O čem svědčí sebevražedné protesty v USA

Málem denně přinášejí media zprávy o hromadných vraždách a protestních sebevraždách nevinných lidí v USA. Musíme se zamyslet, proč právě tam a z jakých příčin. A nabízí se srovnání s podobnými událostmi v jiných zemích a v jiných.
  • Posledním příkladem je vraždění 7. listopadu 2018 v Los Angeles. Neznámý útočník zastřelil v baru nedaleko Los Angeles 12 lidí. Mezi mrtvými je i zástupce šerifa, který na místě zasahoval. Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Střelec byl nalezen mrtvý uvnitř baru, jaký byl jeho motiv, není jasné.Podobných případů je v roce 2018 zatím registrováno více:
  • 14. února 2018 - Parkland, 17 mrtvých - devatenáctiletý Nikolas Cruz v budově střední školy ve městě Parkland na Floridě zastřelil 17 lidí, dalších 15 zranil; Cruz napadl školu, ze které byl o rok dříve z kázeňských důvodů vyloučen, po činu byl zadržen a přiznal se.
  • 18. května 2018 - Santa Fe, deset mrtvých - na střední škole v Texasu zastřelil sedmnáctiletý student deset lidí, většinou spolužáků, dalších deset lidí utrpělo zranění; krátce po činu pachatele zadržela policie.
  • 28. června 2018 - Annapolis, pět mrtvých - střelec v redakci Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland zastřelil pět lidí a dva další lehce zranil; muže, který s deníkem vedl spor, po činu zadržela policie.
  • 27. října 2018 - Pittsburgh, 11 mrtvých - Při střelbě v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie zemřelo 11 lidí. Útočník, kterým byl podle policie šestačtyřicetiletý Robert Bowers, byl několikrát postřelen a následně zatčen.

Zdroj: ČTK

__________________________________________________________________________________

Z minulosti a z jiných zemí můžeme připomenout protesty zoufalých, „společensky vyloučených“, bezbranných frustrovaných lidí, kteří se na protest proti politickým režimům, společenské nespravedlnosti a proti své bídě, demonstrativně upalují, nebo vraždí nevinné a končí sebevraždou nebo kulkami policie.

U nás máme příklad Jana Palacha, který se obětoval a svojí demonstrační obětí protestoval proti kolaboraci naší KSČ s Brežněvovým SSSR a s jeho okupačním režimem. 

Člověk se proto musí zamýšlet, proč podobné protesty jsou tak časté v právě v USA, jimi samými i našimi obdivovateli označovaných za vzor demokracie a blahobytu. Nesvědčí tamní šílené vražedné akce o tom, že to s tou vzornou americkou demokracií a všeobecným blahobytem není tak slavné?

Neměli bychom být kritičtější a měřit všem stejně?

Autor: Zdeněk Trinkewitz | středa 21.11.2018 8:50 | karma článku: 13,17 | přečteno: 383x