Došlo vládě, že jsme ve finanční válce?

Když kolem hoří, zodpovědný hospodář dělá opatření, aby se požár nepřenesl. A Kalousek chodí kolem s kanystrem benzínu a mumlá, že nechá dřevěnou střechu pokrýt terpapírem.

Vláda musí okamžitě garantovat vklady v bankách. Nejde o socialismus, ale o válečný stav. Poté, co Irsko, Řecko, Německo, Dánsko, Island a Rakousko to již učinily a další státy vč. Británie chystají, tak vláda mlčí, Kalousek lavíruje a ČNB čeká na měsíční výkazy bank. A naše banky, vlastněné investory ze zahraničí tají, zda pomáhají matkám.

 

V této situaci Kalousek udělal systému medvědí službu, když začal couvat ze svého furiantského přístupu, a navrhl dvojnásobné zvýšení pojištění vkladů. Ale jen tím ukázal, že si svůj názor nedokázal udržet ani půl dne a dále situaci vyhrotil, když zvolil ne polovičaté, ale percentické řešení. Jako by šel na slona se vzduchovkou. Raději ji měl nechat doma, aby zvíře nevydráždil.

 

Chápu, že krize nevznikla u nás a že asi jsou naše banky relativně zdravé. Ale bankovnictví je také věcí důvěry a psychologie a ta se spikla už nejen proti malým. Díky za korunu a lituji Slováky. Ale ani to nás před finančním hurikánem neuchrání. Vláda měla méně mluvit a v předstihu se předvídavě připravovat. Také ČNB místo směšných a protismyslných pohybů úrokovými sazbami měla zaktivizovat bankovní dohled a další nástroje.

 

Chápu, že Kalousek musel situaci uklidňovat, ale neměl ji zlehčovat jako Zápotocký před měnou. Mezitím měla ČNB poslat do každé banky svůj bankovní dozor k permanentním dohlídkám. Je třeba si uvědomit, že teď projdou nástroje, které by EU v normálních situacích nepřipustila. V sobotu si Francie předjednala u „mnichovské čtyřky“, že pro ni nebudou platit konvergenční kritéria.

 

Kdyby stát vydal garance za vklady a současně situaci kontroloval, tak by to vůbec nemuselo znamenat nějaké škody, ale jejich předcházení. V nejhorším případě by to znamenalo vyvlastnění nezodpovědných vlastníků. Ne, nebyl by to bankovní socialismus, ale válečné hospodářství. Znovu opakuji, že ani EU ani arbitráže by nemohly v této situaci být na překážku. Po uklidnění nejhorších následků  by se mohly začít obnovovat principy důvěry v tržní ekonomiku a kapitalismus jako takový. Ten by nemohl být obnoven na troskách bank, protože krize by po pádu první z nich zasáhla všechny.

 

Místo, aby Topolánek s Tůmou vystoupili v televizi a dali jasnou a jednoznačnou záruku, tak Kalousek navrhuje z donucení vývojem směšné a zdlouhavé legislativní změny v pojištění vkladů, které v době schválení už nebudou mít žádný význam. Nejenže přijdou s křížkem po funuse, už teď jsou kontraproduktivní.

 

Fatální škody ještě nenastaly, ale jsme na hraně. Předsedo vlády, guvernére České národní banky a ministře financí, nebuďte krátkozrací. Už jednou Vaši předchůdci sledovali nečinně hroucení bankovního systému. Proto očekávám Vaše jasné vystoupení ve sdělovacích prostředcích.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Streit | úterý 7.10.2008 19:23 | karma článku: 23,74 | přečteno: 1870x