Město demokracie: důvěrná reportáž z britského Lincolnu
O demokracii se hodně mluví, ale málokdo ví, kde se ona demokracie vlastně vzala. V Lincolnu ji uvidíme na vlastní oči. Skrývá se v temném podzemí pod pečlivě střeženou skleněnou vitrínou. Paní, která ji hlídá, povídala, že těch skoro 800 let, co už je na světě, ji hodně poznamenalo. Není divu, víme, jak to dnes vypadá. A tak s ní musí opatrně. Občas ji schovají a vůbec není vidět. Pro Lincoln ji sehnal biskup, který byl u toho, když ji Jan Bezzemek v roce 1215 podepisoval. Katedrála v Lincolnu byla už tehdy významná – a dnes je třetí největší v Británii - a tak se rozumělo samo sebou, že jedna originální kopie bude v katedrále. To víte, žádný internet, žádná média, a tak bylo třeba tu novinu patřičně rozšířit.
Magna charta čili Velká listina práv a svobod je pro Brity něco jako Prohlášení nezávislosti pro Američany. Je to první omezení královské moci a slib, že král bude dodržovat zákony. Dosud se v britské ústavě dají najít věty, které se před 800 lety objevily poprvé v Magna chartě. Britové jsou na tento jejich dárek celému světu patřičně hrdi. Na stěnách foyer, které vede v Lincolnu k listině, otiskují celé znění Magna charty a věty nacházející se dosud v ústavě jsou vyzlaceny. Tak starobylá je demokracie v Británii, jen se podívejte, jako by tím chtěli návštěvníkům říct.
Ne náhodou si dvě ekologické aktivistky nedávno vybraly právě Magna chartu jako terč svého protestu. Doposud se zachovaly čtyři originální kopie listiny – pro aktivistky byla očividně první volbou Britská knihovna v Londýně. Lincoln by patrně tak nevyzněl. Navíc, troufám si říct, by v Lincolnu dámy do vitríny nemohly tlouct kladivem tak dlouho, paní střežící vitrínu vypadala činorodě a určitě by hned zasáhla. Cha cha, říkáte si, to sotva. Ale kdo ví? Každopádně se listinami můžeme i nadále kochat, ať už v Londýně, v Lincolnu nebo v Salisbury. Tištěnou kopii Magna charty si můžete z Lincolnu i odnést. Není to na škodu, občas na ni mrknout a připomenout, že demokracie tady nebyla pořád.
Magna charta není jediným lákadlem tohoto ne příliš známého města. Je tu taky jediná zachovaná vězeňská kaple z viktoriánské doby (to bylo taky už v Magna chartě – že každý má právo na spravedlivý proces). Ale pozor – není to kaple obyčejná. Každý vězeň měl v kapli svou kóji, aby nemohl vidět na ostatní a aby ostatní neviděli jeho. Důmyslný systém, který měl zajistit totální separaci vězňů a tímto je napravit (aby nepochytali nepravosti od jiných). Jak asi tušíte, úplné oddělenosti se nikdy nepodařilo dosáhnout a vězni našli i tak způsoby, jak mezi sebou komunikovat. Z vězení si toho můžete prohlédnout mnohem více než jednom kapli, těch cel jsou tři poschodí a poslechnout si můžete i dojemné příběhy o vězních samotných.
Svou osadu založili na místě Lincolnu už staří Římané na své pouti na sever. Hadriánův val, první mezník římského dosahu v Británii, je ještě pár hodin cesty. Vybudovali tu celé město s hradbami, bránami, domy, akvaduktem i lázněmi, tedy jedno z největších měst v provincii Britannica. A jedna z těch bran, postavená v roce 200, doposud v Lincolnu nejen stojí, ale i funguje. Je to jediná římská brána v Británii, pod kterou se stále může jezdit. To je sice trochu riskantní, protože výška brány není kdovíjaká, ale v Lincolnu se hravě vyrovnali i s tím, když se v roce 2017 pod bránou zaklínil náklaďák a nešel ven.
A nakonec odpadkové koše. Na každém koši na hradě je napsáno: „Veškerý odpad, který není recyklován, jde na výrobu paliva z odpadu. Lincolnský hrad neposílá na skládky žádný odpad.“ Aha, tak už víme, proč si ekologické aktivistky vybraly Londýn, a ne Lincoln. Vsadím se, že Britská národní knihovna takto ekologicky uvědomělá není.
Fota byla pořízena autorkou článku.
Radmila Švaříčková Slabáková
Kde se plní všechna přání aneb Harrisová versus Trump i v japonských chrámech
O japonských svatyních, amuletech pro štěstí, destičkách s přáními i o věštbách. A zda ve volbách zvítězí Harrisová, protože pak to prostě funguje!
Radmila Švaříčková Slabáková
Kjóto - město gejš a kimon
Kde gejši můžete potkat a proč se ukrývají? A co vlastně dělají? O nošení kimon a o tom, co to vše způsobuje.
Radmila Švaříčková Slabáková
Dvě nejznámější sochy-symboly na západní polokouli
Jedna se nachází na severní polokouli a jedna na jižní. Obě byly či jsou považovány za divy světa a k oběma se musíte vypravit brzy ráno, abyste z nich taky něco měli.
Radmila Švaříčková Slabáková
Bad Gastein – dovolená, která nabije
O vodopádu rozprašujícím pozitivní energii, turisty hemžících se vrcholích, horkých koupelích i o práskání bičem. A zlato nakonec.
Radmila Švaříčková Slabáková
New York - nejhlučnější město světa
Co zaujme člověka, který se poprvé ocitl v New Yorku? O Trumpově mrakodrapu, kde se turisté rádi fotí, páře, úzkých ulicích i o všudypřítomném hluku.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Zničili jsme syrské námořnictvo, uvedl Izrael. Výpad k Damašku však popřel
Izraelský ministr Jisrael Kac potvrdil, že izraelské lodě zničily v noci na úterý syrskou vojenskou...
Na letišti v Indii zadrželi Čecha. Navigací porušil zákon z roku 1933
Indická policie v pondělí na letišti v západoindickém státě Goa zadržela českého občana kvůli...
Babiš slíbil zrušení televizních poplatků. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká
Přímý přenos Konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas bude ve Sněmovně v druhé...
Neunesla odchod z Ukrajiny, tvrdí místní o ženě, která hodila děti do řeky
O ženě, která v pondělí v Českém Meziříčí na Rychnovsku podle svědků hodila z mostu do řeky své dvě...
Unikátní příležitost! Prodej domu za cenu bytu!
Seifertova, Třebíč - Borovina
4 200 000 Kč
- Počet článků 26
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 640x