Je veřejné vyskoké školství charita?

Vzhledem k probíhajícím demonstracím studentů,by byla odpověď nasnadě.Mediální obraz těchto akcí může v ostatních lidech vyvolat(tedy ve mně určitě) dojem,že dostudovat na vysoké škole-hrazené z daní občanů-je úplně stejné,jako přijmout polévku od pracovnic armády spásy,nebo jiných podobných organizací,které nepožadují žádný poplatek za využití služeb.Jejich příjmy tvoří dobrovolné příspěvky a výtěžky z benefičních akcí.Nejsou-tedy jako veřejné vysoké školy-hrazeny z přímých daní občanů,které jsou ovšem povinné,a v tom jako plátce a tudíž i věřitel vidím problém!!!

V tomto článku vynechám první bod vysokoškolské reformy,kde si ministerstvo vyhrazuje právo dosadit do správních rad "své" lidi.Vzhledem k tomu,že jsem v žádné neseděl,nemohu posoudit,jaká varianta je lepší a tudíž diskuzi přenechám učitelskému sboru.Přejděme k radši k diskuzi o školném.

Ačkoli se mě tento spor netýká,jako plátce přímých daní,mám stejné právo se k němu vyjádřit jako student,nebo profesor.

JAKO PLÁTCE PŘÍMÝCH DANÍ SI NEPŘEJU A NECHCI DOTOVAT VZDĚLÁNÍ NĚKOMU,KDO POTOM ODCESTUJE DO ZAHRANIČÍ A PODPORUJE JINOU EKONOMIKU!!!

V tomto ohledu mi nejde o kvalitu výuky,nebo dostupnost sociálně slabým občanům.Jde mi o prostou jednoduchou záruku,ve které student,co využije služeb státu a přijme investici do svého vzdělání,ji také vrátí do stejné ekonomiky,ze které vzešla!A tu milí studenti-ruku na srdce-vy neposkytujete a soudě podle probíhajících demonstrací,ani poskytovat nechcete!

Ministr školství,ať je jakýkoli,by nejen v tomto neměl ustoupit,ale zároveň by měl poštou do zahraničí poslat fakturu každému vysokoškolákovi,který využil studia placeného z daní a po studiu vycestoval-a lékařům přednostně!Přestože ostnatý drát nelemuje naši republiku už přes dvacet let,v tomto konkrétním případě,bych ho zaved po dobu nutnou,než splatí svůj dluh společnosti,která jim umožnila získat diplom za hubičku.S příspěvky na dopravu a bydlení,na které mají nárok,skoro zadarmo!!!

Je nepochybný fakt,že v Česku není taková kariérní perspektiva,jako v Německu,nebo Rakousku,pak ale nevidím důvod,aby nestudovali na tamních vysokých školách a tvořili dluh Němcům a Rakušanům.S prací to také není tak horké.Je známo,že vysokoškoláci se na trhu uplatňují lépe,než zájemci o práci se základním vzděláním.

Jedna věc je nadávat a demonstrovat,druhá věc je nabídnout schůdnější řešení reálné pro obě strany. Já nabízím tři,ze kterých je možnost si demokraticky vybrat.

1.Zprivatizovat vysoké školství.Veřejné vysoké školy se stanou soukromými subjekty se svými službami  a splatnost vymáhají po studentech přímo.Tato možnost zavře dostupnost vzdělání chudším rodinám,jejichž děti mají sice talent,ale díky jejich finanční situaci nebude dále rozvíjen.Na druhou stranu v získání diplomu a cestě za lepší budoucností nestojí žádná reciprocita občanům a státní kase.Můžou si klidně bez výčitek odcestovat a autor tohoto článku nebude mít důvod léčit své komplexy na nevinných studentech.

2.Zachovat veřejné vysoké školství,ale po dostudování je zákaz vycestovat,než bude dluh za studium splacen.Tato možnost nás vrátí zpět před rok 89,ale jen do doby,než "své" závazky společnosti vrátí,pak mohou svobodně cestovat kamkoli.

3.Zachovat veřejné vysoké školství,ale zavést zdravotní a sociální pojištění.Podobně jako v bodě 1.talentovaní studenti ze sociálně slabých rodin budou mít utrum,jestli si nenajdou dobře placenou brigádu-nejlépe ve správní radě ČEZu,nebo ČD.Na druhou stranu autorovi článku nebudete nic dlužit, jelikož budete do rozpočtu přispívat jako on a budete v lepší pozici pro kritiku jeho článku.

Bez ohledu na výše zmíněné body současný stav mi nevyhovuje z hlediska finančních,ale hlavně morálních.Ve firmě vám také jen tak nezaplatí kurz a další rekvalifikace,aniž by nepožadovali vrácení "svých" investicí v případě rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance.Takže z jakých důvodů demonstrujete proti zavedení poplatků za studium?

Autor: Michal Svoboda | úterý 28.2.2012 20:10 | karma článku: 39,76 | přečteno: 4519x