Bárta říká: Když budeme mít na silnice, zbude nám na církve

Bárta podmínil miliardy na církve miliardami na dopravu. Není-li to vydírání, je to nelogický protimluv.

 

Pokud ministr Pavel Dobeš nedostane devět miliard navíc na stavbu silnic a dálnic, jeho strana VV církevní restituce nepodpoří. Z logiky věci vyplývá, že když se miliardy na dopravu najdou, zbudou v děravém rozpočtu vlády rozpočtové odpovědnosti i miliardy pro tzv. vyrovnání s církvemi.

Podle návrhu mají církve a náboženské společnosti od státu obdržet v restitucích celkem 75 miliard korun v naturálním majetku a k tomu 59 miliard korun ve finančním vypořádání po dobu 30 let, ovšem s každoroční inflační valorizací. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání má však i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz.

První tři roky ze sedmnáctiletého přechodného období má stát na platy duchovních přispívat plnou částkou ze svého rozpočtu, tedy 1,445 miliardy ročně. Od čtvrtého roku se má částka každoročně snížit o pět procent.  Nesplacená výše finanční náhrady pak bude každý rok valorizována podle míry inflace.

Nejsem příznivcem nějakého velkého odškodňování církví, už vůbec ne finančního, a zvláště ne v době zuřící finanční krize a trvale schodkového rozpočtu. I když je arcibiskup Duka rozumnější ve svých majetkových nárocích než jeho předchůdce kardinál Vlk, tak si myslím, že zde nelze jednoduše aplikovat heslo „co bylo ukradeno, musí být vráceno“.

Kdo odškodní celé generace lidí, které komunismus u nás poškodil? Životy i jejich kvalitu restituovat nelze. Mnoho lidí je ještě teď zcela legálně poškozováno nízkými důchody, které si přinesli ze socialismu v důsledku nízkých příjmů v době politické šikany. Skuteční bojovníci za svobodu se na rozdíl od Mašínů skutečného ocenění nedočkali. A to jsou jen příklady. Historická nespravedlnost se nikdy nedá zcela odstranit. Nehledě na to, že i církev kolaborovala. A nejen s komunisty, ale i s nacisty.

Je nejméně vhodná doba na to, vůbec otevírat jakékoliv finanční náhrady a zavazovat tak stále chudnoucí stát na desetiletí dopředu. Není právě to cesta do Řecka? Takovou důvěru k dnešní vládě opravdu nemám. Oni ještě neví, jaké DPH na nás uvalí příští rok, ale „vědí“, co bude se soukromými penzijními fondy za 40 let a odkud se budou generovat desítky let peníze nejen na platy duchovních, ale i na pochybné „vyrovnání“ s církvemi. Je jasné, že zátěž ponesou občané, které nikdo ale neodškodnil a neodškodní...

Podpořil bych Věci veřejné, protože dopravní infrastruktura je v dezolátním stavu. Už proto, že zároveň podmiňuje i rozvoj podnikatelského prostředí. Pochopil bych ale, kdyby řekli: Pokud se nedostává peněz na priority mj. v dopravní infrastruktuře, vezměme je z církevního „vyrovnání“, které teď v žádném případě prioritu nemá.

To bych ale chtěl od politiků, co se jim zoufale nedostává: logiku a zodpovědnost. Vždyť se podívejme, co „řeší“ EU.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Streit | středa 14.9.2011 12:06 | karma článku: 26,87 | přečteno: 1625x