Soud s Tymošenkovou by měl být mementem i pro naše politiky

Politici z Evropské unie, zejména ze Švédska a Francie, se mohou přetrhnout, aby zpochybnili proces s bývalou premiérkou Ukrajiny. Nejde jen o to, že se tam k moci dostalo křídlo, které je vstřícnější k Rusku, ale hlavně těmto exponentům nevoní možnost, že by v Evropě mohlo být normální, že i takto vysocí představitelé mohou být stíháni za své zločiny.

 

Berou to trochu jako vzkaz, že se začíná kácet v jejich lese. A mnohým, když si uvědomí, co všechno napáchali, může oprávněně naskakovat husí kůže. Tento fakt je nanejvýš žádoucí, aby si sebevýše postavený politik uvědomil, že spravedlnost může dostihnout i jej.

Tymošenková jistě není žádný anděl, i když tak někomu svým přebarveným copem může připadat. Vzpomínám si, že v době ropné krize, když Rusko omezilo či zastavilo dodávky plynu nejdříve pro Ukrajinu a poté, kdy Ukrajina tranzitní plyn kradla, i do EU. Už tehdy ruská strana vysvětlovala, že vysokou cenu nezpůsobuje jen Gazprom, ale prostředníci na Ukrajině, kteří parazitují na tranzitu. Hovořilo se o společnostech kolem Juščenka a právě Tymošenkové. Šlo o miliardy.

Pak Tymošenková uzavřela novou dohodu, která prý Ukrajinu poškodila v přepočtu o více než sedm miliard korun. Jen soud může celý obchod prověřit a rozhodnout, zda došlo k protiprávnímu jednání, a to bez ohledu, jak vysoko v politice se případní pachatelé pohybovali. A také nezávisle na tom, zda se náhodou nejedná o politiky vstřícné zrovna k EU. Proto je dobře, že věc je před ukrajinským soudem. Kdo jiný by měl vyslovit ortel?

Je dobře, že si politici uvědomí, že nestojí mimo zákon. Dokonce bych řekl, že by tento proces mohl inspirovat i jiné země. V současné době ve Velké Británii probíhá vyšetřování činů bývalého premiéra Blaira, které vedly k válce v Iráku. Nade vší pochybnost je prokázáno, že je Blair lhář a/nebo hlupák. Každopádně tajil před svými občany skutečné pozadí účasti Británie ve válce.

Slíbil to totiž Bushovi na ranči v Texasu už v roce 2002. Doplatilo na to smrtí 179 britských vojáků a statisíce iráckých civilistů. Vina je jasná. Blair však bohužel nestojí před soudem, jen čelí jakési komisi. V naší části světa to bohužel není zvykem, aby se politici zodpovídali ze zločinů, pokud nedošlo k nějaké revoluci.

A tak mě napadá, že by nemuselo být vůbec špatné, kdyby před soudem skončili třeba Gross, „Katar“ Němec nebo Řebíček, abychom se někdy dozvěděli od kompetentních orgánů, zda je pravda vše, co lidem připadá zjevné. Samozřejmě, že podobných výtečníků je více. A bylo by až směšné, pokud by si to za všechny měli odsedět jen důchodci Svoboda se Snopkovou.

A to nemluvím o škodách, které politici páchají legálně svými špatnými až hanebnými rozhodnutími a postupy. Někdy je za tím lehkovážnost, nedbalost a nekompetence nebo přímo hloupost, jindy servilita a kolaborace, ale zejména také stranické a osobní zájmy. Často mají tyto pohnutky krycí jméno „reforma“.

A tak si říkám, že kdyby Tymošenkovou usvědčili, mohla by to být první vlaštovka, aby i naši politici dostali strach, že se budou jednou zodpovídat. Kdyby zavřeli Blaira, bylo by to pochopitelně ještě výmluvnější. Možná by si potom i Kalousek s Drábkem některé „reformy“ rozmysleli, možná by Schwarzenberg „nedaroval“ Němcům Lobkovický palác, možná by ztratil smysl i stínový protikorupční boj. A Nečas s Kalouskem by si rozvážili vydávat protizákonné mnohamiliardové záruky za dluhy eurozóny.

Chtělo by to pro začátek jedno: aby šla sedět opravdu velká ryba. Dokonce si říkám, jestli by vrcholní politici neměli na konci každého funkčního období projít tribunálem, kde by museli obhájit svou nevinu. Ale to už jsem se zasnil příliš...

Nejsem krvelačný. Kriminál bych odpustil, pokud by došlo k náhradě škody za všechny ty lehké topné oleje, Pandury, nelétající letadla, nepotřebné tanky, nefunkční padáky, netopící kotelny, anachronismus mýtných bran, předražené silnice, solární pohromu, řepkovou kalamitu, nesmyslné dotace, externí právníky, zbytečné poradce, prohrané arbitráže, legislativní zmetky atd. atd. Někde ty peníze musí být, ne?

 

 

Autor: Dušan Streit | pondělí 15.8.2011 7:48 | karma článku: 36,76 | přečteno: 3099x