Jak funguje Europarlament.

Dnes vyšel na Lidovkách článek, ve kterém se jeho autor zamýšlel nad tím, že po odchodu Velké Británie z EU budeme mít horší pozici při prosazování našich požadavků. Tak se dnes podíváme na to, jak Europarlament funguje.

Tak dnes se v Lidovkách objevil článek s nadpisem

 

Česko po brexitu. Hlasovací mašinu Francie a Německa neporazíme, míní český diplomatZdroj: https://www.lidovky.cz/domov/cesko-po-brexitu-hlasovaci-masinu-francie-a-nemecka-neporazime-mini-cesky-diplomat.A190102_170510_ln_domov_mber 

a tak se dnes podíváme na to, jak vlastně Europarlament funguje.

1. Sídlo Europarlamentu.

    Málokdo by dokázal zcela přesně odpovědět na otázku, kdeže to vlastně sídlí Europarlament. Většina by asi mechanicky řekla Brusel, protože dle jejich logiky všechno eurounijní přeci sídlí v Bruselu. Ovšem Europarlament má hlavní základnu ve Štrasburku a pobočné sídlo v Bruselu.

2. Podle jakého klíče europoslanci zasedají.

    Tak tady se objevuje první trhlina ve výše uvedeném článku. Autor totiž předpokládá, že jednotlivé státy hlasují společně proti jiným státům. Ovšem ono tomu tak není. Jednotliví poslanci jsou totiž zařazeni do frakcí, ve kterých sedí europoslanci různých národností a z ještě různějších politických seskupení. Tak například europoslanci za ANO 2011 sedí ve frakci ALDE, což znamená Aliance Liberálních Demokratů Evropy. Pokud probíhá hlasování, tak se hlasuje po frakcích a nikoliv podle národního klíče. Máme 21 poslanců, z toho za ELS (Evropší lidovci) 7, za S&D (Sociální demokracie) 4, za ECR (ODS) 2, za ALDE (ANO 2011) 4, za GUE/NGL (KSČM) 3 a EFDD (SPD) jednoho. Samotný Babiš sedí v sekci Rada EU coby premiér naší země. Kompletní seznam zde: http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/search/table

3. Hlasovací mašina Francie a Německo.

    Dle přiložené tabulky je zcela jasné, kolik mají jednotlivé země europoslanců. Ať počítám, jak počítám, tak Francie s Německem mají 95 europoslanců německých a 74 francouzských. Prostý součet činí 169 hlasujících. Při počtu 751 europoslanců mám dojem, že "hlasovací válcovací mašina" z toho opravdu nevznikne. Pokud k tomu přidáme jako silného hráče ještě Itálii, která má 73 europoslanců, dostaneme číslo 242. Ani toto ovšem nestačí na převálcování ostatních zemí, čili jeden s diskutérů, který sebevědomě prohlásil, že když se spolu domluví tyto tři státy, tak je ostatní nepřehlasují, jest evidentní nesmysl.

4 Závěr.

   Vzhledem k neustále se opakujícím chybám diskutérů, kteří se snaží v europarlamentu hledat nějakého utlačovatele národních států, jsem se rozhodl, že vás s touto institucí lehce seznámím. Ono těch záležitostí je v europarlamentu je mnohem víc, takže kompletní info najdete na webu http://www.europarl.europa.eu/news/cs. Možná by také nebylo od věci, kdyby se vzhledem ke katastrofickým znalostem českých občanů o EU a k jejich zcela nekvalifikovanému vyjadřování v novinových diskusích, kdyby se těmto institucím také věnovalo domácí zpravodajství ve větší míře než dosud.

 

Autor: Tomáš Kučera | neděle 13.1.2019 20:48 | karma článku: 11,77 | přečteno: 622x
  • Další články autora

Tomáš Kučera

Jak funguje důchodový systém.

28.4.2024 v 11:13 | Karma: 14,95

Tomáš Kučera

Zelená vlna.

13.4.2024 v 11:03 | Karma: 7,36

Tomáš Kučera

Slovensko v karanténě.

10.3.2024 v 11:18 | Karma: 12,31

Tomáš Kučera

Jak u nás fungují soudy.

18.2.2024 v 11:07 | Karma: 14,50

Tomáš Kučera

O zlatém teleti.

4.2.2024 v 10:16 | Karma: 10,08