Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé jako Obzinová, Zavoral, Xaver a jim podobní jsou potřeba

Titulek mého příspěvku mě už zatepla nepochybně přibíjí na kříž v očích těch, kteří ctí pravidla nezávislé žurnalistiky. Jsou stále takoví a jsem tomu rád. Takže mě z toho kříže raději zase sundejte.

A teď rovnou k věci. Mediální prostor rezonoval povoláním do zbraně Jitky Obzinové. Představovat ji nemusím, za mě to už udělala právě média. Obraz této dámy zarámované do cílené manipulace s charakterem redaktorů, jejíž ,,názory" řídícího elementu centra zpravodajské žurnalistiky pronikly na veřejnost. Četli jste je jistě několikrát. A tak otázka z ní: Je to vše z její hlavy? Odpověď? Není. Jak to vím? Za více jak dvacet let působení v médiích jsem takových ,,Obzinových" poznal tucty. 

Ve skutečnosti to nikdy nebyli novináři, ale ,,lidi u novin." Ovšem s ostrými lokty, vědomi si toho, že v týmu skutečných žurnalistů nemají moc šancí. Nebo vlastně vůbec žádnou. Protože právě charakter těchto novinářů nedovoluje ,,lidem u novin" sdělit, že toho moc neumějí. A že by měli raději dělat něco jiného. Ovšem člověk s ostrými lokty má zvláště vyvinuté empatie - zjistí to záhy sám a zároveň i to, že ve vedení v médiích se najdou lidé téměř stejného ražení. Brzy najdou souznění a tak, jak se v médiích traduje, ,,nýmand vždy raději vyhlíží funkce". Pomohou pak ostré lokty a jde to rychle. Což obnáší jednu zásadní vlastnost - nemít charakter. 

Je tu ale ještě jeden aspekt, ten nejdůležitější: Média jsou ve vlastnictví lidí, které zajímají jenom čísla. Vlastnit média je totiž po čertech drahý koníček. Musí prosperovat a v tažení za příjmy se nezastaví před ničím. K tomu chce ale mít lidi, kteří to dovedou. Respektive dráby, kteří s pomyslným karabáčem ženou redakce tam, kde cítí ten nejsnadnější čtenářský či divácký zájem. Tedy plytkost, jednoduchost a hlavně atraktivitu nikoliv nepodobnou cirkusovým číslům. Jde to snadno - český divák si v drtivé většině už dávno zvykl na lacinou senzaci a nevadí mu. Tak mu ji naservírujme ještě víc, sledovanost v číslech je důležitější než zamyšlení, proč ta či ona záležitost má například kořeny v lumpárnách dosud skrytých. Inzerenta zajímají právě čisla sledovanosti, jinak je propagace jeho produktu k ničemu a oknem vyhozené peníze. 

Proto tedy ,,lidi u novin" jsou ti ,,správní loktaři" na vedoucích místech a podle toho to pak i dopadá. Je to však krátkozraká politika všech vlastníků mediálních domů, kdy dříve nebo později vzniká revolta a únava z nekompetentního vedení redakcí. Protože ,,lidi u novin" umějí jen poslouchat příkazy vlastníků, kteří většinově nemají potuchy, co se v nižších patrech kvůli tomu děje. Ani je to de facto nezajímá do chvíle, dokud se necítí sami v ohrožení a pak se zjevují servilci jako jakýsi Xaver Veselý, Zavoral či Obzinová. A je lhostejné, zda slouží soukromým vlastníkům médií, či veřejné službě. Je třeba vycházet zadobře s mocnými a právě mocným jsou výše zmínění potřeba. Důsledky už znáte. 

Zákonitě pak dojde k tomu, že třeba  základy Českého rozhlasu byly otřeseny natolik, že důvěra v nejvyšší vedení už nebude téměř žádná, a atmosféra bude jak na Venuši. Tedy dusno, horko a vnitřní tlaky na duši těch, kteří charakter neztratili. Dříve nebo později totiž stejně odejdou. A tak to jde stále dokola. Nýmandů v mediálních radách či horních patrech sdělovacích prostředků  bylo a bude taky vždycky víc. Vím, o čem mluvím. Věřte, že zatraceně ano. 

Autor: Petr Štrompf | středa 22.12.2021 9:20 | karma článku: 40,46 | přečteno: 9756x
  • Další články autora

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma: 19,44 | Přečteno: 560x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Neutrální Rus na olympiádě? Stejná marnost, jako chtít utopit rybu

Na olympiádu v Paříži nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy. Kdo to ale skutečně zajistí?

26.12.2023 v 9:58 | Karma: 39,47 | Přečteno: 3582x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Putin musí zůstat u moci. Jinak Západ nevyhraje

Svět je po osmdesáti letech opět na rozcestí. Diktátoři cítí příležitost, jak utvořit nový světový řád podle jejich představ. Žádná svoboda, ani práva. Demokracie kopnutá do rozkroku teď musí přejít do útoku.

25.10.2023 v 18:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 512x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Buď debil, chovej se jak debil a budeš slavný debil

Svět médií se přetavil na pseudozábavu všeho druhu. Hlavně ta internetová nemají zábrany. Že je nová doba s novou generací? Ano, je. Bohudík i bohužel.

14.10.2023 v 15:10 | Karma: 14,93 | Přečteno: 414x | Diskuse

Petr Štrompf

Andor Šándor: Vím, že nic nevím

Zmíněného generála v záloze a bezpečnostního poradce zřejmě netřeba dlouze představovat. Proč taky, když je v médiích zmiňován dost často. Jeho vina to ale není.

21.9.2023 v 8:12 | Karma: 22,25 | Přečteno: 962x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

18. července 2024  20:58

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

18. července 2024  20:35

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

18. července 2024  19:23

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky....

  • Počet článků 301
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1412x
Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek s povolením je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. 

Autorova poslední kniha je román z vězeňského prostředí s názvem Kulku neuslyšíš.  Román popisuje příběh studenta práv ve výkonu trestu.

Seznam rubrik