Proměna ložnice

I stará mládenecká místnost po dědovi se může po 10 dnech práce proměnit v útulnou ložničku s malou pracovnou a velikým šatníkem. Pojďme se podívat, jak se místnost změnila k nepoznání, stejně jako minulý týden ukázaná kuchyně.

jedna z finálních etap rekonstrukceTomáš Chmelař

Již v druhé proměně se podíváme na místnost, která by podle moderního pojetí uzpůsobení místností, měla zaujmout spíše severní temnější stranu domku. V ložnici trávíme především noci, a tak nepotřebujeme ani veliká okna, ani nádherné výhledy, ani hřející sluneční paprsky. Teplota by pro spánek neměla překročit 18 stupňů. Místnost by se před spaním měla dobře vyvětrat.
V tomto případě máme místnost o rozloze 4 na 4 metry, ve starším baráčku z roku 1954. V roce 1954 byla mládeneckou místností, stěny byly natřeny do barev zelené a žluté, podlaha byla betonová s kobercem. V osmdesátých letech byl již mládenec pryč a tak ložnice byla využívána jako pokoj pro hosty. V letech devadesátých se místnost nově vyštukovala a zdi byly nabarveny na světle žluto, byla přidána postýlka a křesla se stolkem, a po dobu 3 let zde vznikla ložnice, dětský pokojík i obývací pokoj. Dnes je mládenecká místnost po kompletní rekonstrukci a opět se vrátila ke svému původnímu využití ložnice.
 

Před a po rekonstrukci:

 

 

 

 

  Rekonstrukce opět proběhla svépomocí. Trvala deset dní a pracovalo se 12 hodin denně. Místnost dostala nové elektrické rozvody, nové omítky, veliké šoupací dveře, vestavěné skříně s integrovaným stolkem a parapetem ve stejném dekoru. Myslelo se na detaily. Třeba hlavní světlo lze vypnout i z postele pomocí druhého vypínače. Je zde i jedna malá legrácka, a to ukrytý barevný led pásek s dálkovým ovládáním a lze díky němu místnost rozsvítit do 40 různých odstínů barev. Každá strana postele má vlastní lampičku na čtení, je zde televize před postelí a byl vybudovaný další vchod na druhé straně místnosti. Ten slouží jako vlez do šatníku, který se vytvořil v šikmině nepoužívaného podkrovního prostoru. Jen samotné vybourávání dveří do šatníku a následné zdění trvalo 2 dny. Podlaha se odizolovala a odhlučnila pomocí extrudovaného polystyrenu, podložky pod lamino podlahu a samotná podlaha je z lamina v dekoru světlého dřeva. Veškerý nábytek je na míru v dekoru bílého dřeva a snaží se úplně využít všechen volný prostor. První zajímavost této stěny je, že jedna skříňka je vlastně vlez do šatníku. Zajímavostí druhou jsou potom madla. Jsou to keramická glazurovaná madla a každé má jinou barvu a dekor. Dominantní  barvou ložnice byla vybrána modrá, která by měla být uklidňující barvou vhodnou do ložnice. Také dobře kontrastuje s dekorativní samolepkou bílého stromu.
časový rozvrh práce:
1. den:
vyklidit místnost, navlhčit a oškrábat zdi i strop, vybourat prostor kolem hlavních dveří a navrhnout elektrické rozvody, zásuvky a vypínače.
2. den:
vysekání šliců pro elektrické rozvody, začátek bourání dvířek na půdu, do budoucího šatníku.

3. den:stále se bourají dvířka do šatníku, natahávání  el. drátů,  jejich sádrování a sádrování krabiček a zásuvek4. den:maltou zadělávání elektriky a dvířek do šatníku, hlavního vchodu, penetrace celého pokoje

 

5. den:
natahávání lepidla a perlinky na stěny a strop, dodělávání maličkostí kolem obou dveří

6. den:
broušení smirkem lepidlo a natahávání druhé vrstvy, večer už to bylo zavadlé, tak se lepidlo opět obrousilo a celá místnost se opět napenetrovala
7. den:
štukování
8. den:
štukování   ( strop byl opravdu pracný)
9. den:
ráno první nátěr malby, začátek montování nábytku v jiné místnosti, začátek pokládky 2 cm polystyrenu na podlahu, večer druhý nátěr malby.

10. den:položení podlahy, dodělání detailů na malbě, montáž nábytku kromě rohového stolku, nacvakání všech vypínačů a jejich zapojení, montáž postele a žaluzií, úklidMístnost byla takřka hotová. Chybělo několik detailů jako  madla skříněk ( se vybraly později),hlavní lustr, rohový stolek se také dodělal o týden později a posuvné hlavní dveře také. Dále lampičky nad postelí a televizi přinesl až ježíšek.

Rozpočet:
stavební materiál jako lepidlo, perlinka, štuk, montážní pěna, barva, penetrace .... 3000 kč
válečky a štětce .... 300 kč
elektro instalace (kabely, zásuvky, vypínače) ... 1500 kč
extrudovaný polystyren.... 1200 kč
lamino podlaha s izolací .... 7000 kč
žaluzie .... 900 kč
vestavěný nábytek ... 9000 kč
posuvné vchodové dveře ....1200 kč
madla .... 14 x 125 ....  1750 kč
tv ....9000 kč
3 x lampičky .... 1200 kč
samolepka stromu .... 900 kč
elektrikář ....500 kč
..........................................................................................  37 450 kč
 Postel se použila stará. Je to koneckonců kvalitní masiv a tak tam bude až na věky. Hlavní lustr se původně měl koupit nový. Hledal se nízký, skleněný, veliká plocha nejspíš ovál. Cena však za lustr našich požadavků byla i 12 tisíc!!!  Za ošklivý 5 tisíc!!!  Bylo nakonec rozhodnuto, že stejně žádný z těch lustrů nebyl o moc lepší než původní lustr, který ještě zažil dědovu mládeneckou místnost (potom byl pár desítek let v kuchyni a v posledních letech opět v této místnosti). Jen se musel trochu přizpůsobit, seříznout zavěšovací tyč, zmodernizovat a musela se také kompletně vyměnit elektroinstalace. Kabely v tomto lustru byly ještě hadrové.
Problémy na které jsme narazili:
Kupodivu problémů moc nebylo. I když jsem se bál montáže zasouvacích dveří a vestavěného nábytku kvůli opravdu neuvěřitelně křivým zdím, tak to nakonec dopadlo skvěle hned napoprvé.
Narazil jsem však při kupování lišt kolem lamino podlahy. Optal jsem se na to v obchodě, ochotně mi bylo vše vysvětleno. Ani moc drahé nebyly. Samozřejmě ve stejném dekoru jako podlaha. Ale doma jsem při montáži zjistil, že k nim ještě chybí takové cvočky a ty byly neuvěřitelně drahé. Tak jsme lišty nakonec na zeď přilepily montážním lepidlem v tubě.

Další problém nastal při pokusu nalepení samolepící dekorace stromu na zeď. Samotná samolepka je velice drahá a nám na zdi nelepila. I když jsme se řídili všemi pokyny. Museli jsme tedy kousek po kousku lepit herkulesem. Žena ten strom lepila vždy po práci a strávila nad tím 4dny :) Nejhorší bylo, že jí pořád chtěla pomáhat naše tenkrát roční dcerka :)   No byl to její nápad.Poslední problém nastal v šatníku. Tato podkrovní půda nebyla původně navrhována jako obytná, a tak zdi jsou velice slabé. Lehce promrznou a sráží se na nich voda a plesnivý. Momentálně je zeď nastříkaná savem proti plísním, ale v létě se vše vyřeší venkovním zateplením fasády .Už nikdy nechci štukovat strop!!!!!Více takovýchto článků najdete v mé rubrice Design a Dekorace  nebo Chytrá řešeníČlánek byl převzat z mých stránek o kutilství : http://uinvent.eu/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Tomáš Chmelař | úterý 11.2.2014 14:55 | karma článku: 13,33 | přečteno: 1227x