Když se ideologie a nevraživost k fotbalu změní v útok na svobody

K zajišťování bezpečnosti na stadionech jsem už psal zde. Tento aktuální problém však vyvolal i extrémní ideologicky motivované názory, jdoucí proti svému smyslu. Na tuto záležitost se není možné dívat pravo-levou optikou.

 

Problém fotbalových chuligánů není primárně fotbalový, ale společenský. Kdyby se s ním společnost uměla důsledně vypořádat, a to nejen na stadionech, nezatěžoval by ani fotbal. Zákroky policie by měly být důsledné - naložit do antonu, zadržet na 48 hodin, obvinit. Recidivu trestat nepodmíněnými tresty. Pak by stačilo několik málo policajtů na dohled, kteří by mohli přivolat posily.

Hrát si na to, že pořadatelé mohou "zasahovat" je absolutní hloupost, protože pak stojí rváči proti rváčům. A těch najatých nikdy nemůže být tolik, aby je rowdies nepřečíslili. Navíc bez respektu státního orgánu může vstoupit do hry vyřizování účtů, kdy ochranky mohou být provokujícím elementem nebo předmětem odplaty.

Co mě však na názorech komentářů některých autorů, kteří se považují za pravicové, nejvíce popudilo, byly dva faktory, které s pracovicostí jsou právě na štíru:

1) Proč bych měl zákroky policie platit? Ať sníží platy hráčům.

Z tohoto argumentu čouhá jako sláma z bot levičácká závist. Platy hráčů tady vůbec nechci řešit, protože to s tématem nesouvisí. Závistivci se mohou dát na tuto kariéru. Pokud budou opravdu dobří, přeplatí je zahraniční kluby stonásobně.

Ale hlavně, čekající policie stojí přesně tolik, co zasahující. Zpětné účtování zákroků považuji za nezákonné, neústavní a společensky nebezpečné. Zaprvé, policie musí přijet třeba i na soukromou party, když se tam dějí nezákonnosti, a to bezplatně. Zadruhé, když nabudou vrchu zvyklosti, že si budeme platit třeba i zasahující hasiče, určitě nám to daně nesníží; státní složka to prošustruje jinak a celkově na tom proděláme. Zatřetí, tu policii, která dělá fanouškům doprovod při cestě na stadiony i zpět, stejně platíme z daní. A jako pravicově smýšlející občan nechci od státu o mnoho více, než aby z daní zajistil bezpečí, obvyklé v civilizované společnosti.

2) Vstupem na stadion uzavřete smlouvu, pak se musíte podvolit jakýmkoliv procedurám pořadatele.

Tak to je absolutní levičácký nesmysl, jdoucí proti svobodám jedince, které mohou být omezeny jen zákonem. Prý máte možnost tam svobodně nejít (na fotbal, na koncert, do letadla apod.). Jenže člověku často nic jiného nezbývá, než tak či onak přijít do kontaktu s jiným než státním majitelem, držitelem, provozovatelem nebo pořadatelem. To máme na každém parkovišti, v každém obchodním domě či autobuse nebo nádraží studovat provozní řád, který by byl natolik závazný, že bychom museli strpět libovůli ochranky soukromých zájmů, a to včetně fyzického násilí?

Já tvrdím, že to by byla cesta do pekel, protože jednak naši svobodu může omezit jen zákon - navíc jen ten, který není v rozporu s ústavou a listinou práv a svobod - a jednak žádná ochranka nebo agentura na rozdíl od policie není oprávněna používat jakékoliv formy násilí nebo hrozbu násilím. Nepřejme si, aby se takový stav stal zvykovým právem, protože pak by obecně ve společnosti platilo právo silnějšího. Už abych si pořizoval brokovnici.

Obdobný názor, rezonující s touto skupinou rádoby pravicových oponentů svého času prezentoval v levicovém Právu profesor Pafko jenž argumentoval, že v zájmu bezpečí se musíme vzdát určité části své svobody. Zdůvodňuje to právě tím, že když dobrovolně létáme, musíme počítat s tím, že se budeme muset svléci do naha a někdo nám strčí prst do konečníku. Nemusíme přece létat. Velice mě to rozhořčilo a odpověděl jsem mu zde. A dnes totéž vykřikují nějací zdivočelí pravičáci.

Já tedy nevidím žádný důvod, abych se kvůli cestování (lhostejno, zda v letadle, vlaku, autobuse nebo taxíku), navštěvě kulturní produkce, sportovního utkání nebo hypermarketu musel podvolovat kvůli excesům menšiny nějakým ponižujícím procedurám nebo přímo fyzickému násilí. Pacifikace přestupků nebo trestné činnosti musí zůstat na policii, nejen proto, že jediná je dostatečně kompetentní, ale i proto, že může celý exces přivést až před soud. A bez uzavírání kauz problém - ani ten fotbalový - nevyřešíme.

Až bude jakýkoliv agresor vědět, že skončí vždy neodvolatelně za mřížemi, tak bude stačit dohled jednoho přívětivého policisty s vysílačkou a organizační práce několika pořadatelů v terénu.

PS Nechodím na český fotbal, jsem jen televizní divák, hlavně mezistátních a pohárových utkání.

Autor: Dušan Streit | úterý 24.2.2009 15:47 | karma článku: 21,26 | přečteno: 1797x