Přímá demokracie – ano či ne?

Na internetových stránkách explodovala diskuse o přímé demokracii, kterou požadují Piráti a Okamurova strana ve svých programech. Odpůrci ji prohlašují za hrozbu demokracii.

Argumenty odpůrců přímé demokracie nejsou nové a byly jimi omílány již mnohokrát. Argumentuji zpravidla „politickou nezralostí“ českých voličů. Že proto za ně musí rozhodovat jejich „politicky vzdělaní a státnicky odpovědní zastupitelé“.

Jsou to argumenty nepravdivé, obhajující „pluralitní parlamentní demokracii“ - faktickou nadvládu prospěchářských a korupčnických partají, někdy nazývanou „partokracií“.

Jak tato ideální demokracie funguje, vidíme na „úspěších“ České republiky od samého jejího vzniku (ale i na historických zkušenostech I. ČSR). A zcela aktuálně na momentální situaci po volbách do Sněmovny. Ta je projevem znechucení velké většiny občanů – voličů s fungováním Sněmovny jako „žvanírny“ a impotencí křehkých nesourodých vládních koalic. Proto podlehla většina voličů slibům všech politických stran, jistěže často populistickým, bez výjimky a náš politický systém se ocitl v patové situaci. Jak ji budou „řešit“ prezident Zeman a jím pověřený premiér Babiš, ukáže blízká budoucnost. Jestli se podaří Babišovi zkorumpovat některé poslance z ostatních partají, aby vstoupili do jeho vlády a odhlasovali ji potřebnou důvěru, nebo zda udělá „kšeft“ se Zemanem, že za udržování Babišovy vlády bez důvěry Sněmovny, mu na oplátku zorganizuje druhé zvolení prezidentem republiky.

Zvrhlost celého politického systému Klausovy České republiky vyplývá z protiústavního rozštěpení Československa a z vnucené ústavy nástupnické České republiky, překotně zpatlané Klausovou klikou podle jeho pokynů. První i druhé prosadil Klaus bez jakékoli diskuse se „suverénem“ ČSR i ČR, totiž bez souhlasu jejich občanů!    

Problematické fungování „jedině správné formy zastupitelské demokracie“ není jen problémem naším. Podobné mají všechny státy Evropy, včetně jejich společenství v Evropské unii. Proto na všech stranách zesilují snahy o zvýšení účasti občanské veřejnosti na tvorbě zákonů a na výkonu a kontrole vlády cestou přímé demokracie (nebo alespoň přímější). Že to je možné a úspěšné, dokazuje příklad Švýcarska.

Nejen odpůrci, ale i zastánci přímé demokracie, vystupují s argumenty, které svědčí o jejich naprosté neznalosti posledního stavu teorie přímé demokracie, které jsou výsledkem spolupráce jejích teoretiků z celého světa. Obě tyto skupiny, odpůrců a propagátorů přímé demokracie by se měly důkladně seznámit s dnes dosaženým stavem a teprve potom přímou demokracii posuzovat.

U nás vypracovaly skupiny propagátorů přímé demokracie tři kompletní návrhy ústavy pro Českou republiku a projednali je na celostátní konferenci, která se konala v Praze 27. května 2017, a připravily je pro celonárodní diskusi. Informaci o tom lze nalézt na: http://obcanezaustavnireformu.webnode.cz/. Kompletní paragrafovaný návrh Občanské ústavy pro ČR lze také nalézt na mé webové adrese, uvedené na mém blogu.idnes.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 3.11.2017 12:03 | karma článku: 12,66 | přečteno: 594x