Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvojí vidění života, optikou novinářů a veřejnosti

Přijdete domů z rachoty a první co vás zajímá je, co bude zítra a ne, co je dnes. Protože obyčejný člověk se stará sám o sebe, svou rodinu, kdežto novinář o další dva dny k tomu.  

Každá profese má svá úskalí, která štelují budoucnost makáče v továrnách, ve výzkumných ústavech, soudnictví či represivních složkách. Všude pracují lidé se svými starostmi a co se někomu zdá důležité, jinému je to šumák. Tak je to i se zájmem o politiku a společenské dění vůbec. Optika pohledu na problémy dneška je proto rozdílná.

 

Jako příklad uvedu momentální mediální rošádu kolem poslance hnutí ANO, Stanislava Berkovce. Iniciátora hloupě neuhlídaného mailu, koho volit či nevolit do Rady ČT. Jako známo, Rada plní funkci dohlížitele nad vyvážeností toho či onoho, co ČT vyprodukuje. Jinými slovy inkviziční parta lidí, ať už je v ní kdokoliv. Protože Rada byla, je a bude, politickým nástrojem moci těch, kteří zrovna u moci jsou. Neboť politik potřebuje veřejnou prezentaci a pokud možno ve voňavém balení. Když ne, z média se stává nepřítel.

 

Loskuták Berkovec tedy radil, až doradil. Je z toho skandál, ale v pouze v médiích. V hospodách či továrnách a ve všech zmíněných institucích toto jméno nezaslechnete. Proč taky, kdo je Berkovec? Proto je ta optika pohledu pokřivená a politici nechť si klidně dají po hubě, když mají mezi sebou jakéhosi nýmanda, co všem teď udělal rychlé nohy. Tím zájem veřejnosti o volbu i nové členy Rady ČT končí.

 

Protože zájem o ČT je pouze v programové nabídce a stejný zájem i o nabídku komerčních stanic. Sednout si k bedně, hrabat se v pytlíku s brambůrky a čučet na bezva biják. Přes den jsem makal, nebo sháněl práci a měřítko úspěchu je pouze v měřítku svých vlastních schopností, ovšem notně podpořených známostmi, abych práci našel. Ti skutečně úspěšní se zamýšlí, jak se poprat s berňákem či neplatiči a plánováním příštího kvartálu, mám-li do dalšího opět přežít. Politika je pak v pořadí zájmu něco jako časový posun v Zambezi.

 

Novináři to mají jinak. Žijí ve svém světě, pranýřují, spekulují, popisují realitu a zprávy občan této země vidí tak, jak je chce vidět. Občas vyjde protestovat do ulic, ale pak kde nic, tu nic. Potřebuje se ze svých frustrací vykřičet a jde se domů. Dopomohla mu k tomu protestu média, jak jinak. Je to ale mžik času, z dlouhodobého hlediska bez valného účinku, protože života běh je zase jen o každodenní starost o své bytí.

 

Politik má taky svou optiku - přežít na výsluní za každou cenu a toto úsilí je založeno na klamu a hlavně na tom, že nelze jen zůstat u líbivých slov. Je třeba dát lidem něco do peněženky. Těm lidem, kterých je stále víc a přitom voličem zůstávají. Jsou to senioři, závislí na státu a tak si je koupíme. Všichni ostatní to zaplatí. A bude klid. Taky že je. Aspoň u těch vrstev, kterých je víc na pomyslné misce vah.

 

Na tom to vše stojí a stát bude, dokud se nepropadneme do bankrotu, načež schodek 500 miliard je účet i za minulost. Protože přesně tolik politici minulí i současní rozházeli v dobách, kdy se dařilo a pod polštář se nedávalo nic. Po bankrotu budeme mít optiku vidění života všichni stejnou. V kapsách díra, důchodci o suchém rohlíku a na úřadech práce víc lidí než bacilů koronaviru. O souznění s médii pak ani nemluvě. Je otázka, kdy k bankrotu dospějeme a kdo si s tím vůbec trochu láme hlavu. Půl bilionu psaných na futro se bude splácet hodně, ale hodně špatně. Hlavně hodně dlouho. Bude-li čím...

Autor: Petr Štrompf | úterý 9.6.2020 9:50 | karma článku: 16,77 | přečteno: 487x
  • Další články autora

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma: 19,44 | Přečteno: 560x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Neutrální Rus na olympiádě? Stejná marnost, jako chtít utopit rybu

Na olympiádu v Paříži nebudou smět sportovci, kteří aktivně podporují válku nebo patří do ozbrojených složek, a reprezentační týmy. Kdo to ale skutečně zajistí?

26.12.2023 v 9:58 | Karma: 39,47 | Přečteno: 3582x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Putin musí zůstat u moci. Jinak Západ nevyhraje

Svět je po osmdesáti letech opět na rozcestí. Diktátoři cítí příležitost, jak utvořit nový světový řád podle jejich představ. Žádná svoboda, ani práva. Demokracie kopnutá do rozkroku teď musí přejít do útoku.

25.10.2023 v 18:30 | Karma: 16,80 | Přečteno: 512x | Diskuse | Politika

Petr Štrompf

Buď debil, chovej se jak debil a budeš slavný debil

Svět médií se přetavil na pseudozábavu všeho druhu. Hlavně ta internetová nemají zábrany. Že je nová doba s novou generací? Ano, je. Bohudík i bohužel.

14.10.2023 v 15:10 | Karma: 14,93 | Přečteno: 414x | Diskuse

Petr Štrompf

Andor Šándor: Vím, že nic nevím

Zmíněného generála v záloze a bezpečnostního poradce zřejmě netřeba dlouze představovat. Proč taky, když je v médiích zmiňován dost často. Jeho vina to ale není.

21.9.2023 v 8:12 | Karma: 22,25 | Přečteno: 962x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  20:51

V Paříži najelo auto na terasu baru. Jeden člověk zemřel, tři jsou vážně ranění, třiadvacet jich je...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

Německá policie se před finále Eura obávala útoku islamistů, podnikla razii

17. července 2024  20:05

Německá policie v neděli krátce před finále mistrovství Evropy ve fotbale v obavě z islamistického...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 301
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1412x
Novinář a spisovatel, publikováno sedm knižních titulů. Autor řady písňových textů a vlastních pohádek s povolením je svým vnukům vyprávět. Zejména tu O opilém krtečkovi. 

Autorova poslední kniha je román z vězeňského prostředí s názvem Kulku neuslyšíš.  Román popisuje příběh studenta práv ve výkonu trestu.

Seznam rubrik