Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec pozitivní diskriminace v Čechách

Zdá se, že současná vláda upouští od strategie pozitivní diskriminace. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

Jmenování ředitele Občanského institutu Romana Jocha do funkce poradce premiéra Nečase pro oblast lidských práv opět rozvířilo debatu o tom, jakým způsobem máme přistupovat k různým menšinám, s nimiž sdílíme svůj životní prostor.

Jedno je jasné. V minulosti, přesněji řečeno v době, kdy měla problematiku lidských práv na starosti Strana zelených a její ministři Džamila Stehlíková a Michael Kocáb, se vláda snažila pomáhat lepšímu začleňování problematických či (údajně) diskriminovaných menšin pomocí aktivních zásahů v duchu „pozitivní diskriminace“. Nyní se zdá, že současná vláda od této strategie upouští. Je to pro menšiny dobrá nebo špatná zpráva?

Lidská, nikoli skupinová práva

V první řadě je na místě zdůraznit, že Roman Joch je mimo vší pochybnost člověkem, který nepodléhá hodnotovému ani kulturnímu relativismu. Je pevně zakořeněn v západní civilizaci a její židovsko-křesťanský étos pokládá za její podstatnou složku. Že je díky tomuto svému postoji často označován za xenofoba, případně i fašistu, je cosi, co bohužel již nepřekvapuje. Postmoderní „nová levice“, která se pokouší skloubit obranu lidských práv se základními postuláty multikulturalismu, totiž reaguje velmi podrážděně na každého, kdo zpochybňuje myšlenku, že jakékoli projevy kulturní svébytnosti jakékoli skupiny jsou pro celou společnost nutně přínosné a jako takové hodné zvláštní státní péče a ochrany. Připomeňme, že současný papež tento poněkud paradoxní a neblahý fenomén nazývá „diktaturou relativismu“.

Dlouholetá praxe, zvláště v západní Evropě a ve Skandinávii, ukazuje, že politika nadřazující multikulturní ideály nad snahu definovat si základní civilizační identitu našeho veřejného prostoru vede k nejrůznějším „afirmativním akcím“, jejichž společným jmenovatelem je zvýhodňování nějaké (zpravidla etnické, náboženské či sexuální) menšiny na úkor všech ostatních, případně zvýhodňování žen na úkor mužů pomocí různých „genderově přátelských“ kvót, které nařizují, kolik představitelek něžného pohlaví má být v různých úřadech či například na kandidátkách politických stran. Proti tomuto konceptu „nové levice“ stojí tradiční liberálně-konzervativní přístup, který se snaží aktivní zasahování státu do problematiky spojené s lidskými právy spíše omezovat, a to v obavě, že podporou menšin stát ve skutečnosti nepodporuje lidská práva, nýbrž pouze privileguje určité menšinové skupiny občanů, což je ovšem nespravedlivé vůči většině. Jinými slovy, konzervativně ladění lidé jako pan Joch tvrdí, že je nesmyslné a kontraproduktivní snažit se odstraňovat diskriminaci tím, že budeme pomocí státní intervence zvýhodňovat a tedy „pozitivně diskriminovat“ ty, kteří jsou či dokonce byli nebo by mohli být diskriminováni.

Stop sociálnímu inženýrství

Znamená to, že kritikům multikulturalismu a z něho vycházející strategie „afirmování“ menšin nezáleží na integraci sociálně vyloučených skupin?

Opak je pravdou, přičemž pravdou je i to, že pokud zastáncům multikulturalismu na sociální integraci vůbec záleží, jejich experimentování zatím vedlo spíše k dezintegraci společnosti: na jedné straně tu vznikala „kulturně svébytná“ ghetta, jejichž členové neměli žádnou potřebu se integrovat, protože by tak ztratili svá zvláštní privilegia. Extrémním krokem vedeným v tomto multikulturním duchu pak bylo například zřízení zvláštních šaríatských soudů pro muslimskou menšinu ve Velké Británii – v tomto případě jsme svědky nejen dezintegrace společnosti, ale dokonce i právního řádu. Že takovéto sociální inženýrství zpravidla vede k tomu, že znevýhodněná většina tuto situaci vyhodnotí jako nespravedlivou a že část této většiny bude mít tendenci vykročit směrem k rasistickým či xenofobním projevům, je nabíledni. Multikulturalismus tedy nesnášenlivost nemírní, nýbrž naopak vyvolává.

Zastánci liberálně-konzervativního konceptu lidských práv oproti tomu tvrdí, že úlohou státu má být pouze dbát na to, aby základní lidská práva platila bez výjimky pro všechny a aby zákony byly uplatňovány dle principu „padni komu padni“. Role státu by měla zůstat takto omezena, protože jedině takto „slabý“ stát dá dostatečný prostor všem těm, jejichž posláním je aktivně pomáhat sociálně vyloučeným lidem ve snaze o integraci – jde především o neziskové organizace či nejrůznější dobrovolné aktivity většinou lokálního rozsahu. Pouze tehdy, vychází-li snaha podporovat diskriminované menšiny „zezdola“, může být tato pomoc skutečně účinná a neimplikuje diskriminaci všech ostatních.

Zdá se, že takovýto přístup, který omezuje roli státu a který dává důvěru občanské společnosti, sice nevede k rychlým a efektním změnám, dlouhodobě je však zřejmě tou nejrealističtější a nejefektivnější strategií vedoucí k odstraňování nejrůznějších ghett i předsudků. Proto si snad můžeme dovolit tezi, že fakt, že u nás patrně končí státem řízená (pozitivní) diskriminace, je jednoznačně dobrou zprávou jak pro nejrůznější menšiny, tak i pro zbytek naší společnosti.

 

(Tento text vyšel v Katolickém týdeníku 36/2010, příloha Perspektivy, str. II.)

Autor: Tomáš Tatranský | středa 1.9.2010 20:15 | karma článku: 35,60 | přečteno: 4377x
  • Další články autora

Tomáš Tatranský

Má Evropa zakázat muslimský závoj?

V evropských zemích se opět dostává na přetřes otázka, zda se muslimské ženy smí ve veřejném prostoru pohybovat v tradičních oděvech zahalujících tvář. Je nošení burky (zpravidla modrý hábit zahalující ženu od hlavy až k patě) či nikábu (většinou černý oděv ponechávající odhalené pouze oči) v rozporu se základními evropskými hodnotami?

24.2.2010 v 17:40 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3400x | Diskuse| Společnost

Tomáš Tatranský

Claude Lévi-Strauss, zakladatel kulturního relativismu

Nestává se často, že by smrt filozofa vyvolala lavinu článků v mainstreamových médiích. Claude Lévi-Strauss nedávno opustil tento svět v úctyhodném věku nedožitých 101 let a je třeba uznat, že mimořádný ohlas, který jeho odchod způsobil, byl zasloužený. Otázkou nicméně zůstává, jak se s jeho myšlenkovým odkazem vyrovnat. Navzdory imperativu „o mrtvých jen dobře“ bych si dovolil nabídnout spíše kritickou a asi i poněkud kontroverzní interpretaci tohoto odkazu.

17.11.2009 v 13:05 | Karma: 15,52 | Přečteno: 3735x | Diskuse| Kultura

Tomáš Tatranský

Poučíme se z tragédie ve Fort Hood?

Ukazuje se, že major Nidal Málik Hasan, zbožný muslim a člen americké armády, který minulý týden s výkřikem „Alláhu akbar“ na rtech postřílel na americké vojenské základně Fort Hood 13 lidí, byl s největší pravděpodobností velmi uvědomělý islámský fanatik. Tím se ostatně celá tragédie stává snadněji vysvětlitelnou. Co z toho pro nás vyplývá?

13.11.2009 v 13:25 | Karma: 22,40 | Přečteno: 3057x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Bezcharakterní Klaus

Prezident Klaus mě způsobem, jakým přistoupil k podpisu Lisabonské smlouvy, opět zklamal. A to přesto, že podle mého názoru Lisabonská smlouva zase až tak špatným dokumentem není.

3.11.2009 v 18:18 | Karma: 21,55 | Přečteno: 3269x | Diskuse| Politika

Tomáš Tatranský

Pět minut slávy pro Narcise z Hradu

Jak známo, opojení mocí mívá dosti neblahé následky. Císař Nero nechal údajně zapálit Řím, prezident Klaus zase zcela nesmyslně blokuje politiku Evropské unie.

14.10.2009 v 16:55 | Karma: 35,17 | Přečteno: 6119x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Od 60 let jsou bez šance, míní Maláčová. Pomůže rekvalifikace, říká Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  18:11

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Politici to uvítali

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  17:51

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....