Vlčí a lidský život: kterýpak z nich je hodnotnější?

Podle příznivců čerstvě zvoleného amerického prezidenta Baracka Obamy asi ten vlčí. (Blog tentokrát s akčními multimediálními prvky.)

V diskuzi pod svým předcházejícím blogpostem jsem byl laskavě upozorněn na nezanedbatelnou a znepokojující skutečnost, že bývalá republikánská kandidátka na úřad viceprezidenta USA Sarah Palinová je „vymaštěná blbka“, poněvadž „střílí vlky z vrtulníku“. To mě jako milovníka divoké přírody zaujalo.

Žádnou zprávu o IQ paní Palinové jsem sice nenašel a popravdě řečeno jsem ani nenašel nic o tom, že by Sarah Palinová sama holdovala tomuto způsobu odstřelu vlků na Aljašce (kde, jak známo, působí jako guvernérka), nicméně šokující odhalení se i tak konalo: paní Palinová totiž zřejmě podporuje odstřel vlků, ne sice z vrtulníků, ale z malých letadel. Podívejme se na tohle:

 

 

„Brutální, kruté a neetické zabíjení nebohých vlků!“, pranýřuje tento technicky bravurně zpracovaný spot politiku paní Palinové, „no řekněte sami, chtěli byste takovou surovou a bezcitnou viceprezidentku?“ (No a v podtextu pochopitelně zní: „ne? tak volte Obamu!“)

Já bych tedy paní Palinovou jako viceprezidentku USA bral. Sice nevím, jak přesně vypadá současná ekologická situace na Aljašce, ale je známo, že když už jednou do ekosystému této planety vstoupil člověk se svými nepřirozenými aktivitami, sem tam je zapotřebí populace některých živočišných druhů uměle regulovat. Protestoval snad někdo proti likvidaci přemnožených králíků v Austrálii?

Pokud je ale odstřel vlků cosi tak zavrženíhodného a pokud bychom tedy neměli sympatizovat s americkými republikány, podívejme se, zda lepší alternativu náhodou nepředstavují demokraté. Navrhují ve svém programu povinné zavedení vegetariánství? Nějak jsem si nevšiml. Nebo volají po zrušení všech amerických masokombinátů? Taky ne. Anebo je zastřelení divoce žijícího vlka neetické, zatímco zabití prasete, krávy nebo kuřete v nějakém velkochovu neetické není? Ten vlk na videu se sice tak mile usmíval, ale i tak se mi to nějak nezdá...

Nepodařilo se mi zjistit, co si demokratický prezident Obama myslí o hodnotě vlčího života, nicméně víme, že nedávno šokoval celý svět tvrzením, že neví (na rozdíl od McCaina a Palinové), odkdy je lidská bytost držitelem práva na život:

 

 

Z toho by se mohlo případně i zdát, že Obama si třeba může myslet, že dítě začíná žít svůj život v okamžiku, kdy je schopno přežít mimo dělohu matky, že? Omyl! Když se před pěti lety v Senátu jeho státu Illinois projednával zákon garantující lékařskou péči těm narozeným dětem, které přežily potrat v pozdním stadiu těhotenství (kdy už je dítě schopné samostatného života), Obama opakovaně hlasoval proti tomuto zákonu. Jinými slovy, podle Obamy je v pořádku hodit žijící narozené dítě do odpadkového koše a nechat ho tam zemřít.

Kdybych sem umístil video zobrazující takovýto neúspěšný potrat a ukazující, jak je pak „selhání“ gynekologa „napraveno“, bylo by to sice ještě „akčnější“ než video s vlkem, ale asi by se nám při jeho sledování pořádně zvednul žaludek, pokud bychom pohled na cosi takového vůbec vydrželi... Proto se omezím jen na shrnutí základních informací:

 

 

Nabízejí se samozřejmě různé otázky: Má vůbec podle Obamy čerstvě narozené chtěné dítě právo na život, pokud ho nemá čerstvě narozené nechtěné dítě? Záleží na přání matky, zda má dítě žít nebo zemřít? Co když matka třeba měsíc po porodu zjistí, že už dítě nechce, a zahodí ho do popelnice? Jak má být podle Obamy právně kvalifikován takový čin? Jako vražda? Proč?

Na závěr ještě jeden příběh. Američanka Gianna Jessen by tu nebyla, kdyby legislativa USA vypadala podle Obamových představ. Její 17-ti letá matka se ji v sedmém měsíci těhotenství pokusila zabít pomocí injekce se solným roztokem. Asi 18 hodin pak Gianna bojovala o život v lůně matky, než nakonec na potratové klinice spatřila světlo světa – živá. Byla adoptována, později napsala o svém životním příběhu knížku a nyní se věnuje zejména přednáškové činnosti. Podívejme se na tuto milou mladou dámu zde:

 

 

Gianna Jessen je živým důkazem, že – na rozdíl od toho, co si myslí současný nejmocnější muž světa – i nechtěně narozené děti mají dostat šanci žít.

Autor: Tomáš Tatranský | pátek 7.11.2008 8:00 | karma článku: 18,09 | přečteno: 2130x