Krádež bytu za bílého dne není scifi. A ohroženi nejsou jen senioři, kteří špatně vidí.

Snahou tohohle článku je ukázat, jak moc je důležité pravidelně kontrolovat a hlídat vlastnictví svého bytu v katastru, což můžete udělat z tepla domova a kdykoliv. A navzdory placeným monitorovacím službám to jde i úplně zdarma. 

Před třemi lety přišel pan Petr o byt. Za bílého dne mu ho ukradli neznámí podvodníci, kteří předtím zfalšovali plnou moc k prodeji včetně úředně ověřeného podpisu. Několik týdnů poté jej prodali panu Karlovi, který v něm bydlí dodnes. Přestože se později ukázalo, že se jednalo o podvod, pan Petr svůj byt zpátky nezískal. Jak je to možné? Ústavní soud poskytl ochranu kupujícímu, který jednal na základě údajů potvrzených z veřejné a státem vedené evidence (tj. katastru nemovitostí). Pan Petr si měl svůj byt hlídat.

Možná si říkáte, kdo za to nese zodpovědnost? Podvod byl v podstatě neodhalitelný. Kupní smlouvu sepsal notář a soud konstatoval, že notář není odpovědný za odhalení falešného podpisu na plné moci. Pan Petr se tak nemůže domáhat ani náhrady škody po státu v souvislosti s porušením povinností notáře. Měl si zkrátka svoji nemovitost lépe hlídat, jelikož skutečný-pravdivý stav ustupuje stavu, který je zapsán v katastru nemovitostí. 

Umíte si svůj byt, dům, zahradu nebo třeba pole hlídat? Pokud ne, čtěte.

Pokud se s nemovitostí "něco" děje (převod vlastnictví, vložení nové zástavy třeba bankovní nebo exekutorské), katastr před zapsáním změny nejprve vždy informuje majitele nemovitosti doporučeným dopisem, který mu zašle na adresu trvalého bydliště. Pokud ho majitel nepřevezme, protože bydlí jinde, je na dovolené nebo mu informaci o zásilce někdo záměrně vezme ze schránky, třeba mu ji vyšťourá ze schránky klacíkem, katastr toto již dále neřeší a po uplynutí uvedené lhůty změnu provede.

S příchodem nového občanského zákoníku (2014) začala platit tzv. "ochranná lhůta katastru", (zaplaťpánbůh) kdy katastr musí nejprve písemně informovat majitele nemovitosti o chystané změně a teprve po 20 dnech může zapsat nového vlastníka, ale přestože lhůta riziko zneužití snížila, stále se vyskytují případy, kdy podvodníci odlákali majitele nemovitosti, aby převzali kontrolu nad jeho poštovní schránkou a on se tak o chystané změně nedozvěděl.

Základem ochrany je prevence = nemovitost si pravidelně hlídat  

Ke kontrole nemovitosti můžeme použít několik nástrojů, z nichž některé jsou zpoplatněny. Nejjednodušší je pracovat s nástrojem "Nahlížení do katastru", který je zdarma a běhěm několika kliků myší zjistíme, zda se s naším bytem, domem nebo třeba polem neděje něco divného. 

Kromě případů podvodných převodů jsou byty a nemovitosti obecně ohroženy i neoprávněnými zástavami u bank. Probíhá to tak, že podvodníci, vydávající se za majitele, si vezmou od banky nebo lichváře půjčku. I když se později skutečný vlastník nemovitosti dozví o podvodu a dosáhne přepisu na katastru zpátky na sebe, na nemovitosti už zůstane zástavní právo věřitele.

Přestože se jedná o výjimečné případy, co dělat, pokud náhodou zjistíte, že je vaše nemovitost přepsána na nového majitele nebo na ní "visí" třeba exekutorská zástava?

Ihned kontaktujte katastr a raději i svého právníka, aby vám  pomohl s odvoláním, podáním tzv. poznámky spornosti atd. Důležité je však jednat rychle, aby se nemovitost opět "neprodala", protože pak už by mohlo být pozdě...

Samostatnou kapitolou mohou být situace, když někdo nabízí nemovitost podezřele levně, ale to už je na příští článek.  

 

Autor: Pavla Temrová | pondělí 13.3.2017 8:58 | karma článku: 33,19 | přečteno: 1439x