V nouzi poznáš (ne)přítele
Turecko je nádherná země, lidé jsou tam milí a úslužní. Je to atraktivní země s nádechem orientu a exotiky. To vám řekne každý turista, který tuto zemi kdy navštívil. Za pozlátkem pro turisty si však můžete všimnout, že některým Turkům jsou Evropané jen tak milí, kolik z nich mohou dostat peněz. Na tom není nic divného. Mít rád někoho cizího není povinnost. Vzájemně výhodný obchod je však dobrá věc. A to oni vědí dobře.
Na rozdíl od jiných muslimských zemi se Turecko jeví jako pokrokovější, vyspělejší a do Evropy směřující země. Alespoň tak to vypadalo ještě do nedávna. Bohužel, pár desetiletí pozitivních změn odstartovaných jejich prvním prezidentem Atatürkem, který o islámu prohlásil, že je to absurdní teologie nemorálního beduína – mršina, která otravuje jejich životy, zřejmě nestačí. Skoro tisíciletá historie Osmanské říše se nedá jen tak potlačit. Turecko se vrací k tradičním „hodnotám“. Sekulární charakter nového Turecka se stává minulostí.
Vzhledem ke své poloze a hegemonii na Blízkém východě se Turecko jevilo jako velmi výhodný strategický partner pro NATO zvláště kvůli svému nepřátelství se Sovětským svazem a Ruskem. Když můžete postavit čerta proti ďáblu, co záleží politikům a vojenským stratégům na nějaké genocidě Arménů či tradičnímu nepřátelství Turecka s Řeckem, které je také členem NATO. Je s podivem, jak Turecko a Řecko, jako státy NATO, z velké části mohutně zbrojí proti sobě, občas po sobě střílejí, mají spolu spory o výsostné vody a hlavně Kypr.
Kdyby Řecko necítilo potřebu tak silně zbrojit proti Turecku, patrně by nebylo ani tak zadlužené, jak je dnes. A kdyby jednoho dne nějaký drobný konflikt mezi ním a Tureckem přerostl v otevřenou válku, na kterou stranu bychom se jako členové NATO postavili? Jsou země – jako Německo, které by zřejmě více podporovaly Turecko. Vzpomeňme si, jak drsně Martin Schulz vyloučil řeckého poslance Synadinose z jednání v EU parlamentu za urážku Turecka citováním osmanského vědce (zde). Já bych dal osobně raději přednost Řecku – alespoň bychom tak nezradili evropskou historii.
Když se v létě minulého roku část turecké armády pokusila o neúspěšný převrat a puč proti prezidentovi Erdoganovi, první věc, co mě napadla, byla, že tato akce byla úmyslně vyvolána, aby ne oslabila, ale naopak podpořila moc tureckého vůdce Erdogana – něco na způsob podpálení Říšského sněmu v Německu v roce 1933. Následné obrovské čistky v armádě, omezení svobody slova, kontrola médií a hledání viníků mezi vlastními lidmi i v zahraničí tuto ideu jen potvrdily.
EU přesto na Turecko nezanevřela ani na něj neuvalila sankce. Stále ho totiž považuje za svého spojence v (pseudo)boji proti migraci. EU platí a Turecko zadržuje uprchlíky na svém území. Zároveň ale dobře ví, že jeho páka na EU stále vzrůstá. I přes zaplacené peníze vždy totiž může migranty do Evropy vpustit. Snaha EU koupit si přízeň Turecka víceméně tak vede jen k tomu, že EU prodává Evropu a to dost lacino pro Turecko a hodně draho pro Evropu.
Turci sní o nové Osmanské říši. Mají již svého vůdce a spoustu vlastních lidí i spoluvěrců v Evropě k tomu. Erdogan ví, že turecké menšiny v Německu, Nizozemí a dalších zemích EU jsou už dost silné k tomu, aby se staly politickou silou, s níž se musí počítat. Je to smutné ale Evropané zřejmě i přes zkušenosti z druhé světové války, nepochopili, co to znamená mít na svém území pátou kolonu, která jim podrazí nohy v případě ohrožení.
Erdogan tak může obviňovat Německo z nacistických praktik, když mu zruší možnost agitovat na německém území, i když to zní, jako když fašista volá: „Chyťte nacistu!“ Nedělá mu problém obvinit Angelu Merkelovou z podpory terorismu, protože na jeho požadavek nezadržela Kurdy a odpůrce jeho režimu. Nizozemce chce hnát k Evropskému soudu pro lidská práva kvůli postupu jejich úřadů vůči tureckým ministrům a podat na ně stížnost u OSN. Ve zlosti obvinil Nizozemce, že zmasakrovali tisíce Bosňáků ve Srebrenici. Neváhá ani vyzvat Turky v Nizozemí k povstání a k boji.
Erdogan hystericky obvinil EU, že vyhlásila další křížovou výpravu proti islámu a to jen tím, že umožňuje zaměstnavatelům bránit v nošení muslimských šátku svým zaměstnancům. Prý tak Evropa zahájila nový střet mezi křížem a půlměsícem. Turecký ministr zahraničí dokonce varoval před zahájením náboženské války v Evropě – prý nás čeká svatá válka. Pět dětí by měl mít každý Turek žijící v Evropě, aby se stali novou lepší budoucností pro Evropu.
Turecko hrozí Evropě dalšími uprchlíky a omezuje spolupráci s NATO. Je vidět, že cítí svou sílu a hlavně slabost EU. Co na to politikové EU? Kupodivu žádná silná slova, žádný jasný požadavek na ukončení účasti Turecka v NATO. Osmanský vliv v Evropě se již nedá přehlédnout – politici se ho bojí, jako by Evropa již byla poražena bez boje. Navíc by museli přiznat vlastní chybu a to je nepřípustné,
Je zajímavé, že Erdogan útočí především na své spojence – na ty politiky a země, které nechali na svém území usídlit milióny Turků a muslimů. Proč? Protože těmito lidmi a zeměmi hluboce pohrdá. Již teď je má za své otroky.
Když si přečtu komentář k tématu od pana Kulidakise, že Erdogan hraje hru bez trumfů, že když nedostane peníze z EU, ještě rád přijde a poprosí, že stačí jen vydržet a Turci se sami zbaví autoritáře a my s nimi budeme moci zase spolupracovat, musím se trpce pousmát.
Sázka na Turecko není jen sázka na špatného koně – je to sázka na Trojského koně.
Podklady.
http://www.lidovky.cz/samkova-namita-podjatost-0ht-/zpravy-domov.aspx?c=A170315_105034_ln_domov_jho
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432020-turecko-stale-ryje-do-evropy-a-hrozi-uprchliky.html
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/432236-turecko-omezuje-spolupraci-s-nato.html
http://www.stop-multikulti.cz/turecky-ministr-zahranici-evropu-ceka-svata-valka/
Rostislav Szeruda
Jak nám ukrajinská krize zavařila doma
Válka na Ukrajině nám přinesla ekonomickou krizi – obrovskou inflaci, nedostatek plynu, velké zdražení paliv a energie, migraci. Kdoví, co nás ještě čeká? A za všechno může Putin. Opravdu za všechno?
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala 2
Stejně tak jako jsem proti dráždění a provokování divokých zvířat a považuji za velmi nerozumné zahrávat si s těmi velkými, silnými a v případě ohrožení agresivními, byl jsem vždy také proti tomu zahrávat si s ruským medvědem,
Rostislav Szeruda
Co nám válka na Ukrajině ukázala
Co nám válka na Ukrajině ukázala? Za prvé, že přísloví, že není radno dráždit hada holou nohou a také medvěda, potažmo ruského, zadní částí těla, stále platí. Jinak hrozí, že o něco, co je nám blízké a bylo samozřejmé, přijdeme.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 4
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Rostislav Szeruda
Rozhovor s ďáblem 3
V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
ANO se s rezortem obrany pře o podíl českých dodavatelů na obrněnce BVP
Podíl českých dodavatelů na zakázce na 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy...
Heil Tesla. Aktivisté v Berlíně promítli Muskovi na továrnu jeho pozdrav
Političtí aktivisté promítli na stěnu továrny společnosti Tesla u Berlína, která patří Elonu...
CIA má nového šéfa. Senát potvrdil Trumpova nominanta Ratcliffea
Americký Senát ve čtvrtek jako ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) potvrdil Johna...
Cestovní ruch na vzestupu. Evropa vede, Blízký východ láme rekordy
Rok 2024 přinesl návrat cestovního ruchu na předpandemická maxima. Nejnavštěvovanějším kontinentem...
Administrativní pracovník/pracovnice v Oddělení validace a administrativní podpory
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1275x
Mé stránky: Kvantová duše, www.szeruda.cz