Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Emigrace ze spojených států socialistických

Socialistické sny demokratických všeználků, kteří řídí americká velkoměsta se jaksi nedaří přetavit ve voličům slíbený ráj. Střední třída balí saky paky a migruje za čerstvým vzduchem směr svobodnější venkov.

Není žádným tajemstvím, že obyvatelé velkých měst vedených v USA demokraty se z nich stěhují za lepším do jiných oblastí země. Nemusí přeskakovat železnou oponu, ale opouštějí místa, kde nějakou dobu žili, s nadějí na svobodnější a levnější život. Kalifornské poznávací značky jsou hojně k vidění v Idahu, Utahu, Montaně i Texasu, espézetky z New Yorku i u nás v Ohiu.

Z nějakých neznámých důvodů mizí z ráje, ve kterém by si podle plánu měli být všichni rovni a žít v harmonii lásky. Za jejich úprkem se schovává šířící se kriminalita, přerozdělování majetku formou rostoucích daní a rozpočtových čachrů, snižující se kvalita služeb, nepořádek, korupce, zvyšující se rozdíly mezi super bohatými a super chudými. To demokrati neplánovali a přece se stalo.

Všechny tyto neduhy zesiluje mizící střední třída a mladí lidi, když zjistí, že se po nich chce aby tahali více a více za méně ovsa. Pak vidí sousedy, kteří moc netahají, zato ovsa mají až až. Pocit nespravedlnosti je dožene k rozhodnutí. Přitom nic moc ani nechtějí, jen si žít svůj život v normálním domě mezi lidmi, jež politika a zákon zajímají jen okrajově, protože s nimi nikdy nepřišli do křížku. Chtějí si žít podle svého přesvědčení a priorit, neradí jiným, co je pro ně lepší.

V minulosti jsem neměl moc rád odbory a horlivé odboráře, jejichž vyjednávání vedlo k nespravedlivě vysokým kompenzacím, které často zardousily husu, která jim snášela zlatá vejce, tedy zaměstnavatelskou firmu. Odbory po krizi 2008-2010, zdá se, zmoudřely. Novodobým socialistům teď smrdí i odboráři, poněvadž oni pracují, mají se relativně dobře, ale také chtějí mít klid a právo na názor. Proto si i na ně musí posvítit a usměrňovat jejich myšlení.

Za socialismu se žije pohodlně, dokud je z čeho brát. Jednotlivci můžou rozumně přežívat, pokud nemají ambice něčeho dosáhnout. Celý systém ale slábne. Naopak v tradičním kapitalismu se jednotlivci můžou rychle dostat do problémů, ale systém je nutí, aby se s problémy vypořádali sami, což společnost posiluje. Nikomu se nestanovuje horní mez, kam může dosáhnout a kde je již nutno začít přerozdělovat.

Osobně dávám socialismu generaci, maximálně dvě, než po něm zůstane spálená země. Za jedno nebo i dvě klasická čtyřletá volební období nikdo neposune zemi do extrému. Za celou generaci už ale lze okleštit nebo odstranit důvody a podmínky, které vedly k prosperitě, systém začíná pomalu ale jistě slábnout a postupně kolabovat. Za dvě generace lze území vyjíst a vydrancovat, což se začíná pomalu projevovat v New Yorku, San Franciscu, Seattlu, Portlandu, Chicagu, Clevelandu, částech Los Angeles, ale i v ještě nedávno kovbojském Denveru. Hlavní město Washington D.C. je marné odjakživa, ale nějaké ty dolary si vždy vytiskne.

Naneštěstí novodobá americká emigrace rozsévá socialisticky pokrokové myšlenky z míst, odkud utekla, do míst, kam dorazila. Ne jako kdysi emigranti ze střední a východní Evropy, ne jako Kubánci a Venezuelané, kteří s hrůzou zjišťují nápadnou podobnost toho, co kážou američtí demokrati s tím, co kázali Chavez, Castro, v mém případě Jakeš, Biĺak a jejich bossové v Moskvě. Hlavy si můžeme nevěřícně ukroutit nad tím, že někdo prchl z Kalifornie do Idaha a tam se stále hrdě hlásí k pokrokové levicové agendě nadávajíce na „ultrapravicové“ chování místních.

Americký systém prý nevyhovuje každému. Životním snem určitých skupin lidí není pracovat, starat se, něco tvořit. Chtějí se bavit a strkat nosy do životů jiných lidí po celém světě, což někdo, kdo má podle nich více než potřebuje, musí zaplatit. Chamtivý je podle nich ten, kdo si chce nechat své prostředky a nakládat s nimi podle svého uvážení. Nárokovat si prostředky jiných prý chamtivost není.

Není otázkou, co komu vyhovuje, otázkou je, co funguje. Amerika byla vždy neskromná, chce být nejlepší na světě. A to stojí obrovské úsilí, o kterém se moc nepíše, a také oběti. Hlavně proto americký systém stále ještě funguje, je z čeho brát.

Atmosféru ve společnosti samozřejmě ovlivňují prezidenti. Nedávné vyjádření nově zvoleného prezidenta Joe Bidena „Moje poselství všem Američanům: Pomoc je na cestě.“ mi připomenulo silný kontrast s Ronaldem Reaganem a jeho nezapomenutelným prohlášením z roku 1986: „Devět nejděsivějších slov v našem jazyce: Já jsem z vlády a jsem tady, abych pomohl.“ 

Podobně jako Ronald Reagan, ani prezident Trump nebyl „tatíček“. Trump byl šéf, který nechlácholil. Vcelku překvapivě hodně lidem chlácholení chybělo, což samo o sobě je pro Ameriku varovný signál. Klasický Američan nepotřebuje chlácholit a čekat na pomoc od vlády. Chce slyšet názor, pohled na věc, žádá debatu a spravedlnost, nenárokuje si, co mu nepatří. On je ten, kdo pomáhá a řeší situace podle jeho schopností. Klasických Američanů poslední dobou buď ubývá nebo se schovávají před pokrokem na venkově. 

V českých médiích jsem se dočetl v analýze liberální propagandy i o Ohiu, jaký je to „chudý stát“, jakožto pokus o vysvětlení, proč asi ti vidláci ze středozápadu nepochopitelně volí republikány. Co je pro lid dobré, ví v Ohiu asi jen osvícené obyvatelstvo v oázách liberalismu a pokroku Clevelandu, Cincinnati, Columbusu a Toledu. Do nedalekého Clevelandu nehodlám po setmění vyjet ani v dobře zamčeném voze. I ve dne oko nezaujatého pozorovatele spatří scenérie ne úplně ladící s prosperitou. Třicet let nepřetržité vlády demokratů ve městě se muselo projevit.

Vězte, že ve zbytku toho mizerného chudého Ohia se nežije zle. Za stejných třicet let mělo Ohio vždy republikánského guvernéra, s výjimkou jednoho čtyřletého období. Z nějakého důvodu se v tomto chudém konzervativním státě množí auta s poznávací značkou New York, kde demokratický guvernér a miláček Hollywoodu vede kampaň s heslem „Prosíme, vraťte se do New York City, koupím vám večeři“. Obyvatelé venkova ve státě New York jen bezradně rozhodí rukama s tím, že stát New York by byl oukej, kdyby z něj nesálo krev to velkoměsto a nepřehlasovalo je ve volbách. 

Podle všeho, soudruzi „to“ mají v ruce zatím jen ve velkoměstech a na toaletách. Vytvořili chaos, který ironicky způsobil v jejich městech džungli divokého západu a v jistých čtvrtích odstartoval boj o holé přežití, kde ani policie nesmí řešit těžké problémy, aby náhodou neporušila místní pokrokové zákony, předpisy a nařízení. 

Spojených států socialistických není naštěstí mnoho a jsou momentálně v bodě zdaňování, černých děr v rozpočtech a seškrtávání svobod. Po znárodňování zatím jen pokukují. Stále je naděje na volební obrat. Totální krádež ve stylu znárodnění, zavírání opozice a nastolení centrálního řízení má zádrhel ve formě dodatku číslo dvě Ústavy USA, práva občanů vlastnit zbraně.

Prozatím postačuje mírové řešení, kdy nejlepší obranou je útěk. Dokud je kam utíkat.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Stryczek | úterý 5.1.2021 8:04 | karma článku: 44,31 | přečteno: 3232x
  • Další články autora

Karel Stryczek

Amerika je zase daleko, polopravdy o ní se šíří jednodušeji

Méně poslední dva roky cestujeme a více čteme. Méně pozorujeme vlastníma očima, více nasloucháme těm, jimž naslouchání jiných působí požitky a plní jim peněženky.

23.2.2022 v 9:25 | Karma: 24,53 | Přečteno: 774x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Byl to vůdce všech myší

Tiše se pod rouškou noci zmocnil rozsáhlého teritoria ve sklepě a sféru vlivu postupně rozšiřoval. I nebohému starému kocourovi se ztrácelo žrádlo z krmítka a potupně začal spát na stolečku.

17.1.2022 v 10:27 | Karma: 24,72 | Přečteno: 633x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Babiččin recept dobyl Ameriku

Jednou z největších pochoutek dětství a mládí byly babiččiny kuřecí řízky. Měkoučké, voňavé, šťavnaté. Nečekaně blahodárný vliv pojídání s láskou připraveného tradičního pokrmu byl odhalen až o desetiletí později za oceánem.

20.7.2021 v 11:07 | Karma: 31,75 | Přečteno: 1191x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Komu vadí indiánské motivy ve školách

„Rozhodli jsme se, že naše škola přestane používat motivy a terminologii spojené s původním obyvatelstvem Ameriky.” Strohá zpráva ředitele střední školy v Ohiu oznamující rozhodnutí vedení školy rodičům a studentům.

7.7.2021 v 8:14 | Karma: 34,30 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Společnost

Karel Stryczek

Banky si z nás udělaly legraci. Opakovaně.

Pracujeme v prostředí mezinárodních firem a občas potřebujeme přesunout finance z účtu v bance na jiný v jiné bance. Jednoduché? Jak kdy. K přesunu korun stačí kliknout na tlačítko na obrazovce, ale zkoušeli jste posílat dolary?

9.6.2021 v 8:40 | Karma: 44,22 | Přečteno: 9509x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V církvi jich je opravdu moc. Papež šokoval hanlivým výrazem pro gaye

27. května 2024  21:50

V katolické církvi je už příliš mnoho homosexuálů, a proto by další neměli vstupovat do kněžských...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Pavel dorazil do Jordánska, přivezl humanitární pomoc pro civilisty v Gaze

27. května 2024  21:15

Český prezident Petr Pavel v pondělí večer přistál v jordánském Ammánu, kde bude v dalších dnech...

VIDEO: Jak v akčním filmu. Po zuby ozbrojení Poláci chytili českého dealera

27. května 2024  20:48

Polská policie zadržela muže z Česka, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z...

  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2557x
Technik, matematik, chemik. Cestovatel, sportovní fanda. Čech, Američan.

Prvních 25 let života jsem prožil v České republice (Československu), v Karviné a v Praze. Dalších skoro 30 let v USA.

Psaní je mým koníčkem. Profesí je automatizace výroby, inovace a optimalizace technologických procesů. Jsem technik, a proto mě spíše zajímají data, fakta a nefiltrované diskuse, které si pak přeberu a závěry udělám sám. Mám respekt k různorodým názorům, chráním si osobní svobodu, snažím se lidem naslouchat a své myšlenky vyjadřovat v klidu, s dobrým úmyslem přispět do zajímavých diskusí.

Své politické komentáře, zamyšlení a informace sdílím, když mi na netu chybí. Mám radost, když mě někdo předběhne. Ušetří to práci a potěší, že existuje alespoň jedna spřízněná duše. Do rubriky "Historky a fotoblogy" vložím tu a tam příběh z cest, zajímavost z Ohia nebo z prostředí svých přátel. V rubrice “Přátelé se mě ptají“ najdete články ze života v USA.