Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hvězdy nosí hlavu v oblacích a nohy tahaj v blátě, říkal mi Ivan Jonák

Devadesátky. Televizní ohlédnutí do dob českého Klondajku. V kultuře, politice a svinstev vůbec ve všem. Ivan Jonák a jeho Discoland Sylvie. A dnešní  rozumy všech, co se prsí, co všechno o něm vědí. Žasnu.  

V té době existoval týdeník RING. Jsem jeho spoluzakladatelem, obsah něco mezi rádoby bulvárem, větším dílem však investigativně zaměřené periodikum. Šlapali jsme na paty těm, na které prasklo nějaké to šméčko. Nikoliv způsobem, po boji je každý generál. Šli jsme ke kořenu věci, ovšem bez informátorů neuděláte nic. To staré policajtské pravidlo platí i v novinařině. A dokázal to právě Ivan Jonák, který se v RINGU objevil ve dveřích. Štvali ho ti, kteří si mysleli, že z něho budou tahat jenom peníze. Velké peníze. Že to byli třeba i někteří politici? Správně, byli. A proč to všechno? Protože mu nabízeli krytí v jeho rejdech. Lhostejno nyní v jakých, bylo to jedno i těm dotyčným. Hlavně, že Jonák bude platit. Když ne, Discoland a jeho bujaré večery v něm skončí. Páni novináři pomozte, nebudete litovat...

A tak jsme v RINGu nelitovali. Podotýkám, že naše kontakty, tím pádem i moje, byly v úzkých mantinelech, ovšem v období před vraždou Jonákovy manželky Ludviky. Teď vás ale jistě více zajímá, kdo že byl ten vyděrač, co Jonákoví lezl krkem. Byl to tehdejší nejmenovaný pražský primátor, který měl zájem nejen o objekt Dicolandu. Zůstaňme však jen u toho. Nebyl by to ale Ivan Jonák, aby svým mafiánským způsobem nezjistil dotyčného slabé místo. Byly to šlapky z pražské Perlové ulice. Hezky na tajňačku. Auto s tmavými skly a tak si, holka, nastup. 

Ubožačka neměla tušení, s kým podnikne sexuální dobrodružství, i kdyby se jí ten kunšoft představil. Prostá duše, správný tip. Tím lépe pro kunšofta se zlatým primátorským řetězem na krku. Chcete v RINGu sólo kapra? Máte ho mít. Jonák dodal do Perlovky extrovní volavky, my snajpera s fotografickým vybavením. Klaplo to. Holky platil Ivan Jonák. Sólo kapr jak hrom, blesky pak třískaly do pana primátora. Odporoučel se s ostudou, ale veřejná prezentace jeho odchodu byla trochu jiná. Jonák měl od něho klid a pro výstrahu i od všech podobných potenciálních pokusů. Hvězdy nosí hlavu v oblacích, ale nohy tahaj v blátě. Následné časté oblíbené rčení Ivana Jonáka.

A teď k Jonákově osobnosti. Hovořil jsem s ním nepočítaně. Není to ex post frajeřina, s kým vším se znám či jsem se znal. To k profesi novináře patří a kdo v této branži dnes dělá ramena, co vše o něm ví, budiž. Je to jeho svědomí, ale neměl by to být nekritický pohled. Ne vždy Jonák gaunerem byl. Například to dokázal v nějaké tehdejší samoobsluze. Zašli jsme do ní z mého důvodu. Prostě jsem potřeboval něco koupit a doprovod mi dělal právě Jonák. Důvod byl prostý. Herec Miloš Kopecký, s nímž jsem svého času sepisoval novinový seriál pro Pražský expres. Na kus řeči s Milošem Kopeckým se ten seriál jmenoval. A tak Pan Herec vyjevil zvědavost, co že ten Disciland vlastně je za podnik, o němž se tak v Praze hodně mluví. 

Slíbil jsem panu Kopeckému, že ho do Discolandu vezmu. Termín jsem domlouval v té sámošce s Jonákem. A u pokladny stál nějaký chlápek s malým klukem. Žadonil po otci čokoládu, chtěl tamto či oné. Táta očividně neměl dost peněz a asi ani, dle vzhledu, nikdy neměl a mít nebude. Jonák vzal chlapečka za ruku a nechal ho plenit regál se sladkostmi, co hrdlo ráčilo. Zaplatil to a tátovi toho kluka řekl, že má taky děti a ty k životu toho mají doma dost. Jemu ale ničím nepřispěje a ať se taky kouká v životě pořádně otáčet. Konec příběhu. 

Měl ale pokračování v souvislosti se mnou, když už byl Jonák v base. Za vraždu manželky Ludviky. Psal mi pár dopisů, ale o pocitech z vězení ani řádku. Jen o své budoucnosti. Že jsem měl rozporuplné pocity, snad netřeba dodávat. I v době, kdy Ivan Jonák vyšel z vězení. Byl to už jiný člověk. Za těch patnáct let se svět změnil, a on s ním neuměl zacházet. Z Discolandu se stal památník omšelosti a zatracení, z Jonáka marod, nemoc ho taky za tři roky pobytu na svobodě zbavila života. 

Jonákova dnešní aureola televizní posmrtné hvězdy svítí ale i nad hlavami i těch, co jej ztvárňují do podoby divácké sledovanosti. Nemohu se zbavit pocitu, že jim k dokonalosti, jak se ji snaží předestřít, ještě hodně chybí. Třeba to, že hodit před Jonáka živého pavouka, znamenalo způsobit mu takové trauma, že by za odstranění toho živočicha dal ze strachu i svou ledvinu.

 

Autor: Petr Štrompf | pondělí 31.1.2022 9:30 | karma článku: 38,12 | přečteno: 6738x
  • Další články autora

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma: 19,44 | Přečteno: 560x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Neutrální Rus na olympiádě? Stejná marnost, jako chtít utopit rybu

Na olympiádu v Paříži nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy. Kdo to ale skutečně zajistí?

26.12.2023 v 9:58 | Karma: 39,47 | Přečteno: 3582x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Putin musí zůstat u moci. Jinak Západ nevyhraje

Svět je po osmdesáti letech opět na rozcestí. Diktátoři cítí příležitost, jak utvořit nový světový řád podle jejich představ. Žádná svoboda, ani práva. Demokracie kopnutá do rozkroku teď musí přejít do útoku.

25.10.2023 v 18:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 511x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Buď debil, chovej se jak debil a budeš slavný debil

Svět médií se přetavil na pseudozábavu všeho druhu. Hlavně ta internetová nemají zábrany. Že je nová doba s novou generací? Ano, je. Bohudík i bohužel.

14.10.2023 v 15:10 | Karma: 14,93 | Přečteno: 414x | Diskuse

Petr Štrompf

Andor Šándor: Vím, že nic nevím

Zmíněného generála v záloze a bezpečnostního poradce zřejmě netřeba dlouze představovat. Proč taky, když je v médiích zmiňován dost často. Jeho vina to ale není.

21.9.2023 v 8:12 | Karma: 22,25 | Přečteno: 962x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Na jihu Peru havaroval autobus, zemřelo nejméně 21 lidí

16. července 2024  17:20,  aktualizováno  17:41

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města...

Metsolaová dál povede europarlament, o post místopředsedkyně usiluje Dostálová

16. července 2024  8:53,  aktualizováno  17:40

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Dítě z bílé chátry viceprezidentem. Výběr Trumpovy dvojky děsí demokraty

16. července 2024  17:32

Premium Se svým původem měl nyní být podle statistik už latentním alkoholikem na sociálních dávkách, ale...

Případ, který rozdělil Česko, se opět otevře. Voyo uvede seriál Kauza Kramný

16. července 2024  16:59

Nabídku sérií z dílny Voyo Originál, které jsou založeny na skutečných událostech, rozšíří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 301
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1412x
Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek s povolením je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. 

Autorova poslední kniha je román z vězeňského prostředí s názvem Kulku neuslyšíš.  Román popisuje příběh studenta práv ve výkonu trestu.

Seznam rubrik