Jak dál s vládní krizí – můj názor

V souvislosti se stávající etapou dnešní vládní krize přinesl portál iDNES.cz, mimo jiné, i připojená stanoviska následujících politických aktérů:

Ivan Bartoš, lídr Pirátů:

„Předčasné volby nikdo nechce, protože to konzumuje čas. My máme připravenou legislativu, předložené registry smluv, nominační zákon a teď finišujeme exekuce a Sněmovna zase usne a bude se tu kampaňovat na předčasné volby? To není řešení,“ sdělil iDNES.cz své stanovisko. Ačkoli jeho straně preference rostou, tak předčasné volby Piráti nechtějí. Podle Bartoše je tahle varianta možná jen v případě, že by dlouhodobě vládla vláda bez důvěry, případně že by prezident opět jmenoval úřednickou vládu.

Právě na Zemanovo vyjádření nyní Bartoš čeká. Podle něj má nyní právě on jednat a ukázat, že jeho benevolence není bezbřehá.

Petr Fiala, lídr ODS:

Babiš není schopen a ochoten sestavit vládu. K možnosti, že by dostal šanci sestavit vládu někdo jiný, se přiklání i předseda ODS Petr Fiala. „Pokud A. Babiš není schopen nebo ochoten sestavit řádnou vládu s většinovou podporou PS, pak má dostat příležitost někdo jiný. Někdo, kdo představí plán a bude mít předpoklady vytvořit vládu v souladu s ústavou. Ukončeme toto divadlo a vraťme se k pravidlům parlamentní demokracie," uvedl Fiala na svém Twitteru.

______________________________________________________________

S pozice trvalého pozorovatele a analytika průběhu sněmovních voleb a pokusů „vítěze“ voleb Babiše o získání důvěry PS pro jeho dvě dosud sestavené vlády, bych si bez dlouhých výkladů, dovolil vyslovit vlastní návrh dalšího postupu pro pana prezidenta.

1. Neměl by již dále tolerovat Babišovu neschopnost sestavit vládu, která by poslušně plnila jeho osobní ambice, vydávané za vůli té většiny občanů, kteří ve volbách dali neuváženě hlas jeho soukromé straně ANO. Protože spojený odpor a nechuť poslanců ostatních stran, k jím nabízenému vládnímu programu a k jeho osobě, nedává jeho vládě naději na získání potřebné důvěry Sněmovny. 

2. Měl by proto demisi jeho vlády neprodleně přijmout a připravit, po konzultaci s dnešní parlamentní opozicí, jmenování úřednické vlády ze skutečných odborníků pro všechny rezorty, bez ohledu na jejich členství nebo nečlenství ministrů v parlamentních politických stranách. A zároveň stanovit náročné termíny pro návrh osoby premiéra, sestavení vlády, návrh vládního programu a hlasování Sněmovny o důvěře.

3. Pro úřednickou vládu stanovit závazný program přípravy státního rozpočtu pro rok 2019 s podmínkou jeho vyrovnanosti na základě zákonů o progresivních daních z příjmů fyzických i právnických osob a spotřební daně z přepychu. Vypracování zákona o obecném referendu s reálnými podmínkami pro jeho vyvolání, bez kvor pro účast voličů a bez podmínek jeho závaznosti, po projednání v široké všenárodní diskusi ve veřejnoprávních mediích. A současně stanovit odpovídající termín mimořádných voleb do Sněmovny, s nejzazším termínem do prvního čtvrtletí 2019.

Jen takový radikální způsob řešení vládní krize má reálnou šanci na sjednocení poctivého úsilí všech společenských sil, které se hlásí ke skutečné, sociálně odpovědné a ekonomicky výkonné a mezinárodně sebevědomé demokracii.

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pondělí 9.4.2018 8:50 | karma článku: 8,16 | přečteno: 299x