Předložkyáda

V diskuzi k předchozímu blogu mi je -žel po právu- vytýkáno prznění češtiny. Uznávám, kaji se a abych ukázal svůj vztah k českému jazyku, rychle rozepisuji nápad, který už 9 měsíců v sobě nosím a říkal jsem si, že jej použiji v případě jakéhosi "událostního vakua", tedy nebude-li nic, k čemu bych se vyjádřil.

Myslím, že český jazyk mám rád a rád si s ním také hraju. Třeba tím, že tam, kde se nabízí správná čeština, použiji "logickou" úpravu, která "tahá za ocas" (k volbám - qolbám, k sexu - xexu). Vždyť jinak by nám ta Q a X v češtině zakrněla. Ale pravdou je, že blog není mail kamarádovi. Tímto se tedy čtenářům omlouvám.

A jako zadostiučinění jim nabízím malou kratochvíli, v níž mohou osvědčit svůj důvtip potažmo ostrovtip. O co jde. V češtině používáme předložky. Já vím, učivo 2. nebo 3. třídy ZŠ. Ale už jste zkusili vzít několik předložek, dát je k sobě a vytvořit regulérní slovo?

Příklad: k-oproti-na.

Vím, vím, toto je zrovna špatný příklad, správně se píše kopretina, ale nechci vystřílet správná řešení na příkladech. Přidávám proto ještě jeden, na kterém chci poukázat na problém délky samohlásky: při-v-o-z.

Správně je sice přívoz, ale já se přikláním k variantě tu rozdílnou délku samohlásky uznat.

A tady čtenáře blogu zanechám o samotě s předložkami, ať mohou vznikat slova spojením 2, 3, 4 nebo dokonce pěti předložek.

Ještě poznámku na závěr: kdo si myslí, že předložka je počtem písmenek nevelká, nechť si zkusí poskládat slovo prostřednictvím předložky prostřednictvím. Tuto předložku jsem upotřebit nedokázal...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Teodor Johan | neděle 7.10.2012 20:33 | karma článku: 7,43 | přečteno: 453x