Pronajmu garsonku za dvacet tisíc a nebo třicet?

Jak získat maximální výnos z pronájmu? Jednou z možností je nákup bytu za mimořádně výhodnou cenu tak, aby se brzy sám splatil. Druhou a méně praktikovanou možností je pronajímat jej krátkodobě ale za vyšší cenu. 

V Praze dosahuje cena nájemního bydlení v průměru 200-250,-Kč/m2/měsíc. Slušný byt 1+1 o rozloze 40m2 může stát cca 10 tisíc měsíčně. Záleží na vybavení, vzdálenosti od centra, kvalitě bytu, infastruktury, službách apod. V případě mimořádně zajímavých bytů v centru to může být ale i dvojnásobek. Dvojnásobná ale může být i jejich pořizovací cena. Takový byt se však rychle nesplatí.

Co když by se stejný byt dal pronajmout za trojnásobek běžného nájmu? Může se to zdát jako scifi, ale není to nemožné. Významně totiž roste počet zahraničních turistů, kteří před ubytováním ve drahých hotelích dávají přednost soukromým bytům.

Nejznámější firmou, která nabízí tuto službu je airbnb.com. Časopis Forbes odhadl její tržní hodnotu na 3 miliardy dolarů. Každé procento nárůstu obratu Airbnb znamená pět promile ztráty pro hotely v dané lokalitě, jak zjistil tým vědců z Boston University. Síť výměnných pobytů je nejen skvělý vynález pro turisty, kteří významně ušetří ale také pro hostitele, kteří vydělají.

Jak se stát hostitelem a jak to celé funguje?
Host zaplatí hostiteli předem smluvenou částku, z níž si firma kousek odkrojí (výše této provize se mění podle země, délky pobytu a celkové ceny).

Jak je to se zdaňování příjmů? Majitel bytu obdrží od společnosti smluvenou odměnu, která by měla být zohledněna v daňovém přiznání. Pokud si budete chtít tímto způsobem přivydělávat k zaměstnání, roční zúčtování daní není úkol pro vašeho zaměstnavatele, ale pro vaši účetní, jelikož si jej budete podávat sami.

Na závěr je férové dodat, že krátkodobé pronájmy nejsou bez rizika. Může dojít k poničení bytu nebo obtěžování sousedů hlukem (bude-li nájemcem banda adolescentů třeba z Dánska). Rizika se ale dají řídit tím, že si budeme vybírat, komu svůj byt pronajmete, max. počet osob, výši vratné kauce apod. Stejně tak je jen na nás, jak svůj byt vybavíme/nevybavíme, aby byl pro zájemce atraktivní.

Samostanou kapitolou je tržní pronájem pronajatého bytu. Nový občanský zákoník (od 1.1.2014) umožňuje pronajmout část bytu jiné osobě bez souhlasu pronajímatele. Podmínkou ovšem je, že v bytě sám trvale bydlí a že tuto změnu majiteli nahlásí. Neučiní-li tak do dvou měsíců, může to být důvodem pro výpověď.

Tak hodně štěstí! 
 

Autorem článku je Pavla Temrová

Autor: Pavla Temrová | pátek 27.11.2015 12:02 | karma článku: 16,54 | přečteno: 1230x