Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Způsobí sopky renesanci vzducholodí ?

Sopečný prach je schopen zanést turbíny tryskových motorů i poškodit vrtulové stroje. Technici jistě najdou nějaké řešení jak zabránit pronikání nečistot do motorů, ale pravděpodobně to sníží jejich výkon a prodraží to výrobu. Moderní vzducholodě sice slouží především k vyhlídkovým letům a ke speciálním výzkumným úkolům , ale mohla by nastat i renesance transtlantických letů jako za časů Zeppelinů. V době odolných plastových konstrukcí by neměl být problém zkonstruovat a provozovat bezpečné velkokapacitní vzducholodě pro vysoký počet cestujících a velkou hmotnost nákladu. V nedávné době byl ukončen provoz nadzvukových dopravních letadel Concorde pro velkou spotřebu paliva, hlučnost a nadměrné provozní náklady. V Rusku nadzvukový osobní Tu-144 také skončil. Vzducholodi by se pohybovaly téměř nehlučně při použití slabých elektromotorů - například na solární pohon. Pro minimální spotřebu paliva a ekologický provoz by doprava byla pravděpodobně ekonomická. Návratnost pořizovacích nákladů by mohla být velmi rychlá a doprava by byla v krátké době zisková. V současné době má většina aeroliníí velké ztráty právě pro rostoucí ceny speciálního leteckého paliva. Je otázka, zda by se lidé spokojili s menší přepravní rychlostí.

Které další sopky by mohly ohrozit leteckou dopravu v Evropě ?

V Čechách máme naštěstí jen pozůstatky dávné vulkanické činnosti a žádné aktivní sopky. Ale například Etna na Sicílii a blízné Liparské ostrovy s aktivními sopkami Stromboli, Vulcano aj. je potenciálním nebezpečím při vyšší aktivitě a větších erupcích. Vulkanologové upozorňují na nebezpečí možné aktivace Vesuvu u Neapole. Kdysi jsem vystoupil na vrchol Etny, která často kouří, ale naštěstí méně než ta islandská. Bohužel tekoucí láva z Etny poškozuje okolní vesnice a krajinu.Tady je hrozivý aktuální snímek z Islandu. V Ázii je také velké množství sopek, které by mohly narušit leteckou dopravu. V Severní Americe to byla sopka Mt.Helen s řadou dalších. Jihoamerické i středoamerické sopky se nedají také podceňovat.

 

Žádný vulkanolog však nepředpoví přesně začátek ani konec velkých erupcí. Vulkanická činnost je velmi obtížně předvídatelná. Odbornící se sice snaží podle některých změn v kráterech a okolí předpovídat blížící se nebezpečí, ale odhady jsou jen přibližné. V některých zemích se provádí nucená evakuace obyvatelstva v okolí aktivních sopek. Přesun velkého počtu lidí a majetku je organizačně obtížný a nákladný. Někdy k prudkým erupcím nedojde a obyvatelé se vracejí zpět rozhořčení, že se stěhovali zbytečně. V praxi potom odmítají další evakuace, protože je považují za zbytečně a žijí v blízkosti sopek, i když jim hrozí podobné nebezpečí jako starověkým městům v blízkosti Vesuvu po erupci 79 n.l. (Pompeje, Herculaneum, Stabium)

 

Problémy letadel s popelem a plyny

Prezident USA Obama nepřiletí do Polska na pohřeb pro nebezpečí z poškození letadla. Také náš prezident a další vládní činitelé pojedou pro jistotu vlakem, a pak automobily. Mnoho turistů, kteří uvázli na letištích v celé Evropě zvyšuje příjmy železniční a autobusové dopravě, které jsou sice pomalejší, ale spolehlivější. Letecký provoz byl varován zkušenostmi pilotů z roku 1982, kdy Boeingu 747 vysadily všechny čtyři motory po nočním průletu mrakem sopečného popela nad Indonésií. Naštěstí se britským pilotům podařilo přistát po klouzavém letu , když se jim pak povedlo znovu nastartovat znečištěné motory. Navíc měli piloti velmi ztížený výhled z kabiny, protože při vysoké rychlosti jim sopečný popel poškodil okna. Později vyznamenaná posádka zachránila 260 cestujících a sebe. Podobně došlo nyní k obtížím u letu finské stíhačky F-18 Hornet v mraku popela z Islandu.

Jedním z možných řešení je ekonomicky a ekologicky výhodnější použití vzducholodí v letecké dopravě. Tam by prachem znečištěný vzduch tolik nevadil. Do moderních tryskových letadel však není možné zařadit filtry vzduchu tak snadno, jako papírové filtry do automobilů, se kterými se běžně dopravujeme.

 

Autor: Miroslav Štorch | neděle 18.4.2010 1:06 | karma článku: 15,74 | přečteno: 2869x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Chceme v Česku domobranu ?

Zrušení některých hraničních kontrol v Evropě způsobilo opravdu volný pohyb osob a zboží. Za zboží můžeme považovat ale i drogy, zbraně. A bohužel kvete i obchod s lidmi. Touha EU po zisku je větší, než potřeba pocitu bezpečí.

17.11.2016 v 19:40 | Karma: 19,51 | Přečteno: 388x | Diskuse | Společnost

Miroslav Štorch

Porazí dnes Plíšková opět světovou jedničku ?

V semifinále US Open sesadila Karolína Plíšková dlouholetou světovou jedničku Serenu Williams a dnes ve finále ji čeká nová světová jednička Angelique Kerber z Německa. Karolína jí na trůn pomohla a hned dnes ji může porazit.Věřme

10.9.2016 v 20:37 | Karma: 21,34 | Přečteno: 614x | Diskuse | Sport

Miroslav Štorch

Můj první kilometr v roce 1967

Kdysi dávno před půlstoletím si děti nehrály doma na počítačích a tabletech, ale hodně běhaly venku s kamarády. Kluci lezli po stromech, hráli fotbal na každém plácku, kde bylo místo. Nebo s hokejkami proháněli tenisové míčky.

30.8.2016 v 15:46 | Karma: 21,02 | Přečteno: 495x | Diskuse | Letní běh

Miroslav Štorch

Televizní perličky na OH v Riu

Těšili jsme se doma na kvalitní přenosy z OH 2016 v HD rozlišení na dvou vysílacích kanálech a osmi streamech na webu České televize. Bohužel v některých případech šlo o rozhlasové zprávy ze soutěží, které nebyly přímo přenášeny.

22.8.2016 v 21:46 | Karma: 25,27 | Přečteno: 3562x | Diskuse | Společnost

Miroslav Štorch

Česká pošta mne štve.

Od letošního 1.května Česká pošta opět zdražila po třech letech o 23% známky na dopisy, pohlednice na 16 Kč , doporučené dopisy z 34 Kč na 38 Kč (o 11,7%). Úroveň služeb se ale podstatně zhoršuje. Mám dost nepříjemných zkušeností.

8.5.2016 v 20:12 | Karma: 34,10 | Přečteno: 2136x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Školačka v Domažlicích pobodala dva spolužáky, po ošetření se děti léčí doma

3. září 2024  9:19,  aktualizováno  13:42

Na základní škole Komenského v Domažlicích dnes jedna z dívek zaútočila nožem na spolužáky....

Policejní odbory zrušily protest před úřadem vlády. Řeší nabídku od Rakušana

10. září 2024  15:51,  aktualizováno  16:16

Nezávislý odborový svaz Policie ČR zrušil plánovaný protest před Úřadem vlády, jenž se měl konat...

Bartoš nemůže pokračovat, říkají ANO i SPD kvůli stavebnímu řízení

10. září 2024  5:35,  aktualizováno  16:10

Přímý přenos Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf...

Strana bývalého hejtmana Petery slibuje návrat zubních pohotovostí i lokálek

10. září 2024  16:08

Strana Jistota a budoucnost, kterou vede bývalý krajský hejtman Miloš Petera, se uchází o vstup do...

ANALÝZA: Poprvé tváří v tvář. Udrží se Trump? A ubrání Harrisová bublinu?

10. září 2024

Premium Až se Kamala Harrisová a Donald Trump v noci na středu střetnou v debatě prezidentských kandidátů,...