Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Něco s nízkou porodností dělat musíme!

Ne náhodou jsem zase si přečetla pár demografických údajů. Znovu mne šokovaly. Třeba skutečnost, že za války se v Čechách a na Moravě narodilo dvakrát tolik dětí, co dnes.

V letech 1939 až 1945 se v průměru ročně narodilo 218 043 dětí, naproti tomu se roční průměr narozených dětí v posledních třech, čtyřech letech dostal k číslu 109 860. Podobný počet narozených dětí byl u nás právě před sto lety, při vzniku republiky. Tehdy, v roce 1918, u nás přišlo na svět 120 579 dětí. Co ta čísla znamenají? Dovtípili jste se jistě sami. Pracující populace u nás vymírá. Tristní konstatování.

Mluvit o důchodové reformě při takovém úbytku nově narozených dětí se pak zdá tak trošku mimo mísu. Přitom průzkumy překvapivě dokazují, že lidé u nás mají méně dětí, než by sami chtěli! Zatímco dnes průměr dětí na rodinu se již dostal pod 1,6, pracující páry říkají, že by chtěly mít děti dvě až tři.  O důvodech, proč tomu tak není, byly popsány stohy papíru. Nic nového bych k tomu nepřidala. Když to všechno zkrátím do jedné věty, pak konstatuji, že pracující rodiny nemají více dětí zejména proto, že je jejich výchova neustále dražší!

Existují studie tvrdící, že na to stát nedostatečně reaguje. Výtky se týkají zejména faktu, že zatímco ještě v roce 1992 stát refundoval rodičům až 50 % nákladů na výchovu v rodině, po lednu 1993 zohlednění nákladů na výchovu dětí ze strany státu kleslo na 12,5 %, tedy na čtvrtinu. Snad z důvodů převzetí modelu daňové a sociální politiky vyspělých zemí EU, tedy zemí, tehdy ještě bez dopadů pozdější migrační krize, s velice nízkou porodností. Stalo se, co se stát muselo. Přechod od dřívější daně ze mzdy na daň z příjmu fyzických osob přinesl velmi citelné omezení odpočtu z důvodu péče o nezaopatřené dítě. To byl podle mínění některých odborníků pravý důvod toho, že hned v letech 1994 až 1996 klesl počet narozených dětí u nás o 30 tisíc ročně, tedy o čtvrtinu, a dosáhl mimořádně nízké úrovně, které se od té doby trvale udržuje.

Víc než k zamyšlení jsou tato fakta k úvaze, co s tím. Ministryní práce a sociálních věcí nejsem. Ani bych nechtěla. Leží to mimo mojí odbornost. Jako každý jiný ale vím, že když jakákoliv vláda definuje své programové priority, na jedno z prvních míst vždy zařadí pomoc rodinám s dětmi. Vláda Andreje Babiše není výjimkou. Za ta léta v politice o novém premiérovi vím, že s daňovými přesuny zrovna veliký kamarád není, zato vždy a prioritně upřednostňuje adresnost. Co to znamená? Jen tolik, že se jeho vláda, jak slibuje, nezaměří pouze na případné daňové slevy a zvýšení rodičovského příspěvku. Chce jít dál a mluví o novomanželských půjčkách, startovacích bytech pro rodiny s dětmi, které by stavěly města a obce za pomoci státních dotací. Budovat by se také mělo více předškolních zařízení. Skvělé je, že v plánu je i podpora vytváření sdílených pracovních míst a umožnění práce na zkrácený úvazek. Řadě rodičů, zejména pak maminek, vracející se do pracovního procesu, by to náramně pomohlo. Širokou podporu by měl rovněž dostat záměr nejen školních obědů pro děti zdarma, ale i bezplatné základní kroužky, co by fungovaly při školních družinách. 

Proto pokud se znovu probojuji do senátu, chci aktivně napomáhat tomu, aby se takové plány realizovaly. Chci něco udělat pro to, aby nová vláda začala konečně prosazovat skutečnou rodinnou politiku. Takovou, která bude fungovat, ne dělat to, co se tu dělo v uplynulých letech. Prostě si myslím, že české pracující rodiny s dětmi mají na vyspělou rodinnou politiku právo. Žijeme totiž ve vyspělém státě.

Ale malá douška závěrem: Určitě jste si všimli, že primárně píši o PODOPOŘE PRACUJÍCÍCH RODIN.

Autor: Eva Sykova | pondělí 16.7.2018 16:45 | karma článku: 17,46 | přečteno: 712x
  • Další články autora

Eva Sykova

Nakládání s vodou má být veřejnou službou, nikoli zdrojem zisků korporací

Rozprodej a následné chaotické roztříštění vlastnictví vodohospodářské infrastruktury, ke kterému došlo v 90. letech minulého století, považuji za obludné. Hrozné, ostudné a nešťastné.

19.9.2018 v 13:38 | Karma: 20,44 | Přečteno: 460x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Sykova

EU ničí nadutost odpovědných

Evropský parlament většinou hlasů schválil návrh na zahájení řízení proti Maďarsku dle článku 7 Smlouvy o EU.

16.9.2018 v 17:21 | Karma: 34,95 | Přečteno: 935x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Sykova

Kam kráčí naše společnost?

Mám za to, že svět už delší dobu kráčí špatným směrem. Dění nedávných dnů u nás doma mne v tom jen utvrzují. Připomínka událostí před padesáti lety, doby, kdy národ držel pospolu jako nikdy, lidi spíše dále rozdělila.

25.8.2018 v 16:31 | Karma: 24,03 | Přečteno: 627x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Sykova

Rok 1968 - Malí jsme nebyli, nejsme a nebudeme

Půl století. Krátký, či dlouhý úsek historie? Jak pro koho. Jinak se na něj dívá pamětník, jinak příslušník mladší generace. Píši o srpnové okupaci Československa, ale ne jen o ní.

20.8.2018 v 17:19 | Karma: 19,13 | Přečteno: 370x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Sykova

100 let od vzniku Československého letectva

V úterý 4. srpna jsem se zúčastnila pietního aktu u Okřídleného lva na pražském Klárově. Na pietní akci byli přítomni kromě politiků, vrcholní zástupci naší armády i velení NATO, kardinál Dominik Duka a především řadoví občané.

15.8.2018 v 14:52 | Karma: 12,53 | Přečteno: 239x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v horské mlze, Raísí je v ohrožení života

19. května 2024,  aktualizováno  19:45

Aktualizujeme Íránská státní televize hlásí nehodu vrtulníku při přesunu prezidenta Ebráhíma Raísího. Stroj...

Srovnání průzkumů: ANO ohrožuje nová koalice, lidovcům umřeli původní voliči

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

Desetitisíce zemřou... a nikdo si nevšimne. Japonsko je na hraně fungování

19. května 2024  19:32

Doma v osamění zemře v Japonsku ročně až 68 000 lidí starších 65 let. Jejich smrti si pak delší...

Bylo za útokem na Fica víc lidí? Podle Slováků se chystal i masakr jako v Praze

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  18:53

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 997x
Eva Syková pracovala více než 50 let v Akademii věd ČR a na Universitě Karlově. V letech 1990-2016 byla vedoucí Oddělení neurověd v Ústavu experimentální medicíny AVČR. V r. 1996 založila Ústav neurověd 2. lékařské fakulty UK a Centrum buněčné terapie a tkáňových náhrad UK. V letech 2001-2016 byla 4x zvolena ředitelkou Ústavu experimentální medicíny AVČR. V letech 2012-2016 byla 1. místopředsedkyní Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a poradkyně předsedy vlády. V r. 2012 byla jako nezávislá kandidátka za ČSSD zvolena senátorkou Parlamentu ČR za Prahu 4.  Je místopředsedkyní Výboru pro evropské záležitosti a Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky.Syková je lékařka, hlavní oblastí jejího výzkumu je neurofyziologie. Publikovala práce v medicíně, v neurovědách, o základních funkcích mozku a míchy, dále práce o kmenových buňkách a tkáňových náhradách, práce v biofyzice a v makromolekulární chemii. Její práce si získaly vysoké mezinárodní uznání. V České republice rozvinula základní i klinický výzkum kmenových buněk. Publikovala celkem 865 publikací a je spoluautorka 9 patentů. Její publikace byly citovány více než 10220 krát  a má H-index je 60. Patří tak k nejcitovanějším českým vědcům. Obdržela 20 ocenění a cen, např. Cenu České lékařské společnosti, Purkyňovu medaili AVČR. V roce 2013 obdržela Státní cenu – Medaile za zásluhy 1. stupně. Za nejprestižnější ocenění vědecké práce považuje zvolení členkou Academia Europea, ocenění Manažerka roku 2011. Zastává celou řadu funkcí v domácích a mezinárodních organizacích. Hlavní náplní její práce je v posledních 6ti letech práce v Senátu PČR. Zabývá se především otázkami vzdělávání v oblasti základního a vysokého školství, otázkami ve zdravotnictví, životním prostředí, dopravě, mediální politikou a záležitostmi Evropské unie.

Seznam rubrik