Cedar Point, království horských drah

Zábavní park s dlouhou tradicí a několika „nej“ v rychlosti atrakcí, výšce, zrychlení a nápaditosti. Rozkládá se na jižním břehu Erijského jezera u města Sandusky, stát Ohio. Z nejvyšších atrakcí je vidět přes jezero do Kanady.

Určitě stojí za jednodenní zastávku na cestě autem z New Yorku do Chicaga, pokud tedy „kolotoče“ patří mezi oblíbené destinace starších a hlavně mladších členů rodiny. Nebo jako v mém případě bydlíte relativně blízko a máte dítě školou povinné, které právě fyzicky dorostlo výšky potřebné k povolení k jízdě. Od té chvíle jsou vysoko na seznamu jeho přání návštěvy parku až do vyzkoušení všech atrakcí.

Z celkových asi 18 kilometrů horských drah zmíním několik nejzajímavějších atrakcí. Každá má své téma a kouzlo. Při pohledu na ně normální člověk řekne: „Tak na to nevlezu.“ A jde na pivo. Po prvním pivu vzroste odhodlání, sníží se bariéra strachu. Po druhém se jde na věc. Jízda je zážitkem, nové atrakce jsou vyvážené, nedrncají, nebolí z nich hlava, krk, záda. O starších se to tak úplně říci nedá, ale to je na jiné povídání.

Gatekeeper, v překladu „vrátný". Atrakce symbolicky odemykající zábavní park průletem okřídleného vláčku dvěmi klíčovými dírkami na stožárech nad hlavním vchodem do parku. Vláček se před první klíčovou dírkou natočí o 90 stupňů, pokračuje v rotaci „odemykání“, při níž jsou lidé ve vláčku mezi klíčovými dírkami hlavou dolů, pak honem dalších 90 stupňů, aby se stihl průlet druhou klíčovou dírkou. Pocitově jiný je zážitek, když sedíte na pravém nebo levém křídle vláčku. Hlavně v první zatáčce a pak v těch klíčových dírkách.

Gatekeeper: Průlet klíčovými dírkami

Gatekeeper: Při jízdě na pravém křídle stojí za vychutnání hlavně první zatáčka a pak klíčové dírky. Vystoupání na vrchol trvá asi 35 vteřin. (Cedar Point video)

Gatekeeper: Jízda na levém křídle vláčku. (Cedar Point video)

Jízda je středně rychlá, vcelku komfortní. Atrakce spuštěná v roce 2013 je vybavená chytře tvarovanými sedačkami s opěrkami hlavy, takže i my s dlouhými krky se nemusíme obávat o krční svalstvo a obratle a můžeme se věnovat vychutnání jízdy.

Valravn je nejnovější chlouba parku otevřená letos. Lidé sedí ve vozíku ve třech řadách po osmi. Po vytažení nahoru vozík zastaví na 2-3 vteřiny na úpatí 90 stupňového klesání, takže si všichni mají možnost vychutnat, do čeho jdou.

Valravn
Valravn

Valravn: Vystoupání na vrchol trvá asi 50 vteřin, pak krátká zastávka před kolmým klesáním k zemi. (Cedar Point video)

Top Thrill Dragster. Zrychlení obstarává 32 hydraulických motorů, hnaných tlakem přes 300 atmosfér, při výkonu asi 10000 koňských sil. Na rovince na startu je malá tribuna, jelikož pro mnoho návštěvníků se stačí jako zážitek se jen dívat, nemusí ani jezdit. Vláček v podobě dragsteru zrychlí z 0 na 193km/h během 3.8 vteřiny, pak samovolně vystoupá kolmo vzhůru na věž vysokou asi 125 metrů, přes kterou se pomalu přehoupne, než střemhlav s otočkou sjede dolů, kde ho zabrzdí magnetické brzdy. Energie, kterou je potřeba vláček rozjet, se počítá speciálně před každou jízdou. Když počítač nesprávně vyhodnotí podmínky, například náhle zafouká protivítr nebo je vláček naplněn těžšími lidmi, stane se, že to nedotáhne až na vrchol a sjede zpátky. V tomto případě se přidá energie a jede se druhý pokus. V ojedinělých případech se může stát, že vláček zastaví na vrcholu. Mechanik pak musí vyjet nahoru a vláček postrčit dolů.

Top Thrill Dragster...jen ne zastavit tam nahoře...
Top Thrill Dragster na startu

Top Thrill Dragster: Jedna jízda vláčku z pohledu diváka, další už naostro, začíná asi 1:10min po začátku videa. (Cedar Point video)

Atrakce Millenium Force byla od premiéry v roce 2000 častokrát vyhodnocena jako nejlepší. Byla i nejrychlejší do té doby, než byl postaven Top Thrill Dragster. Jízda je ale daleko delší a rychlost až 150km/h si je možno tudíž řádně vychutnat. Z vrcholku dráhy je vidět do Kanady.

Millenium Force. Fakt na to ti lidi lezou dobrovolně?

Millenium Force: Stačilo mi projet jednou... Odteď se už budu zase jen dívat a popíjet oblíbený chmelovo-sladový nápoj. (Cedar Point video)

Atrakce a koutky pro děti. Je pamatováno i na nejmenší a na zastánce klasických kolotočů. Mini horské dráhy, houpačky, řetízkové kolotoče, autíčka a housenkové dráhy. Klasičtí kolotočáři ovšem vědí, co dělají, často klasická houpačka zamotá hlavu nebo žaludek více, než rychlá horská dráha.

Amish holky na výletě, klasické kolotoče a houpačky.

A když už se někomu dělá mdlo i na housenkové nebo řetízkáči, pak je tu Saloon s živou muzikou a na každém rohu příležitost pro další národní sport Američanů: jídlo.

Saloon
V retro restauraci je vždycky plno. A pak s plnými žaludky znovu na atrakce. Ne vždy dobrý nápad. Čištění vláčku pak zbytečně zdržuje a prodlužuje čekání na jízdu.
"Značkové" americké jídlo jasně vede v popularitě.

Park je i cenově přijatelný, jednodenní vstupné pro jednu osobu se pohybuje kolem 50 dolarů, což je zhruba třetina vstupného v porovnání s některými floridskými nebo kalifornskými parky. Náklady na postavení jedné atrakce se obvykle pohybují mezi 20-25 miliony dolarů.

Dodatek: Článek jsem napsal z pohledu turisty či návštěvníka parku, ne jako osoba ekonomicky zainteresovaná na jeho prosperitě. Jinými slovy, není myšlen jako reklama.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Stryczek | úterý 6.9.2016 15:14 | karma článku: 22,45 | přečteno: 371x