Hrozí nám nová realitní bublina?

Ceny nemovitostí zejména pak nových bytů v Praze rostou. Prodejci hlásí pořadníky na byty, každý třetí z nich je pořizován na investici, aby byl následně pronajat. 

Poptávka po novém bydlení převyšuje nabídku a developerské projekty jsou z poloviny vyprodány, dříve než se „kopne do země“, informují nás již několik měsíců česká média a prodejní statistiky developerů. Normální člověk uvažující o nákupu vlastního bytu tak může získat dojem, že nekoupí-li v blízké době, "krám" bude prázdný nebo na byt v budoucnu už nedosáhne.

To vše může přispět k davové psychóze a unáhleným rozhodnutím, kdy se někteří lidé vrhají na nákupy nevhodně zvolených nemovitostí, přestože by mohli nějakou chvíli bydlet v levnějším pronájmu a mezitím si vytvořit finanční rezervu. Tím klíčovým je schopnost splácet a současně čelit nečekaným změnám (mít rezervu). Mnoho lidí rezervu nemá a jedou doslova nadoraz.  

Mnozí namítnou, vždyť úrokové sazby jsou mimořádně výhodné, proč to „sypat“ do cizího, když mohu platit vlastní byt a možná ještě levněji? Podobná úvaha může být mylná. Ano i ne. Banky už stoprocentní hypotéky (až na výjimky) nedávají, což znamená, mít vlastní zdroje na vstupní vklad nebo jej financovat dražším úvěrem. 

Přestože je nákup vlastního bydlení považován za jednu z nejbezpečnějších investic vůbec, je nutné k němu přistupovat s chladnou hlavou. V první řadě detailně prověřit možnost financování současně i bankovní a nebankovní registry. Při výběru bytu pečlivě zvolit lokalitu i samotný projekt, znát veškeré budoucí výdaje, které se váží k budoucí údržbě, zálohám, správě objektu, aby nás nic nepřekvapilo. Jak rychle by se takový byt pronajal/prodal a za kolik, pokud by se naše situace změnila? Vše si vklidu rozmyslet, poradit se s odborníky, nenechat se strhnout davem. 

- VIDEO příspěvek k tématu - 

 

Ceny bytů včera, dnes a zítra...

Tak jak byly ceny bytů dříve levnější, byly nižší i příjmy. Pokud bychom si porovnali tehdejší splátky k poměru příjmu, byli bychom na velmi podobné úrovni jako dnes. Jen peníze se dají půjčit levněji.

Na začátku osmdesátých let se dal pořídit slušný rodinný dům za sto tisíc korun. Průměrný příjem byl kolem patnáctistovek. Před patnácti lety stál tentýž dům milion při příjmu deseti tisíc. Dnes se při ceně 2.4 mil a příjmu 25 tisíc za měsíc může zdát stejná koupě jako podstatně dražší, přestože na všechny z nich bylo zapotřebí osm ročních platů. Do hry vstupuje mnoho faktorů (inflace, změny dph, úrokové sazby, zájem zahraničních investorů atd.), které jsme dříve neznali, i tak je to podobné.   Podíváme-li se na počet vkladových řízení na katastru nemovitostí v ČR, čísla byla v uplynulých deseti letech podobná, když se pohybovala kolem 650-700 tisíc vkladových řízení za rok.

Bez ohledu na situaci na trhu (krize, hypoteční boom, změny v DPH atd.), byty se kupovaly, kupují a kupovat budou.  Zdali výhodně nebo draze již bude záležet na realitní a finanční gramotnosti a trošce štěstí každého z nás.

 

 

 

 

 

Autor: Pavla Temrová | středa 23.3.2016 9:15 | karma článku: 17,21 | přečteno: 1112x