsme jaksi na štíru, v záplavě dezinformací ji jen těžko hledáme a jako voliči snadno nalítneme na omaštěný provázek tažený pod nosem.
2/ Jak jsme na tom s vírou? Ať si raději každý položí tu otázku sám, v "komůrce" svého vědomí.
3/ V rozhádanosti a vzájemném nevražení ztrácí hodnotu lidská důstojnost.
4/ Když jsme nejistí v pravdivém pohledu na sebe a na dění kolem nás, když se vytrácí víra a mizí respekt k lidské důstojnosti, je vážně ohrožena i naše svoboda.
Vzpomínání na historické události není žitím v minulosti. Velice se dotýká naší dnešní situace a stejně tak i budoucnosti. 

.......

.......

 

Autor: Marek Trizuljak | pátek 14.9.2018 22:39 | karma článku: 23,20 | přečteno: 689x