Jméno Panny Marie, bitva u Vídně a sochař Ferdinand Maxmilián Brokoff

Poznámka k výročím připadajícím na den 12. září. Každé z nich je jiné a má v něčem odlišný kulturní či historický dosah. A k tomu svátek Jména Panny Marie. Rád proto připojuji přání k svátku všem Mariím, Maruškám, Mařenkám...

K bitvě u Vídně napsal dobrý a zajímavý blog, opatřený rozsáhlými citacemi, Bedřich Marijanko (přečíst můžete  zde). Určitě tedy nemá cenu opakovat podobné, nebo téměř totožné údaje. 

K dnešnímu 335. výročí jsem hledal trochu jiný pohled. Je jasné, že porážkou u Vídně nastal obrat a byla zastavena turecká expanze. Jak z náboženského tak mocenského hlediska by dobytí Vídně bylo pohromou. Křesťanská Evropa byla ve vážném ohrožení. Velkovezír Kara Mustafa paša se prý chvástal, že potáhne až do Říma a udělá z chrámu Svatého Petra stáj pro koně.

1/ Tureckého tažení na Vídeň se zúčastnilo také vojsko Imre Tököliho, (Odboj uherské šlechty proti Habsburkům by si jistě zasloužil samostatné zpracování, zde na to není až tolik místa a času). Situaci Evropy té doby nesmíme idealizovat a dělat si iluze o nějakém jednotném postupu křesťanského světa v obraně proti tažení Osmanské říše. Například Francie, s tehdy vládnoucím Ludvíkem XIV. kalkulovala s oslabením Habsburků snažila se zavázat si Poláky, aby císaři Leopoldovi I. nepomohli. Polsko však mělo stavovské zřízení a polské stavy na sněmu odhlasovaly pomoc Vídni. Formování protiturecké koalice je popsáno například  zde
Vítězná strana byla kupodivu docela "multikulti" (řečeno dnešním výrazivem). Mimo jiné také nebyla úplně jednokonfesní, tedy výlučně jen katolická. Ovšem podpora papeže Inocence XI. měla pro Leopolda I. Habsburského zásadní význam.
A že bohužel nic není zase až tak úplně jednoduché, svědčí možná i fakt, že bitva o Vídeň se udála v době, kdy byly na Šumpersku v běhu nechvalně známé čarodějnické procesy. 
2/ Dnešní svátek Jména Panny Marie (12. září)  má jednoznačnou souvislost s úspěchem obránců Vídně. Jejich velkou morální a duchovní oporou byl italský kapucínský řeholník a kazatel Marco d'Aviano. V rozhodující den, kdy se už Turci chystali vstoupit do města, sloužil Marek z Aviana brzy ráno mši a vyzval vojáky, aby hájili křesťanskou víru a hlasitě vzývali jméno Panny Marie. Volání "Maria, Maria!" "Maria pomůže!" pak provázelo začátek útoku protiturecké koalice. Turci měli mnohanásobnou početní převahu, ale přesto byli nakonec zahnáni na útěk.
Papež Inocenc XI. pak ustanovil den 12. září jako mariánský svátek na památku vítězství nad Turky.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3/ Ferdinand Maxmilián Brokoff, narozen 12. září 1688 v Červeném Hrádku u Jirkova, (úmrtí 8. března 1731 v Praze), patří spolu s Matyášem Bernardem Braunem k předním sochařům českého vrcholného baroka. A je také jedním z nejvýznamnějších českých sochařů vůbec. Mnohá jeho díla známe především z Prahy, včetně pověstné postavy Turka v jednom ze sousoší na Karlově mostě. Letos 12. září je 330. výročí narození F. M. Brokoffa.
Doba po porážce Turků (a jejich postupného vytlačení až na jih Balkánu) byla jak pro rakouské císařství tak pro jeho tehdejší výzanmnou součást - české země - dobou mimořádného duchovního, vzdělanostního i uměleckého rozmachu, včetně velkých pokladů architektury a sochařství.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marek Trizuljak | středa 12.9.2018 20:51 | karma článku: 20,04 | přečteno: 444x