Setrvalý stav – Klaus ostrůvkem uměřeného rozumu

Komentář k tomu, co mi uniklo během dvoutýdenní dovolené bez dostupnosti sdělovacích prostředků. Když jsem odjížděl, vyprovázelo mě vlakové neštěstí u Studénky a zahájení gruzínské agrese v Jižní Osetii. A samozřejmě zahájení Olympijských her v Pekingu. Prošlo také výročí sovětské okupace Československa.

 

Po návratu jsem zjistil, že přes mnoho událostí se nezměnila jedna věc: Trouba zůstal troubou, protože v apatyce nekoupíš, a moudrý zůstal mudrým. Náš prezident jednoznačně a opakovaně prokázal, že patří do druhé mnou uvedené kategorie. Nyní tedy k událostem:

Gruzie

Saakašvili se usvědčil, že je nezodpovědný šílec a agresor. Zneužití olympijských her bylo odporné. Oběti jím rozpoutané agrese jdou na jeho vrub. Porážku si zasloužil. Kdo nemá rád velmocenské ambice Ruska a uvažuje střízlivě, nemohl by dát Rusku takovou příležitost k oprávněnému zásahu. Přiznejme si, že i zatahování Gruzie do NATO je hra s ohněm. Kdo chápe mezinárodní politiku, nebude se snažit Rusko obkličovat a zahánět do kouta.

Topolánek

Největší povolební zklamání. Jeho furiantský postoj k válce v Gruzii jen dokládá, jak plytké jsou jeho postoje. Amerika má u něj vždycky pravdu a pokud ji nemá, tak platí teze první. Tak se to učili na vojenské škole v hluboké totalitě. Falešný a prázdný...

Osmašedesátý

Topolánkovo srovnání okupace Československa s ruskou odpovědí v Gruzii mě urazilo. Byl jsem v té době mladý, Pražské jaro 68 jsem chápal jako malý zázrak. Možná, že postnormalizační frekventanti vojenských škol to chápali jinak. Ale chtěl bych připomenout, že Dubček nikoho jako Saakašvili nenapadl. Byl jen naivní a možná ne dost silný.

Schwarzenberg

V době, kdy Kosovo nese v Gruzii své další červivé plody, pozval ministra zahraničí Kosova na oficiální návštěvu. Schwarzenberg byl už motorem kontroverzního uznání samostatnosti Kosova. Teď prokázal, že nejde z jeho strany jen o nějakou střízlivou politiku „hlavního proudu", ale aktivní o zájmy, které jsou v protikladu s historickými zájmy a zkušenostmi českého státu. V novodobém Mnichovu se postavil opět na stranu silnějšího a kromě zrady Srbů má jeho motivace i podtext historických šlechtických reminiscencí, jež jsou v přímém rozporu se základy naší státnosti, které položil Masaryk. Ostuda!

prezident Klaus

Není třeba žádný komentář, protože prokázal, že je jedinou a momentálně nezastupitelnou osobností české politiky, která je schopna hájit střízlivé a rozumné přístupy, i když je nesdílí většina nebo klika mocných. Za všechno mluví jeho článek „Přestaňme si lhát o Gruzii".

ČNB

Nezodpovědné hrátky ČNB s korunou způsobily, že koruna je druhou nejrychleji klesající měnou světa hned po Zimbabwe. Přitom inflace neklesá, jak se naivně domnívala bankovní rada. Také před tím náš prezident varoval.

ČEZ

Vytáhl rekordních 29 miliard zisku z našich kapes jen za první pololetí. A to jsou v nákladech nekřesťanské odměny manažérů. Stát tak uvalil na občany skrytou daň. Souvislost s kurzem koruny je ve světových cenách energie ČEZu ve vztahu ke korunovým mzdám občanů.

Glosa na závěr:

Co mi na dovolené vadilo více než to, že mi Tůma zdražil euro? Kvůli direktivám Evropské unie jsem si nemohl dát na palubě letadla drink, bez něhož považuji létání za příliš nebezpečné :-) To, jaké ovce z nás eurobyrokraté dělají, však k smíchu není. Pryč s Lisabonem!

Autor: Dušan Streit | pondělí 25.8.2008 10:52 | karma článku: 33,30 | přečteno: 3187x