Budeme znovu ignorovat příklady z dějin?

Důsledky tzv. "velkých" válek , od napoleonských k první a druhé světové, narůstají krok za krokem do obludných rozměrů. Dehumanizace pod pláštíkem "ještě většího dobra pro člověka" anebo "boje za novou budoucnost národů".

...........................................................................................................................................

- Možná právě od třicetileté války, která má na svědomí 600 000 obětí na lidských životech, začaly konflikty v Evropě dosahovat pravidelně počty padlých ve statisících. Ohledně třicetileté války si nejsem jistý, snad to číslo znamená jenom vojáky. Domnívám se, že civilistů, kteří zahynuli vinou brutality rabujících armád, či v důsledku hladu a nemocí, mohlo být daleko víc. Příklad třicetileté války neuvádím náhodou: Po zkušenostech s Jugoslávií a Ukrajinou, ale také s Blízkým Východem se zdá, že pokud by Evropu v dnešní době postihla válka, mohla by se fatálně podobat válce třicetileté. Bohužel, například v Sýrii už cosi takového mají. Velice doufám, že to nebude trvat třicet let, ale systémově podobná situace tam je. Působí tam řada ozbrojených skupin, milicí a polovojenských seskupení. A do toho zároveň vstupují armády několika mocností svými zájmy velmi různých. Počet přímých obětí je přes půl milionu, zraněných s trvalými následky cca dva miliony, válečných utečenců je přes pět milionů.
- Sedmiletá válka (1756-1763), která by mohla být předobrazem pozdějších velkých mezinárodních konfliktů, v nichž proti sobě stály dva bloky složené z většího počtu států, přinesla smrt 500 000 vojáků. Zatímco civilní oběti se odhadují v číslech cca 320 000 - 570 000. A přitom byla celá ta sedmiletá kruťárna úplně nesmyslná a nepomohla nikomu z válčících stran k aspoň nějakým hmatatelným výsledkům.
- Napoleonské války (1803-1815) přinesly dva a půl milionu padlých a milion obětí na civilním obyvatelstvu. Napoleon při tom ukázal psychopatickou bezohlednost vůči vlastním lidem, protože války, do nichž Francouze vedl, jim "daly" především milion padlých. Francie zůstala ještě dlouho poté oslabená (viz fiasko z prusko-francouzské války z let 1870-71).
- První světová válka, zvaná též Velká válka (la Grande Guerre), zaznamenala více než 16 milionů mrtvých, (9,7 milionů vojáků padlých v boji a 6,8 milionů civilistů). Dalšími obětmi jsou ranění s trvalými následky, jichž bylo přes 13 milionů.
Druhá světová válka měla celkově 72 milionů obětí. Z toho 45 milionů civilistů! Což ukazuje, jak se trend v počtech mrtvých děsivě obrací od vojáků k bezbrannému obyvatelstvu. Každá další "velká válka" (jedna po druhé, od Napoleona po Hitlera) přináší téměř sedminásobek civilních obětí ve srovnání s válkou předchozí. Druhá světová válka (jmenovitě zdivočelý nacionalizmus - nacionální socializmus - který byl jednou z hlavních jejích příčin) také zplodila zrůdný fenomén tzv. "konečných řešení" a holocaustu se šesti miliony nevinných civilních obětí, ženy a děti nevyjímaje.
Znamená to jednoduše, že obyčejní bezbranní lidé jsou stále více těmi, kdo krvavě platí za války moderní doby, která sama sebe označuje za civilizovanou, vyspělou, více humánní, atd.
Lokální války v tomto trendu nijak nezaostávají. Naprosto drastický byl počet civilních obětí ve dvou čečenských válkách (1994-96, 1999-2009). "Odhady celkového počtu obětí dvou ruských intervencí v První a Druhé čečenské válce se uvádějí na 300 000 lidí z celkového počtu 1 milionu obyvatel".  (Zdroj:zde)  Téměř třetina obyvatel země!

...........................................................................................................................................
 

Válčení a etnické čistky při rozpadu Jugoslávie přinesly výrazně přes sto tisíc obětí na životech (jen v samotné Bosně a Hercegovině se uvádí 100 000, v Chorvatsku cca 20 000, atd.) Zhruba tři miliony lidí se staly uprchlíky. Několikasettisícová vlna válečných utečenců z Bosny tehdy způsobila v Německu podobnou krizi jako je ta nedávná, ještě doznívající. Válka v Jugoslávii také má na svém kontě Vukovar, první evropské město srovnané se zemí od konce druhé světové války. Varovné na jugoslávské válce je zejména to, že na celkovém velkém počtu mrtvých a utečenců nese vinu nové vzepětí nacionalizmu, který rychle ukázal svoji pravou tvář, nenávistnou a smrtící. Nacionalizmus (mimo jiné) také rozstřílel na prach město Debalceve - po Vukovaru druhé evropské město srovnané se zemí od konce druhé světové války - a na východní Ukrajině zapříčinil útěk milionu lidí z domovů.
Falešně se dnes novým podobám nacionalizmu říká "vlastenectví", ale to je hodně velký podraz. Není vůbec náhoda, že dnešní takzvaní "vlastenci" se pod různými pláštíky uchylují ke zpochybňování holocaustu či různých jeho podob. Nacionalizmus se znovu a znovu ukazuje jako destruktivní, nepřátelsky a negativně se vymezující. Nacionalizmus plodí nenávist a války, vlastenectví naopak může a má vést k přátelským vztahům se sousedy, může a má kultivovat lidi a jejich vztahy, rozvíjet vzdělanost, stavět divadla a zakládat kulturní instituce. 

...........................................................................................................................................

Dovětek:
Státy, které rozpoutaly první světovou válku, neskončily zrovna nejlépe. Rakousko-uherská monarchie se úplně rozpadla. Pruské císařství skončilo a stát utrpěl územní ztráty. Slabá, nevyzrálá demokracie, která se v poválečném Německu teprve formovala, byla zlikvidována nacisty. I další mocnosti zapojené do první války zažily nouzi a strádání. Daň z největších asi zaplatilo Rusko v podobě bolševické revoluce, která válkou způsobený rozvrat ještě prohloubila.
Státy, které zavinily druhou světovou válku, dopadly katastrofálně. Samy měly miliony obětí na životech vlastních obyvatel, zažily strašlivé utrpení civilistů a poničení svých zemí. Jaké myslíte, že by asi měla důsledky jakákoliv nová "velká válka"?
Některé věci lze popsat s pohledem do historie:
1/ Národ, který se nechal zfanatizovat k válečnému tažení (ať pod Napoleonem nebo Hitlerem, Mussolinim, japonským císařem, atd.) bude sám krvácet. Nemůžete se nechat obelhávat, opravdu není jiná cesta. Takový národ sám přinese miliony obětí na lidských životech a zároveň si způsobí hluboké šrámy na svědomí hrůzami, které spáchá na jiných národech. Sám přivede svoji zemi na pokraj zkázy (jako třeba Němci a Japonci v roce 1945).
2/ Nejvíce budou trpět obyčejní lidé - jedno, zda svým "vůdcům" a "spasitelům" uvěřili, či ne. A ti vůdcové budou, úplně stejně bezohledně a fanaticky jako Napoleon a Hitler, hnát na smrt miliony lidí z vlastního národa.
3/ Napadené země zažijí rovněž obrovské trápení a strašlivé ztráty, ale nakonec vyjdou z konfliktu posíleny (viz třeba Anglie a USA a paradoxně taky Stalinův Sovětský svaz, který původně patřil přímo k těm, kdo v Evropě válku rozpoutali. Anebo jako Rusko napadené Napoleonem, které se díky svému vítězství stalo ještě významnějším partnerem a spoluhráčem ve vztazích mezi evropskými zeměmi. Mimochodem, to Rusko, které v témže období, po napoleonských válkách, dalo světu velké spisovatele, básníky, hudební skladatele, atd.)
4/ Svět si můžete získat mnohem krásnější cestou. Nemusíte mu mermomocí cpát před tvář své zbraně, ale mnohem raději nabízet svoji kulturu, duchovní poklady, uměleckou tvorbu. V prvním případě (zbraně) se vás budou bát, ale nebudou si vás vážit. V druhém případě (přátelská komunikace skrze kulturu, umění, výsledky vědecké práce, vzdělanost, atd.) si vás budou vážit a nebudou se vás bát.
...........................................................................................................................................
 

 

 

Autor: Marek Trizuljak | pondělí 19.3.2018 23:27 | karma článku: 27,52 | přečteno: 1142x