Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má smysl bojovat proti korupci?

Poslední dobou jsme svědky stále intenzivnější veřejné debaty o tom, zda lze úspěšně bojovat s korupcí v naší zemi, a pokud ano, jaké prostředky při tom použít. Je míra korupce zhruba stejná na celém světě, s tím, že korupce je na různých místech jen více či méně uhlazená, jak se nedávno nechal slyšet náš pan prezident? Anebo platí, že ve vyspělejších zemích se lidé chovají celkově poctivěji, protože mají zkušenost s tím, že férové a transparentní jednání vede ke spokojenějšímu životu a koneckonců i k většímu blahobytu? Aniž bych chtěl přespříliš generalizovat, jsem přesvědčen, že platí spíše ta druhá teze.

Podíváme-li se dnes například na Ukrajinu či na Rusko, vidíme, že v těchto společnostech je korupce v podstatě na všech úrovních všeobecně považována za cosi nutného. Možná za nutné zlo, ale v každém případě za cosi, co tvoří součást systému. Jistě i tam se najdou jedinci, kteří jsou natolik zásadoví a morálně i psychicky silní, že se dokážou korupci důsledně vzepřít, ale cena, kterou za tuto zásadovost platí, je natolik vysoká, že drtivá většina jejich spoluobčanů je považuje nanejvýš za jakési světce, jejichž hrdinské ctnosti jsou spíše kuriózním fenoménem než příkladem hodným následování.

Při jisté míře zjednodušení lze tudíž tvrdit, že na východ od nás se lidé s naprostou samozřejmostí nechávají uplácet většinou především proto, že na tom materiálně nejsou vůbec dobře, protože národní bohatství bylo v podstatě rozkradeno partičkou všehoschopných oligarchů, přičemž v téže situaci obyčejní lidé uplácejí proto, aby měli přístup ke zboží a ke službám, které ke svému životu zkrátka potřebují. V takovémto kontextu lze asi jen těžko veškeré projevy korupce šmahem morálně odsoudit a dokonce bych řekl, že mnohem lepší než přímo pranýřovat korupci v takovýchto podmínkách je pracovat na odstraňování právě oněch podmínek, které k ní vedou. U nás jsme, troufám si tvrdit, civilizačně a ekonomicky již v situaci, kdy se nečestného jednání dopouštějí převážně ti, kteří, zaslepeni chamtivostí, chtějí pro sebe získat „nadstandardní“ výhody, například privilegovaný přístup ke státním zakázkám v případě podnikatelů „kmotrovského“ typu.

Jinými slovy, v zemích, kde si musí skoro každý dávat pozor na to, aby v boji o zajištění základních existenčních potřeb neskončil v poli poražených, lze jen obtížně problém korupce srozumitelně předložit veřejnosti jako etické téma. Oproti tomu u nás, zdá se, společnost jako by vycítila, že máme nakročeno k tomu, abychom místo tolerování či bagatelizování „uhlazených“ forem korupce začali důsledněji než dříve pracovat na tom, aby jakákoli korupce přestala platit za normu a stala se odsouzeníhodnou praktikou - a pokud možno i postižitelným zločinem.

Jsme samozřejmě na cestě, jejíž cíl je v nedohlednu, s tím, že boj proti korupci je třeba svádět na několika frontách zároveň. Na ekonomické rovině je věc docela prostá: materiálně zajištěná a přiměřeně bohatnoucí střední třída ještě nikdy žádné společnosti neublížila. Ruku v ruce s blahobytem, který odstraňuje potřebu přilepšovat si „bokem“, však musí jít i debata o samotné podstatě korupce. Na úrovni obecného povědomí i na úrovni právní musí být stále jasnější například to, kde je hranice mezi korupcí a legitimním lobbingem.

V neposlední řadě bychom ale měli nahlížet na celý tento problém i z duchovní perspektivy. Kdokoli může podlehnout pokušení povýšit peníze z prostředku na cíl, kdokoli se může stát posedlý touhou po stále větší moci. O ctnost uměřenosti je třeba usilovat v každé situaci. Ani ten nejefektivnější ekonomický systém, ani ten nejdokonalejší právní řád nikdy nezbaví člověka svobody a tudíž ani odpovědnosti za to, aby odmítal sloužit mamonu a aby si též udržoval zdravý odstup od moci, kterou nabízí tento svět.

(Tento text vyšel v Katolickém týdeníku 42/2011, příloha Perspektivy, str. II.)

Autor: Tomáš Tatranský | neděle 16.10.2011 17:32 | karma článku: 11,88 | přečteno: 1557x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

24.2.2010 v 17:40 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3400x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Claude Lévi-Strauss, zakladatel kulturního relativismu

Nestává se často, že by smrt filozofa vyvolala lavinu článků v mainstreamových médiích. Claude Lévi-Strauss nedávno opustil tento svět v úctyhodném věku nedožitých 101 let a je třeba uznat, že mimořádný ohlas, který jeho odchod způsobil, byl zasloužený. Otázkou nicméně zůstává, jak se s jeho myšlenkovým odkazem vyrovnat. Navzdory imperativu „o mrtvých jen dobře“ bych si dovolil nabídnout spíše kritickou a asi i poněkud kontroverzní interpretaci tohoto odkazu.

17.11.2009 v 13:05 | Karma: 15,52 | Přečteno: 3735x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

Poučíme se z tragédie ve Fort Hood?

Ukazuje se, že major Nidal Málik Hasan, zbožný muslim a člen americké armády, který minulý týden s výkřikem „Alláhu akbar“ na rtech postřílel na americké vojenské základně Fort Hood 13 lidí, byl s největší pravděpodobností velmi uvědomělý islámský fanatik. Tím se ostatně celá tragédie stává snadněji vysvětlitelnou. Co z toho pro nás vyplývá?

13.11.2009 v 13:25 | Karma: 22,40 | Přečteno: 3057x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Bezcharakterní Klaus

Prezident Klaus mě způsobem, jakým přistoupil k podpisu Lisabonské smlouvy, opět zklamal. A to přesto, že podle mého názoru Lisabonská smlouva zase až tak špatným dokumentem není.

3.11.2009 v 18:18 | Karma: 21,55 | Přečteno: 3269x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

14.10.2009 v 16:55 | Karma: 35,17 | Přečteno: 6119x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58,  aktualizováno  21:38

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Na čarodějnice padaly teplotní rekordy. Ve Žďáře od vatry vzplála tráva

30. dubna 2024  18:41,  aktualizováno  21:28

V poslední den měsíce dubna se na řadě míst koná tradiční pálení čarodějnic. Středočeský kraj však...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....