Tak k čemu má být ta 19procentní DPH?

Už jsme o tom zvýšení DPH od Kalouska, Drábka i Nečase (řazeno podle vlivu ve vládě) slyšeli tolik bájných legend, že stojí zato si některé zrekapitulovat.

 

Naposled jsem ironizoval ten humbuk kolem plánů zvýšit DPH ve svém článku „Diagnóza: 20 (10) - 14 – 17,5 – 19“. Každý si může udělat obrázek, nakolik můžeme věřit důvodům zvyšování zátěže obyvatelstva, kvalifikovanosti vlády a také tomu, že takto vypadají pravicové metody.

Nejdříve byla záminkou pro zvýšení daní důchodová „reforma“. Toto pokrytectví se však pod tlakem skutečných argumentů ukázalo neobhajitelným. Jak zvýšení DPH, tak důchodovou reformu kritizoval i prezident Klaus.

Potom začal Kalousek argumentovat sjednocením daní a odstraněním výjimek. Tak to už je úplně směšný, navíc formalistický argument, který vláda zrovna sama zpochybňuje plánováním nižší sazby pro knihy a léky. Mimochodem, zvýšení daní zasáhne zdravotnictví, tedy zvýší náklady i státním zdravotnickým organizacím; samozřejmě i na úkor i na účet pacientů. Kontraptroduktivní blázinec!

A teď přišla na řadu stará známá Evropská unie, vždy dobrá, pokud se chce vláda zbavit odpovědnosti, obhájit neobhajitelné a udělat z vlastní volby vyšší moc. Za prvé, daně nám zatím EU ještě nestanovuje, i když by ráda. Za druhé, čí to byla volba sdílet chyby nejen EU, ale vlastně i eurozóny?

Byl to Kalousek s Nečasem, kteří doma ordinují škrty, ale do evropských záchranných fondů se protizákonně upisují: na Irsko a Portugalsko třeba 15 miliardami. Co nás bude stát Řecko raději nevědět.

A už nás straší Španělskem a Itálií.Co je nám hergot po tom? Kam jsme to vlezli? EU nás měla (podle nich) chránit, ne ruinovat. Proč mají všichni občané ČR nést následky cizích chyb a vazalství českých politiků?

Jestli někdo zase začne zpívat písničku, že jsme moc malí a bez patronace EU se neobejdeme, tak by si měl teď sám vyžrat následky. I jednostranná hospodářská orientace na EU nás zasáhne. Měli bychom už konečně pochopit, že se orientujeme na upadající část světa. Politici, jaké známe v EU i doma, to nejlépe symbolizují.

Kdybychom bez předsudků hájili vlastní zájmy a obchodovali i s ekonomikami na vzestupu, DPH by se zvyšovat nemusela. Pokud zůstaneme montovnou německých korporací, čeká nás jenom zaostávání.

Došlo vůbec těm našim diletantům, jaký trh představuje Čína, Indie a Brazílie? Kdybychom diverzifikovali ekonomiku bez ideologických předsudků, nemuseli bychom platit skoro nejvyšší nepřímé daně na světě. Také bychom se nemuseli podbízet zahraničním investorům spekulujícím s nízkými náklady práce, které limitují naši životní úroveň.

Už sakra nejde o balené koblihy. Jde o budoucnost vlasti! V Evropě drama teprve začíná. A příznačné je, že armády byrokratů se zabývají hovadinami na úrovní těch koblih, jako by neslyšeli tikat tu časovanou nálož: Nálož zaostávání vzešlého z „násilné“ integrace, regulace a přerozdělování.

Zvýšenou DPH budeme tento neudržitelný systém ještě chvíli držet nad vodou. Mnozí občané se už ale potopí.

 

 

Autor: Dušan Streit | středa 20.7.2011 10:37 | karma článku: 37,62 | přečteno: 3085x