Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po deseti letech od 11. září je svět horší než byl předtím

Obama se velmi mýlí, když dnes považuje USA za silnější, odolnější a optimističtější. Už vůbec není odvážnější a nepodléhající strachu. A vznáší se nad nimi syndrom lži a nesvobody.

 

Američané se prostě podělali. Obětovali svobodu za proklamované bezpečí. Tady bych si dovolil citát Benjamina Franklina o tom, že kdo se vzdá svobody za dočasné bezpečí, ztratí kromě svody i bezpečí, ještě posunout tak, že útok na svobodu je vždy především útokem na bezpečí.

Jen ten, kdo se bojí, přijme nějakou předběžnou opatrnost, podléhá opakovanému alarmismu a obětuje pod záminkou slíbeného bezpečí své svobody. USA mají po 11. září zákony neslučitelné s osobní svobodou. A navíc, když jde o tzv. národní bezpečnost, zákony se s vědomím nejvyšších představitelů státu stejně nedodržují nebo obcházejí. Tady můžeme říci, že teroristé už nyní vítězí na celé čáře.

Samozřejmě, že na tom parazitují ty represivní složky, kterým je lidská svoboda na překážku. Je tomu tak v celém světě. Když například bylo třeba posílit uvadající popularitu některého politika, tajné služby vyprovokovaly jakési zoufalce mezi imigranty k přípravě nějaké amatérské akce (viz výbušnina z internetu), aby je pak se slávou zadrželi a prezentovali to jako záchranu stovek životů.

Vzpomeňme na usvědčeného lháře Blaira, jak takto několikrát revitalizoval svou kariéru, po Iráku nevratně pošpiněnou. Koupal se v zájmu světových médií a zvyšoval svou pochybnou popularitu. Lež obhajoval klamem. Má na svědomí smrt 179 britských vojáků a statisíce iráckých civilistů. Dnes je sice vyšetřován, ale nic se mu nestane.

Když jsme u Iráku, tak padlo více než šest tisíc amerických vojáků, aby byl dávný spojenec proti Íránu nejen zcela destabilizován, ale aby byl navíc de facto vydán napospas šíitským fundamentalistům, kteří tam mají náboženskou většinu. Tady si Západ vyloženě pěstuje další všeho schopné nepřátele. Zbytečně.

A lež o zbraních hromadného ničení, aby se pro druhou válku v Zálivu našla záminka, to už je jen dokladem prohnilosti politiků, kteří se k tomu neproduktivnímu šílenství propůjčili. Nechce se mi spekulovat, jestli v tom bylo více hlouposti (Bush ml.), servility a proradnosti (Blair) nebo obchodních zájmů (Cheney, Rumsfeld). U nás se ztrapnil nejvíce pohádkami o biologických – a podržte se – i bakteriologických zbraních Cyril Svoboda neblahé paměti.

Politici ztratili kredit a důvěryhodnost, svět se stal přes nasazení obrovských sil a prostředků méně bezpečný. To, co se nyní děje v Libyi, je jedním z důsledků celého neštěstí, jaké postihlo mezinárodní právo. Kaddáfí se po Saddámovi stal dalším z původních kumpánů (třeba Berlusconiho), kteří byli určeni na odstřel. Lumpi to sice byli, ale politika zcela ztratila logiku i morální aspekt. Po USA si také Francie činí nárok na svou ropnou válku.

Proč NATO nebombarduje Saudy? A není Kim daleko nebezpečnější než původně kajícný Kaddáfí? Jistě je, ale tam by si Sarkozy ani Cheney s Rumsfeldem nedokázali nic ukořistit. Jsou povstalci v Libyi menší lumpové než Kaddáfí? Silně pochybuji.

Otázek by bylo dost na to, aby zasloužily odpovědi před mezinárodním trestním tribunálem. Ten však byl v Haagu zřízen jen jako pomsta Srbům. A možná, že celá nespravedlnost začala už bombardováním Jugoslávie, pokračovala útokem na Irák a dnes má vyústění v hloupé válce v Libyi.

Je svět po těchto dobrodružstvích bezpečnější? Ale kdepak! A nelze chápat 11. září nikoliv jako příčinu, ale jako důsledek „odvetných“ akcí vedoucích politiků světa? Jistě, fanatický a militantní islamismus je zlem.  Ale nevyrábí si Západ další své nepřátele zbytečně sám?

A nejen to. Vyspělý svět se nachází stále v ekonomické krizi. Co když je to daní za nezvládnuté války a především účtem za obětované osobní svobody?

 

 

Autor: Dušan Streit | úterý 13.9.2011 14:47 | karma článku: 40,41 | přečteno: 5174x
  • Další články autora

Dušan Streit

Další zákeřná sketa – Viktor Nárožný

Nevím, jestli se jedná o alter ego Leo Wolfa nebo o reálného zákeřného fízla, který pomlouvačně kydá špínu s cílem mě znevěrohodnit.

27.3.2014 v 14:12 | Karma: 11,77 | Přečteno: 5382x | Diskuse | Hyde park

Dušan Streit

Atomová Julia by z vozíčku ubránila Krym

Na Bělehrad! Tato scéna Švejka mávajícího berlí na kolečkovém křesle se mi vybavila poté, co byl zveřejněn odposlech telefonátu Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Šufryčem.

27.3.2014 v 12:03 | Karma: 42,50 | Přečteno: 4004x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Totalita protektorátní byla ještě zrůdnější než komunistická

Německá okupace byla horší než sovětská. A člen KSČ, který z ní po Listopadu vystoupil, aby dělal politiku jinde, je hoden většího opovržení než dnešní člen KSČM.

26.3.2014 v 11:32 | Karma: 44,06 | Přečteno: 8116x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Ministryně Válková, omluva zdaleka nestačí!

Tato předlistopadová členka KSČ, trvale bydlící v bavorském Pasově, která byla ještě v roce 2011 vedoucí katedry na plzeňských právech, jež sama získala profesuru na tak „prestižní“ univerzitě, jako je trnavská, se nikdy neměla stát českou ministryní, navíc v resortu spravedlnosti.

25.3.2014 v 12:02 | Karma: 38,45 | Přečteno: 2540x | Diskuse | Politika

Dušan Streit

Divadelní ministr obrany vs normální pán. Vadí ještě komunista víc?

V jídelně máme televizi a já mám hloupý zvyk při obědě přes protesty svého staršího syna pouštět ČT 24. A tak v neděli většinou vidím kousek Otázek Václava Moravce. Nemám ho rád, nedívám se cíleně, takže nevídávám začátek ani konec.

24.3.2014 v 11:15 | Karma: 43,15 | Přečteno: 4594x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Skvělá, ale k nezaplacení. Nejlepší místo k životu je Praha, říká průzkum

22. července 2024  8:52

Skvělá infrastruktura, možnosti vzdělávání či zdravotní péče – i proto se nejlépe v Česku mají...

KOMENTÁŘ: Ministr bank chytil střední třídu s hypotékami do pasti

22. července 2024  8:48

Přestože klíčová úroková sazba ČNB poklesla oproti prosinci ze 7 % na 4,75 %, tedy o třetinu,...

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Dolar po Bidenově odstoupení slábne. Zásadní bude veřejné mínění, tvrdí analýzy

22. července 2024  8:32

Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na...

  • Počet článků 1144
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3937x
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie.
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...