Volby 2017 - vítězství Andreje Babiše nebo opakování scénáře z roku 2010 a 2013

Před nadcházejícími parlamentními volbami slyšíme z úst politiků s kým by potencionálně šli do koalice a s kým ne, popřípadě zda by usilovali o post premiéra a za jakých podmínek. 

Ještě před výsledky voleb se tak skládají hypotetické koalice, lídři stran si kladou podmínky za jakých by takovéto koalice fungovaly, který s politiků je přijatelný a který zase ne. 

Andrej Babiš -  jasný vítěz voleb

Výzkumy volebních preferencí dlouhodobě ukazují, že s největší pravděpodobností se  vítězem voleb stane hnutí ANO, a to i navzdory kauzám Andreje Babiše. Důležitější otázkou ale je, jak "velké" to bude vítězství, získá ANO tolik mandátů, aby vytvořilo jednobarevnou vládu nebo vládu, do které si přibere jednoho menšího partnera? I když v poměrovém volebním systému je málo pravděpodobné, že by jedna strana získala nadpoloviční počet mandátů, někteří politologové ale v případě hnutí ANO tuto situaci připouští. Stejný otazník visí také nad ostatními stranami. Dosáhnou pravicové strany na dvouciferný výsledek a budou disponovat zajímavým koaličním potenciálem? 

Odpovědi na uvedené otázky jsou v současné době spíše spekulací, než odrazem reálné situace. S ohledem na menší spolehlivost předvolebních průzkumů je velmi těžké prognózovat konečný volební výsledek. O tom se již  v minulosti mohla dvakrát přesvědčit Sociální demokracie. Navzdory tomu, že byla v průzkumech favorizována, nakonec její vítězství a celkový zisk mandátů zůstal za očekáváním.

Politici, jako by se vůbec nepoučili z minulých voleb, mnohdy staví svoji povolební strategii na velmi relativních číslech. Můžeme to sice vnímat jako součást předvolební kampaně, kdy mohou získat větší podporu v případě, že potenciální partner ve vládě nebo celková podoba vládní koalice bude pro část spektra přijatelná. Na straně druhé ale vstupují do rizika, kdy reálná nálada ve společnosti může být odlišná od toho, co prezentují jednotlivé výzkumy. 

Memento roku 2010 a 2013

Je proto více než úsměvné, sledovat úvahy a spekulace o tom, zda by případné trestní stíhání bylo překážkou pro to, aby se Andrej Babiš ucházel o premiérský post. Samotný Andrej Babiš se nechal slyšet, že o jeho premiérské nominaci rozhodne vedení ANO. Prezident Zeman, s odvoláním na presumpci neviny, několikrát deklaroval, že nebude mít s jeho jmenováním problém, což asi s ohledem na dlouhodobou podporu předsedy hnutí nikoho nepřekvapilo. KDU ČSL by šla do vlády s hnutím ANO, ale bez jeho lídra. Ukazuje se tak, že všichni jsou si jistí drtivým vítězstvím hnutí ANO. Stejně tak jistí si byli Jiří Paroubek v roce 2010 nebo Bohuslav Sobotka v roce 2013. Oba dva se nechali "unést" optimistickými výsledky předvolebních výzkumů a posléze byli nemile překvapeni. Uvidíme, jaký osud potká po 21. říjnu hnutí ANO. Bude se opakovat scénář z roku 2010 a 2013? 

Pokud by se situace opakovala mohlo by to mít pro Andreje Babiše dva fatální důsledky. Hnutí skončí v opozici, kdy role poslance je pro Andreje Babiše velmi neatraktivní, několikrát se nechal slyšet, že by se raději věnoval podnikání, než aby seděl v této "žvanírně". Druhou možností je vládní angažmá hnutí bez Andreje Babiše, pro něhož by opět s největší pravděpodobností zůstala "pouze" parlamentní lavice. Oba scénáře by tak znamenaly začátek konce zářné politické kariéry okořeněné vyšetřováním podezření z dotačního podvodu. I když se to na první pohled nemusí zdát, je Andrej Babiš pod velkým tlakem a v situaci, kdy hraje o všechno. Nemůže si dovolit dělat velké chyby, které by nahrály jeho protivníků. Otázkou je, do jaké míry budou schopny ostatní politické strany z této situace vytěžit.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomáš Kolomazník | pátek 22.9.2017 6:50 | karma článku: 11,83 | přečteno: 646x