Letní čas budiž pochválen

Teď to schytám. Za tento jistě menšinový názor ve statistikách oblíbenosti jako autor ztratím body. Nebo že by ti odpůrci letního času jen více křičeli?

 

Na úvod předešlu, že jsem „sova“. Ve všední den jdu málokdy spát před 0.30 hod. V pátek, v sobotu a před svátky ještě mnohem později (nebo vlastně dříve?). I když podle věku bych pomalu už měl nárok, nejsem ten „důchodce“, co ráno nemůže spát. Právě naopak, pokud bych mohl, nejraději bych spal do oběda.

Také nejsem stoupencem Evropské unie, jíž je zavedení letního času mylně přičítáno. Já však ještě pamatuji, že letní čas zavedli v roce 1979 komunisté (když nechci hledat hlouběji v historii). Bylo by mi fakt líto, pokud bych měl EU připsat nějaké kladné body :-)

V čem by spočívaly? Energetické úspory nejsou tím hlavním, i když domácnosti, ve kterých se i podle letního času vstává za světla, večer jistě ušetří hodinu svícení, o níž je déle denní světlo. A v onom posunutí soumraku vidím hlavní efekt letního času. Lidé si prostě déle mohou užít sluníčka a tím vlastně i přírody. Jistě pomáhá i psychice, když se z práce nevracejí za šera.

Ten zlom se mi taky nelíbí. Zejména ten „kratší“ víkend před změnou na letní čas nemám rád. Ale lidi by neměli být tak choulostiví, aby z toho dělali vědu. Já stereotyp a odpor ke změnám nepovažuji za nic pozitivního. Tělu občas nějaký malý šok prospěje, aby se nezapomnělo vypořádávat se zátěží.

Kdybychom pak chtěli cestovat přes několik časových pásem, každý trénink je dobrý. Co by měl říkat takový Jágr v NHL, který jako sportovec už také není nejmladší a musí zvládat časté přelety s několikahodinovými posuny tam a zpět.

Já prostě nemám rád lidi, kteří by nejraději žili v aseptickém skleníku. Podívají se na předpověď počasí, jaké bude „bio“ a pak by raději nevycházeli. Když je předpověď nepříznivá, preventivně je začne bolet celé tělo. To asi proto, že je nechali zchoulostivět.

Zahlédl jsem, jak tady kdosi psal, že nechce kyjevský čas. Ono je to trochu jinak. My máme stejný čas jako má Španělsko a Alžírsko, ačkoliv by u nás mělo být tak o hodinu a půl více. Rád jezdím do Španělska na dovolenou, kde i v devět večer se na terase můžete téměř opalovat. Veterano nebo Cuba Libre pak chutná výtečně!

Možná by se dalo uvažovat, aby letní čas začal až v květnu, kdy ráno dříve vychází slunce a tak lépe „válčí“ i s oblačným počasím. Ale letního času bych se nerad vzdával. Pro mě znamená příjemně prosluněné večery.

Ostatně, není nádherné pomyslet na ten delší víkend v říjnu? Už teď se těším, že si pospím o hodinu déle :-) A těšit se na něco, znamená žít. Pak se dá čelit i drobným nesnázím, z nichž odpůrci letního času dělají vědu (a dokonce politiku).

Autor: Dušan Streit | úterý 16.4.2013 9:44 | karma článku: 34,40 | přečteno: 1952x