Realismus vs idealismus

Není až tak překvapivé, že se nová pro kremelská a nacionalistická strana pojmenovala jako Realisté. Jistě, že to má být marketingový odkaz na TGM, ale skutečnost je taková, že tehdy tento pojem znamenal něco jiného než teď.

Dnes má být pojem realismus opakem jakéhosi škodlivého idealismu. Realismus má být kladen jako protiklad idealismu, který lpí například na morálce, zodpovědnosti za budoucnost a třeba lidských právech.

Moderní realisté říkají, že morálka je vedlejší a důležitější je prospěch a výsledky. U nás má tento názor hlubokou tradici. Navazuje na normalizaci. Na normalizační heslo „drž hubu a krok“. To znamená, nestarej se o morálku, nestarej se o druhé, starej se o sebe. Když budeš zticha a nebudeš se angažovat, budeš mít svou televizi, škodovku a chatu. A budeš žít klidně a spokojeně. A tvou nudu zaženeme televizní zábavou.  Kdo se angažuje, kdo chce pomáhat jiným nebo zlepšovat své okolí je blbec hodný výsměchu. Nepotřebujeme žádné kazatele morálky, kteří nám komplikují život, když krademe, udáváme nebo děláme podrazy. Ti nám komplikovali život tehdy a komplikují nám ho i teď.

Na tuto bolševickou školu navázal Václav Klaus se svými „penězi co nejsou špinavé“ a „vše řešící neviditelnou rukou trhu“. Morálka i jemu byla komplikací a svým přístupem nakazil hodně lidí. Bezohledný, nevkusný, tupý a realistický veksláko-podnikatel se stal karikaturou 90. let a je to Klausův produkt.

Dnešní realisté, ať se tak nazývají nebo si říkají úplně jinak, zase odmítají debaty o čemkoliv, co nenese okamžitý prospěch. Já si taky nejsem jistý všemi moderními ekologickými postuláty, ale myslím si, že je třeba se tím zabývat a dobrat se k pravdě a řešení. Jenže realisté takovou debatu odmítají a ekologie je podle nich podvod.

Realisté vám slibují řád a prosperitu, ale přitom nemají žádnou vizi. Říkají vám, co se musí udělat, abyste se měli hned dobře, ale neříkají, co bude potom. Jednou se nastolí realistický světový řád a už bude navždy dobře. To něco připomíná, ne? Odmítají ptát se na to, kam by měla směřovat naše země, náš kontinent, lidská rasa. Vzdálená budoucnost je nezajímá. Přitom naděje, sny, cíle a vize jsou to, co pohání lidstvo kupředu. Musíte mít cestu k nějakému cíli a i když tento cíl nikdy nedosáhnete nebo se cestou změní, musíte pořád za něčím jít. Ale lid raději uslyší to, že bude mít na pivo a zábavu, než to, že bychom měli třeba měnit strukturu průmyslu.

Realista vlastně budoucnost odmítá. Naopak vám slíbí, že se všechno vrátí do starých kolejí. Tam kde to znáte. Do minulosti.

Jenže jak všichni víme, cesta do minulosti je pouze sci-fi.

A samozřejmě realismus se projevuje i jinak. Proč bychom se měli starat o ostatní? Důležité je jak se máme my. Reálné je snažit si nahrabat co nejvíce pro sebe, protože svět přece nespravíš.

Lidská práva? Co to je? Co si za ně koupíte? Najíte se z nich? Oblečete se do nich? Rusové a Číňané nám slibují peníze, tak proč se budeme stavět proti těmto velmocem? Co s toho budeme mít? Dobrý pocit? Ten máš přece, když máš plnou peněženku.

Proč bychom se měli snažit se spojovat a domlouvat se sousedy nebo jinými národy? K čemu nám to je? Vždyť to stojí peníze a energii. Snažit se s někým dohodnout nebo někomu ustoupit, či s ním uzavřít kompromis pro prospěch obou stran. Je to zbytečná námaha, protože jak se zdá, tak z toho nic není. A nějaký mír a porozumění. Co si za to koupíte?

Ale abyste si nemysleli, tento přístup není české specifikum. Jak už víme i v tradičních demokratických zemích stále více lidí takto přemýšlí.

Třeba v USA. Donald Trump je moderní realista. A lidé co ho volili taky. Člověk se musí ptát, kam se poděl americký sen? Sen o tom, že se vlastní píli vypracujete v zemi neomezených možností, i když to bude tvrdé a namáhavé. Voliči Donalda Trumpa mohou mávat milionem amerických vlajek a nosit kovbojské klobouky a jezdit v obrovských pick-upech, ale podle mě jsou nakažení evropským post bolševismem. Protože místo cesty za americkým snem uvěřili slibům, že jakýsi Trump jim snadno a rychle přinese blahobyt a vyřeší jejich problémy za ně. Že on jim udělá Znova velkou Ameriku. Kde je „neptej se, co může pro tebe udělat tvá zem, ale ptej se, co můžeš udělat ty pro ni“?

Jak neamerické. Jak evropské.

Donald Trump je bůh realismu. USA byla unikátní a úžasná velmoc, která prosazovala liberální hodnoty po světě. Protože tím, jak jsou USA složeny z přistěhovalců z celého světa, tak dobře chápou, jaké jsou hodnoty všem lidem společné. A když USA získaly moc tak se chopily své odpovědnosti.

Ale zdá se, že tato doba končí. A USA už nebudou prosazovat hodnoty. Nebudou je ani vyvážet, což bylo pro mnoho lidí kontroverzní, ale zdá se, že už je nebudou ani bránit. Ano pomáhat těm, kteří v tyto hodnoty věří.

Jasně, že Trump neodevzdá USA Rusku a ani se nestáhne ze světa. Ale zdá se, že bude místo hodnot prosazovat jen zájmy. A to je tragický rozdíl. Možná se to nezdá, ale je to osudový rozdíl.

Co když usoudí, že je v zájmu USA si rozdělit svět s Ruskem a Čínou na sféry vlivu? A co když se Česko dostane do té ruské zóny?

Pak budou plakat i čeští realisté.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomasz Peszynski | sobota 26.11.2016 16:00 | karma článku: 18,95 | přečteno: 1039x
  • Další články autora

Tomasz Peszynski

Také končím na Idnes

1.6.2017 v 11:00 | Karma: 25,85

Tomasz Peszynski

Svět na Trumpolíně (3)

20.3.2017 v 16:00 | Karma: 12,08

Tomasz Peszynski

Česko ignoruje Evropu

20.3.2017 v 10:00 | Karma: 22,77