Temné místo koncentračního tábora v Letech a potřeba usmíření

Pokud jsem měl možnost dění sledovat, tak cca od roku 2016 se průběžně objevovaly zprávy o archeologickém průzkumu v místech tábora v Letech.

...

Premisa: Vůbec se mi o tomto tématu nepíše snadno. Na prvním místě je úcta k obětem nacistického holocaustu a k pozůstalým. A přesto nelze mlčet, protože zlo se zamlčovat nesmí. I když je příběh koncentráku v Letech zdánlivě jen jednou "menší", dílčí epizodou celé té velké nacistické zrůdnosti, obsahem je stále tatáž totální nelidskost. Popis jednoho detailu nacistického zla neznamená, že by ten detail byl "méně špatný". Je to stále totéž zlo.
Dnešní zpráva ve zpravodajství ČT 24 (dne 10. 9. 2019), o tom, že pohřebiště obětí bylo objeveno, se také nesla převážně v pietním duchu. 

...

Temné místo koncentračního tábora v Letech
Přestože historici mají v rukou dokumenty o obětech, tak až do letošního léta neobjevené hroby možná jaksi "nahrávaly" extremistům v jejich výrocích, jimiž se snažili skutečné zlo koncentráku v Letech zpochybňovat. Až letos v září se objevila zpráva o objevu hrobů obětí. Z možných odkazů uvedu aspoň jeden dnešní: (i.rozhlas.cz 10. 9. 2019 - Temné místo tábora v Letech)
Dohledat určitě lze i předmětné zpravodajství ČT. 

Táborem v Letech prošlo podle historiků v období od srpna 1942 do května 1943 1308 Romů, mužů, žen i dětí. 327 z nich v Letech zemřelo. Ostatní byli převážně deportováni do Osvětimi a přes pět set z nich tam zahynulo. (dle zdroje Týden.cz. 6. září 2019)
Jen pro úplnost, zde je odkaz  Deportace českých Romů do OsvětimiA další odkaz: Oběžník Hlavního úřadu říšské bezpečnosti o deportaci Romů do OsvětimiNic neplatí obezličky, že tábor v Letech byl založen ještě před vznikem protektorátu. Za první, doba založení tábora, konkrétně Druhá republika, už nebyla demokratickým státem, ale nahnědlou, fašizující polodiktaturou. Za druhé, výše zmíněná fakta mluví jasně: Šlo skutečně o holocaust romského etnika.
Tím hanebnější a hluboko pod úroveň lidskosti klesající se ukazují výroky některých našich politiků o údajně "neexistujícím pseudokoncentráku". A stejně tak i farizejské lkání soudruha Filipa nad údajně hrozícím zdražením vepřového v důsledku zrušení vepřína v Letech, což lze považovat za nepříliš chytře zastřený útok na plánovaný pomník. Do stejné kategorie velmi smutného farizejství pak náleží i "dojemná starost" o peníze, jež si vyžádal výkup vepřína a nastávající náklady na vybudování pomníku. Uzdravování paměti a úcta k obětem nacistických zločinů je hodnotou mnohem vyšší.
 

Závěrem. Nález ostatků obětí v Letech má jednu hluboce lidskou dimenzi. Bolestivou, smutnou, ale neoddělitelně spojenou s posledními věcmi člověka. Někdo možná ani netuší, pokud to sám nezažil, jaká je bolest vědět, že vaši předkové zahynuli v dobách totality a zároveň netušit, kde spočívají. Znám to z vlastní rodiny, protože děda mojí ženy zahynul vinou komunistické totality ve vězení v Leopoldově, ale netušíme a nepodařilo se zjistit, kde je jeho hrob.
Ve zpravodajství České televize se dnes (10. 9. 2019) mluvilo také o pozůstalých obětí koncentračního tábora v Letech. Někteří dodnes žijí a dodnes čekali... Svitla jim naděje. Naděje hodně smutná, ale přesto naděje a šance usmířit minulé zlo projevením náležité úcty blízkým, které v těch tragických dobách ztratili. 
...
...
 

 

Autor: Marek Trizuljak | úterý 10.9.2019 22:18 | karma článku: 13,98 | přečteno: 484x