Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GIBS - nutná reforma

V současné době jsme svědky situace, kdy jsou někteří příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřováni v souvislosti s tzv. olomouckou kauzou Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu.

GIBS pak jako určitou formu „protiúderu“ provedla razii na ÚOOZ (jakkoliv souvislost popírá). Každý se pak právem musí pozastavit nad tím, jak je možné, že si jednotlivé složky mezi sebou vyřizují účty. A především je na stole otázka, jak to, že zaměstnanci inspekce, která vznikla teprve v nedávné době, se nacházejí v takové situaci. Primární poslání inspekce je podle zákona odhalovat trestné činy a protiprávní jednání příslušníků bezpečnostních sborů. GIBS je tedy organizací, která by měla jednotlivé kauzy odkrývat. A rozhodně by v nich její příslušníci neměli figurovat jako podezřelí. Jak je možné, že se klíčový bezpečnostně-kontrolní orgán dostal do této situace?

Krátká, ale důležitá historie

Pojďme se nejdříve podívat na „historické“ okolnosti, za kterých byl tento orgán ustanoven. GIBS byla zřízena za vlády Petra Nečase; diskuze o jejím vzniku začaly v době, kdy byl ministrem vnitra Radek John z Věcí veřejných. Jedním z volebních témat této strany byl boj proti korupci a zkvalitnění práce policie. V bezpečnostní komunitě se velmi často mluvilo o tom, že GIBS vzniká zejména proto, aby premiér měl pod kontrolou právě počínání tehdejšího ministra vnitra. Koaliční partneři ODS a TOP09 se báli, aby se jim bezpečnostní složky úplně nevymkly z rukou.

Oficiálně byl vznik této instituce prezentován jako nutnost zřídit nezávislý kontrolní orgán, který by byl mimo vládní exekutivu a který by řešil přestupky příslušníků bezpečnostních sborů. Měl kontrolovat, jakým způsobem dodržují právní normy apod. Jedním ze záměrů bylo dostat pod jeho pravomoc všechny bezpečnostní složky, tedy i Armádu České republiky a spolu s ní i Vojenskou policii. Policie a vojáci však vykonávají službu podle jiného zákona. Jejich případné sloučení pod jeden inspekční orgán by si vyžádalo rozsáhlé úpravy v legislativě. V té době se nikomu nechtělo zásadním způsobem měnit řadu zákonů. GIBS proto kontroluje pouze příslušníky Policie České republiky, celníky, příslušníky Vězeňské služby, příslušníky inspekce a zaměstnance těchto útvarů.

Další klíčovým tématem byl způsob jmenování ředitele GIBS. Pokud se mělo jednat o nezávislý orgán, tak jejího ředitele měl jmenovat a odvolávat prezident, jak je tomu i u jiných podobných institucí jinde. Eliminovala by se tak situace, kdy by jmenování ředitele bylo svázáno s vládní koalicí, která by byla právě u moci. Nakonec se rozhodlo, že ředitele bude jmenovat premiér na návrh vlády, což svým způsobem devalvovalo nezávislost tohoto orgánu. Podle zákona je ředitel GIBS zároveň odpovědný pouze předsedovi vlády. I to je v dnešních dnech důležitá informace.

Personální problémy

Pochybnosti o nezávislosti inspekce dokládá i jmenování plk. Bílka do jejího čela. Jedná se o bývalého vysokého policejního důstojníka, který má z doby svého působení mnoho kontaktů mezi policisty a je pravděpodobně psychologicky spjat s policejním sborem, což představuje bariéru pro objektivitu v posuzování jednotlivých kauz. Je pochopitelné, že inspekce potřebuje odborníky, kteří mají zkušenosti s činností bezpečnostních sborů a s odhalováním a vyšetřováním trestné činnosti. Na druhou stranu by minimálně v řídících funkcích měli stát i lidé, kteří nejsou spojeni s institucemi, jež jsou předmětem jejich činnosti.

Současné události by tak měly být katalyzátorem pro změnu stávající legislativy, resp. novelizaci zákona č. 341/2011 Sb. Je potřeba nastavit účinnější kontrolní mechanismy činnosti inspekce, tento požadavek zazněl i na nedávném semináři v Senátu PČR 7. října 2015. Zároveň by měla být změněna procedura jmenování jejího ředitele, jmenovací pravomoc by měla být delegována jinam. V neposlední řadě je nutné změnit personální obsazení inspekce. Do řídících funkcí je třeba jmenovat odborníky nejenom z řad policie, ale například i z řad justice nebo bezpečnostní komunity, kteří nejsou přímo spojeni s bezpečnostními sbory. Olomoucká kauza a následné události jsou hozenou rukavicí současné vládní koalici. Bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto problému současná koalice postaví.

Autor: Tomáš Kolomazník | neděle 25.10.2015 18:35 | karma článku: 10,30 | přečteno: 305x
  • Další články autora

Tomáš Kolomazník

Proč představuje kybernetická válka na Ukrajině globální problém?

Současný konflikt na Ukrajině provází rozsáhlé aktivity v kybernetickém prostoru. Světová média, politici a bezpečnostní experti řeší pohyby bojových jednotek v blízkosti Ukrajinských hranic.

20.2.2022 v 7:53 | Karma: 23,19 | Přečteno: 2706x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

20 let v NATO - jistota v nejisté době?

Minulý rok byl rokem významných výročí, která naše země slavila. Také v letošním roce si připomínáme další milníky naší historie.

7.3.2019 v 7:01 | Karma: 11,86 | Přečteno: 314x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Mnichov 1938 a stále stejná otázka, ale proč?

Jedním z významných výročí, které si připomínáme v letošním roce je Mnichov 1938. Měli jsme se bránit vojenskou silou?

25.9.2018 v 7:07 | Karma: 19,83 | Přečteno: 806x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Branná výchova znovu do škol?

Nová ministryně obrany Karla Šlechtová se s razancí jí vlastní ujala řízení resortu obrany. Emoce mezi veřejností a odborníky nepochybně vzbudil její návrh na opětovném zavedení branné výchovy do škol.

7.3.2018 v 7:01 | Karma: 8,03 | Přečteno: 249x | Diskuse| Politika

Tomáš Kolomazník

Jan Masaryk – ministr dvou tváří

V letošním roce si připomínáme řadu kulatých výročí. K těm bohužel smutným nepochybně patří smrt prvního poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka, od které uplynulo 70 let.

28.2.2018 v 7:05 | Karma: 19,01 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Družku těžaře zranil v lese pokácený strom. Pro vážně zraněnou letěl vrtulník

26. června 2024  9:41

Vážně zraněnou ženu odvážel vrtulník z lesa poblíž Týna nad Vltavou na Českobudějovicku. Poranil ji...

Poslanci budou jednat o vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě

26. června 2024  5:10,  aktualizováno  9:09

Přímý přenos Návrh opozičního hnutí ANO na zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické...

Zemřel generál Čeřovský, disident a signatář Charty 77. Bylo mu 92 let

26. června 2024

Ve věku 92 let zemřel v úterý brigádní generál Zbyněk Čeřovský, disident a signatář Charty 77....

V Rusku začal proces s americkým novinářem obviněným ze špionáže. Je neveřejný

26. června 2024  8:46

U soudu v ruském Jekatěrinburgu ve středu začíná proces s americkým novinářem listu The Wall Street...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 687x
Zástupce ředitele Centra pro bezpečnostní analýzy a prevenci. Věnuje se otázkám globalizace, bezpečnostní politiky a obranného průmyslu. Je členem bezpečnostní komunity při Geneva Centre for Security Policy Alumni Association. Účastní se různých projektů v oblasti bezpečnostní a mezinárodní politiky. Ve volném čase se věnuje historii, bezpečnostní politice, geopolitice a mezinárodním vztahům.

Seznam rubrik