Je to fér?
Znovu se rozjíždí oblíbené téma celé naší společnosti: přidávání učitelům. V kontextu dnešní situace to vyzní ještě lépe, když v podstatě zbyde jen na ně. Jak je možné, že za tak krátkou pracovní dobu dostávají neustále přidáno? Když si někdy projdu komentáře ke článkům, divím se, že v tuto chvíli chybí přes 100 tisíc učitelů. Jejich snovou práci za balík peněz by chtěl prostě dělat úplně každý.
Jenže realita je jiná. Jak vlastně vypadá pracovní den běžného učitele. Pracovní den jim zpravidla začíná v 7:30, zaleží na začátku vyučování. V okamžiku, kdy školní zvonek odstartuje vyučování, začíná nekončící maraton. Mezi jednotlivými předměty jsou sice přestávky, ale i během nich je potřeba stále hlídat žáky. Mají možnost si vydechnout maximálně na 5 minut. Někdy není ani prostor si dojít na wc či sníst malou svačinu. V 11.45 padla? Ale kdeže! Na 1. stupni možná, ale to končí část přímé práce s dětmi. Po obědě začíná druhé kolo. Tentokrát s hromadou sešitů k opravení. Když se zadaří, může jich být i kolem 120, záleží na počtu žáků ve třídě. Pak ještě udělat přípravy na další den. Že si tuto práci učitelé nosí domů? Není se čemu divit. Škola je stále plná dětí, které jsou dost hlučné. A někdy je prostě nemožné se soustředit v tomto prostředí. Když se vše podaří, tak v 16:00 končí svou pracovní dobu. Ale většina učitelů pracuje celé dny, protože přípravy na vyučování mnohdy bývají velmi časově náročné. Po týdnu takovéto práce se každý už těší na vytoužený víkend. Učitelé musí být neustále ve střehu. Jsou bedlivě sledováni především rodiči a za každé malé klopýtnutí jsou okamžitě bombardovaní e-maily. A rodiče očekávají odpověď ihned, ne za 30 dní. Nejlépe i v noci. Platí si přece učitele ze svých daní!
Myslím si, že tato práce je draze vykoupena směšným platem. Příjem pedagogických pracovníků je veřejně dostupný na stránkách MŠMT. Cifry jsou uvedené v hrubém příjmu. Mezi učiteli neznám žádné kariéristy. Kam by také mohli postupovat? Vrcholový management školy v podobě ředitele má na poměry jiného sektoru také nízký příjem. Že řídí celou školu mnohdy se 150 zaměstnanci a 900 dětmi? To je přeci hračka, není důvod ho za to náležitě odměnit. Neznám žádného ředitele takto velké firmy, který by bral plat ve výši ředitele škol. Ale i učitel má obrovskou zodpovědnost za žáky, které jim rodič každý den svěří. Stačí malá chybička a může skončit ve vězení. Do toho se má neustále vzdělávat a být psychicky v pohodě někdy i po obrovském tlaku ze strany rodičů.
Není to jednoduchá práce, jak si někteří myslí. Je pouze pro velmi silné a odolné jedince. Učitel nevystačí s jednou přípravou 30 let. Doba se mění, nároky se mění, děti se mění. Je potřeba okamžitě odpovídat na požadavky společnosti a umět se rychle přizpůsobit. Hezky to bylo vidět při přechodu na online výuku. Že mají dva měsíce prázdnin? Ale kdeže! Učitel má 40 dnů řádné dovolené. V některých bankách už mají 35 dní. Takže to, co býval opravdu benefit, se stává běžnou praxí. Jen s tím rozdílem, že učitel má řízenou dovolenou. Prostě si ji nikdy jindy než o prázdninách vybrat nesmí. Neexistuje, že by vyrazil s rodinou k moři třeba v červnu, kdy to bývá levnější.
A Praha má už teď velký problém sehnat učitele. Za současného stavu si zde učitel za svůj příjem nepronajme pomalu ani garsonku. A že by ještě uživil rodinu? O tom si může nechat zdát. Ano, určitě v jiných regionech učitel platí za velmi dobře placené povolání. Jenže ve velkých městech tomu tak není. Tam má příjem srovnatelný s pokladní v supermarketu. V celém systému odměňování jsou na tom nejlépe v tuto chvíli důchodci a důchodkyně. Na kariérním žebříčku dosáhli nejvyšší mety a zároveň pobírají řádný důchod. Není se pak čemu divit, že učitelská populace stárne. Chybí motivace pro mladé lidi s rodinami.
Každý má ale možnost přispět ke zlepšení současného stavu. Stačí se přihlásit na pedagogickou fakultu, vystudovat pětiletý obor a vyrazit vstříc novým a lepším zítřkům…
Tereza Dufková
Kovidová nadváha
Děti tloustnou. Prý za to může pandemie koronaviru. Není to ale spíš o rodině? Přeci já jako rodič můžu hodně ovlivnit to, co mé dítě bude jíst a kolik hodin stráví u počítačových her. Nebo i to mi kovid diktuje?
Tereza Dufková
Turista alias obtížný hmyz
Počasí zrovna moc nepřálo, tak nás napadlo, že bychom si vyrazili s dětmi na Pražský hrad. Každý Čech přeci musí alespoň jednou za život navštívit kromě hory Říp i hrob Karla IV.
Tereza Dufková
Právo hýbe světem
V poslední době mne překvapuje, kolik lidí kolem mne má perfektní právní povědomí o tom, co kdo smí a nesmí. Jakoby už nezáleželo na ničem jiném. Kam až to může zajít?
Tereza Dufková
Škola základ života
Všechno, co pravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Kniha R. Fulghuma mi připomíná směr českého školství podle některých „expertů“. Proč ji tedy navštěvovat, když nás jen zbytečně stresuje a zatěžuje nesmysly?
Tereza Dufková
Co tedy rodič opravdu chce?
Donedávna jsem si myslela, že škola je především vzdělávací instituce. V poslední době se začínám přiklánět k tomu, že výuka už není primární funkce většiny škol. Učitelé na učení nemají čas.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
KOMENTÁŘ: Úsporná opatření prezidenta Mileie léčí státní finance a ochuzují Argentince
Argentinci, podle slov prezidenta, kterého si před necelým rokem zvolili, raději riskují skok do...
Durový akord na konci Körnerovy knihy nečekejte, předesílá Igor Bareš
Premium Byl jsem filmem zasažen a možná i překvapen, přemýšlí herec Igor Bareš o úspěchu Mádlova filmu...
Řeky se změnily v septiky. Povodně vyřadily čistírny odpadních vod
Jedovatý zapáchající koktejl plný infekčních bakterií. Tak momentálně vypadá voda v Odře a Moravě....
Harrisová se nyní opře do Trumpova zdraví, zveřejní svou lékařskou zprávu
Před nadcházejícími volbami prezidenta USA se demokratická kandidátka Kamala Harrisová snaží upřít...
Posuzovatel/ka Oddělení posuzování klinické dokumentace
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1056x