Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Exit, trest smrti a Taggart. A nejde jen o detektivku.

Léto přeje dovoleným, prázdninám, nám… Každý je trávíme po svém. Těm, co příliš měnící se klima, s ohledem na sluneční žár, přemíra slunečních paprsků vadí, či dokonce škodí na zdraví, musejí spíše vyhledávat stinná místa.

Léto přeje dovoleným, prázdninám, nám… Každý je trávíme po svém. Těm, co příliš měnící se klima, s ohledem na sluneční žár, přemíra slunečních paprsků vadí, či dokonce škodí na zdraví, musejí spíše vyhledávat stinná místa. Patřím k těm, co navzdory páně Klausovým provoláním o „novém náboženství“, tedy, že „globální oteplování“ není, Země se nám už ohřála několikrát – úplně normálně - a prostě žádná věda o tom neexistuje, beru léto jako fakt a dělám kompromisy. Syn má totiž prázdniny, těší se na ně a zatím je ochoten trávit je s námi rodiči. Až přijde jeho čas „odříkání“, budu vědět, že i ten můj je ve stínu přeci jen tím lepším řešením. Ani syn přitom není zrovna „sluneční typ“. Takže - ač nejsem klimatologem – přesto některé souvislosti s jeho genetickou výbavou vidím. A to se jistě neděje bezdůvodně, pokud i prostředí mírného pásmu, v němž se ČR nachází, by nezaznamenalo některé klimatologické změny. Co se týká rodinných předků… Je toho více a zřejmě jsme kdysi teploty vyšší, zato mnohem sušší, snášeli lépe, než jsme se tak nějak ocitli více v této části Evropy. Ale nemá příliš smyslu řešit „kdyby“, když je třeba „být“.

K létu patří nejen 35°C a výše, ale třeba i dobrá detektivka. Osobně se hlásím spíše ke „staré škole“ detektivních příběhů. Takže ano, třeba A. Christie, A. C. Doyle, G. Simenom, ale také severští autoři, jako Jo Nesbo, Henning Mankell nebo Mika Waltari atd. Nemusím děje, kde se mrtvoly vrší, protože si to žádá údajně lačná duše čtenáře, a to ani v knize, ani na obrazovce. Děj mě láká psychologií postav i prostředím, logika, s jakou koná pachatel a jak reaguje jeho okolí. Detaily mě nenudí a pro absurdity hledám vysvětlení. Myslím, že v našem světě má vysvětlení skoro vše. Jen je třeba se přitom nepolekat vlastní invence a některých podobenství, která nás často namnoze sbližují. Vidím z poslední doby v tomto ohledu jistou převahu severské typologie. Ale no tak, namítnou jedni… Věc vkusu a „nátury“. Určitě.

S odstupem doby mě zaujal britský seriál Taggart, který vznikal od 80. let minulého století. A protože jsem již „pamětníkem“, vzpomínám si, že už jeho první vysílání se u nás těšilo své přízni. Nesleduji jej sice pravidelně, ale čtvrteční (28. 7. 2016) část – Nepřátelský svědek - o sílícím tlaku na znovuzavedení trestu smrti aktuálního z pohledu dneška mě docela zaujalo. Jistě i pro společensko-politický kontext, jenž se nabízí v souvislosti s některými aspekty: sílící migrační dopady, hrozivé ataky psychicky narušených aktérů a organizovaných teroristů, často účelově připisovaných právě migrantům, „rozkolísaný“ unijní projekt, z něhož se někteří chtějí vyvázat (Brexit a úvahy o dalších „-exitech“ se objevují), protože krátkodobě vidí především profit pro vlastní politické postavení (staronové elity), dále, a s tím související, angažovanost populisticky, nacionalisticky, ale i nábožensky aktivních jednotlivců a skupin, často sloužících politickým cílům také z jiných zemí, obecně rozkolísaná a na mnoha místech kolabující důvěra v bezpečnostní záruky na úrovni jednotlivých států, snaha o autoritářské řešení problémů (převrat v Turecku s dopady naprostou devastujícími pro další vývoj země a její občany, včetně dosud ne zcela vyjasněných okolností vzniku a angažmá ze zahraničí), a je možné pokračovat. Tzv. v klidu však nezůstává ani domácí politická, sociální situace. Zmiňuji-li snahy o zavedení trestu smrti, jak je vcelku zdařile mimochodem vylíčil i zmíněný díl seriálu Taggart, pak také u nás má dle nejnovějšího průzkumu CVVM své zastánce na úrovni 58 %. To je sice méně než v letech devadesátých, ale i tak padesátiprocentní hranice je „slušné“ s ohledem na faktory, které ji mohou zase o něco zvýšit – migrace, teroristické aktivity, apel na právo občanů se ozbrojovat, manipulace a osobní příklady nemálo politiků, kteří dokáží rozjitřenou atmosféru využívat ve svůj prospěch. Snaha vyvolat „očistu“ společnosti fyzickou likvidací údajných viníků je velmi zkreslující a nebezpečné, proto je třeba věnovat pozornost šíření takové atmosféry. Ušetřena přitom zřejmě po prázdninách nezůstane ani škola, do níž přijdou nejen žáci noví, ale budou se vracet ti předcházející, do vyšších ročníků, plni také různých zážitků z prázdnin. Nemyslím, že v tomto ohledu se můžeme jednostranně a účelově spolehnout jen na to, že „tohle se děje doma“ a „tohle ve škole“ a navzájem se to nijak neprolíná. Bohužel, i tohle bývají úhly pohledu některých z nás, dokonce za děti přímo profesně odpovídající a tváříme se přitom, že víme, o čem mluvíme. Nevíme, jen se obáváme důsledků a tak je takto podvědomě odsouváme.

A proč vlastně ještě jednou a opakovaně Taggart? Z politicky zaměřeného a motivovaného tématu o znovuzavedení trestu smrti nakonec krystalizuje, jak spolu v těchto otázkách souvisejí osobní a společenské, soukromé a veřejné. Jak psychické selhání jednotlivce s sebou nese příčinnou souvislost v nevšímavosti a nedostatečné koordinaci na úrovni instituce. Jak nevšímavost na jedné straně, opírající se o netečnost, dává prostor extrémnímu řešení, které samozřejmě přehlíží z důvodů dominantního přístupu souvislosti v oblasti psychologie, politiky, manipulace a ochrany před ní. A že taková chvála jednoduchého, často nevratného řešení, dává do pohybu jen další problémy, zejména, je-li zdůvodnění vytrženo z kontextu a namísto racionality se vnášejí emoce a vášně těmi, jejichž motivy se právě často opírají o vlastní nezvládání. Ale o tom všem už není jen populární Taggart. Myslím.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Hana Svobodová | pátek 29.7.2016 18:10 | karma článku: 14,38 | přečteno: 293x
  • Další články autora

Hana Svobodová

Nebezpečí určovat, kdo je či není lůza, volbami neskončí. Můžeme se těšit.

V prvé řadě už nyní můžeme říci, že vesnice pro lůzu jechytlavéoznačení, protože jistě neujde pozornosti dokonce i za hranicemi Mostu a jeho okolí. A co si v předvolební době přát víc!

14.8.2018 v 15:03 | Karma: 7,82 | Přečteno: 887x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Mostecké předvolební kolbiště aneb papír unese hodně

Zřejmě nejen Most, ale i další obce a města se v tomto a pokračujícím období týdnů a měsíců stanou jakýmsi „otevřeným kolbištěm“ pro politické subjekty usilující o voličské hlasy v letošních podzimních komunálních volbách.

8.8.2018 v 16:22 | Karma: 8,07 | Přečteno: 390x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Víceletá gymnázia: rušit či nerušit?

Problém je ale poněkud složitější. Dovolím si reagovat na některé texty, debaty, s jejichž obsahem se mi podařilo v poslední době na téma víceletých gymnázií, resp. vzdělávání u nás seznámit.

13.2.2018 v 19:49 | Karma: 8,59 | Přečteno: 513x | Diskuse| Společnost

Hana Svobodová

Čapí hnízdo není Freudovým přeřeknutím, to je vizitka polistopadového vývoje u nás

Navzdory zpolitizování, causa Čapí hnízdo jasně spojená s A. Babišem a dalšími sahá do politiky, ba dokonce politiku velmi zasahuje.

11.8.2017 v 17:23 | Karma: 17,97 | Přečteno: 790x | Diskuse| Politika

Hana Svobodová

Branná výchova, ano či ne?

Co si z tohoto předmětu pamatuji? Nemyslím si, že jsme v ní dostávali nějak výjimečné dávky o vlastenectví, neučili se o revolučních včerejšcích, a už vůbec ne o zítřcích.

10.7.2017 v 20:06 | Karma: 8,93 | Přečteno: 301x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Rozkol nacionalistů. S AfD nechce být ve frakci Le Penová ani česká SPD

22. května 2024  11:59,  aktualizováno  12:40

Zástupci francouzské strany Národní sdružení (RN) prohlásili, že v příštím europarlamentu nebudou...

Fandit se bude na náměstích i v kempech. O Staromáku se teprve rozhodne

22. května 2024  12:31

Na náměstích, v kinosále, v kempu nebo i na nádvoří zámku. Tam všude mohou zájemci společně s...

Útočník na Fica schvaloval masové vraždy. „Škrabáka“ chtěl zažalovat

22. května 2024  10:30,  aktualizováno  12:19

Muž, který spáchal atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, chtěl předsedu vlády zažalovat....

Poslanci schválili zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  12:15

Přímý přenos Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky, nejen pro...

  • Počet článků 67
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 541x
Člověk s názory na svět, na nichž trpělivě pracuji a konfrontuji je s jinými. S ochotou přiznat, že se mýlím. Čtu téměř vše. Nikoliv za každou cenu se přidávám k houfu, i když to může být v daný moment výhodné. Pragmatismus však ctím jako názor i školu, která dala světu podněty, jak v něm za určitých okolností přežít.

Seznam rubrik