Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Písnička - Dvě spálený srdce : Nagasaki, Hirošima

V bombardéru Boeing 29 -Superfortress letícím nad Hirošimou seděl 6.srpna 1945 také potomek českých rodičů ze Žďáru nad Sázavou – seržant Joe Stiborik. Z výšky 9600 m byla svržena s vysokou přesností první atomová bomba použitá ve válce. Po 43 sekunách pádu vybuchla bomba se jménem „Malý chlapec“ (Little Boy) ve výšce 580 metrů nad zemí v 8.15 místního času. Bomba vážící 4000 kg obsahovala jen 64 kg uranu 235. Výbušná síla bomby však odpovídala množství 15 000 tun TNT (trinitrotoluenu). Asi 150 metrů od epicentra výbuchu zůstal stát jeden z mála domů, který byl konstruován ze železobetonu, aby vydržel častá zemětřesení, která v Japonsku ohrožují města. Tentokrát ale nezničila 62 000 domů současně příroda, ale výbuch, jehož sílu zachytí i seizmografy. Celosvětově známý Gembaku dom (Atomový dóm), který byl v roce 1996 vybrán do seznamu světových památek  UNESCO – navrhl již roku 1913 v Japonsku žijící Čech.    

20 km vysoký oblak prachu nad Nagasaki 9.8.1945US Air Force

„Česká památka“  UNESCO v Japonsku  

Autorem projektu Hirošimského prefekturálního paláce pro podporu průmyslu byl český technik-architekt a absolvent UMPRUM v Praze Jan Letzel. Byl oblíbeným žákem profesora architektury Jana Kotěry. Narodil se roku 1880 v Náchodě v tehdejším Rakousku-Uhersku. Již roce 1904 odcestoval pracovat do Egypta. Po ukončení práce pro egyptského místokrále byl pozván v roce 1907 do japonské Jokohamy. Postupem času si zde získala důvěru jeho firma Letzel a Hora , která sídlila na Ginze hlavní třídě v Tokiu. Projektoval hotely, školy i nemocnice a v roce 1913 byla zahájena výstavba Hirošimského prefekturálního paláce pro výstavu produktů, který byl dokončen v dubnu a slavnostně otevřen 5.srpna 1915. Přesně po 30-ti letech a jednom dni byl dům známý jako krásný Průmyslový palác - silně poničen za účasti syna české rodiny z USA jedinou bombou. Zvláštní náhodné „setkání“ dvou Čechů.

Bohužel Jan Letzel zemřel brzy po návratu do Československa již v roce 1925 ve věku 45 let.

Známá japonská bohemistka Šimako Muraiová žijící v Hirošimě napsala scénické pásmo a trilogii „Jan Letzel - stavitel Atomového dómu“   http://www.radio.cz/cz/clanek/67509

 

Silný osobní zážitek v Hirošimě 

V roce 2001 jsme hostili v českých rodinách studenty a učitele z Japonska. Prohlédli si krásy Prahy, ale také smutné památky  na II.světovou válku v Lidicích a ghettu v Terezíně. V roce 2002 jsme odletěli v srpnu do Osaky a Hirošimy. V Hirošimě jsme se zúčastnili vzpomínkové mírové slavnosti  6.srpna, kdy v 8.15 ráno si připomínají návštěvníci z celého světa výbuch atomové bomby nad Hirošimou. Bylo zvláštní stát na místě, kde po výbuchu dosáhla teplota vzduchu 4000 °C a tlaková vlna o rychlosti 280 m/s otiskla lidská těla jako stíny do kamenných stěn domů a schodů. Bylo velmi zvláštní, že v Hirošimě se mírové slavnosti zúčastnili také Američané. Ale Japonci se k nim chovali přátelsky.  Asi to brali jako akt smíření. 

Ale při našem jiném setkání se na nás jeden starší muž díval dost nevraživě. Trochu mluvil lámavou angličtinou. Považoval nás za Američany. Když jsme uvedli, že jsme z České republiky, tak se usmál a řekl Caslavska a Hasek. Naše gymnastická olympijská vítězka z Tokia 1964 je tam velmi známá dodnes. Mysleli jsme, že zná hokejového brankáře Haška z olympijských her v japonském Naganu 1998, ale opravil nás, že se jedná o fotbalistu Ivana Haška, který hrál i trénoval v Japonsku. Zmínil se, že na blízkém fotbalovém hřišti se při úpravě trávníku nacházejí dodnes lidské kosti po atomovém bombardování v roce 1945. Jeho otec se pamatoval, že na hřiště byli sváženi mrtví z celého města a hromady těl byly vyšší než stojící lidé. Nebyla to hezká představa.

Naštěstí jsme měli hezký program s rodinami, u kterých jsme byli ubytováni. Na řece před atomovým dómem se v den výročí bombardování posílají večer po proudu lodičky se se svíčkami jako vzpomínka na mrtvé.Připomínalo mi to listopadový svátek "Dušičky" (Všech svatých) v Čechách. Ale další představa, že tito příjemní lidé by byli během jednoho okamžiku mrtví po výbuchu bomby byla velmi nepříjemná. Celý obřad se svíčkami a lampiony byl velmi dojemný.

Americké velení ušetřilo při plánování atomového bombardování bývalé hlavní město Kjóto, které je plné nádherných památek. Také jsme navštívili mnoho památek v Tokiu a okolí. Nicméně někteří Japonci mluvili v osobních rozhovorech o  Američanech jako o okupantech. Velení armády USA v Japonsku sídlí těsně vedle císařského paláce. Připomínalo mi to jen pocitově naši okupaci po 21.srpnu 1968. Ne rozsahem.

V českém filmu „Knoflíkáři“ jeden příběh o amerických letcích uvádí, že město Kokura nebylo bombardováno, protože tam bylo špatné počasí a nebylo možné ho zaměřit pro špatnou viditelnost plánovaných cílů. A tak došlo k bombardování záložního cíle v Nagasaki  9.srpna 1945 v 11.02 h. Bomba měla větší výbušnou sílu 21 000 tun TNT a název „Tlouštík“. Ztráty na životech v přístavním městě Nagasaki byly o něco menší než v Hirošimě, přestože bomba naplněná plutoniem 239 byla silnější. A tak japonský císař v poledne 15.srpna 1945 oznámil kapitulaci své země. Američané jinak plánovali v polovině srpna pokračování  atomových náletů, i když obohaceného uranu měli málo.

Doporučuji k přečtení knihu nositele Nobelovy ceny Richarda Feynmana s názvem "To nemyslíte vážně, pane profesore! " Píše zde také o vývoji atomové bomby.(Jinak pro mne jako důstojníka české armády v záloze je psychologicky velmi zajímavé být nyní součástí NATO, když při vojenské službě před 30-ti letynás učili jak poznávat a sestřelovat letadla NATO.) Čas mnoho změní. 

Velmi se těším, až bude do kin uveden film, který je zpracován podle skutečné  události z I .světové války. Tehdy se údajně němečtí a angličtí vojáci utkali ve fotbalovém utkání, které si dohodli mezi sebou při dlouhodobých bojích v zákopech. Znali se mezi sebou již jménem.(Jednu z hlavních rolí má hrát světoznámý britský fotbalista David Backham, který nyní hraje v USA.)

Nemůžete přece střílet na někoho, koho znáte jménem několik týdnů J Bohužel důstojníci fotbalové utkání přerušili a nutili vojáky k dalšímu boji. Jeden citát praví :“Ve válce se zabíjejí obyčejní lidé, kteří se neznají - kvůli lidem, kteří se znají“. Ano politici a diplomaté se usmívají a potřásají si rukama při jednáních, ale pak se na základě jejich rozhodnutí válčí a oni sedí v zázemí, když posílají ostatní na smrt. Také Japonci se usmívali, ale zaútočili na Pearl Harbor na Havaji. Zaseli vítr a sklidili atomovou bouři.

Český písničkář Karel Plíhal natočil krásnou písničku. Dvě spálený srdce: Nagasaki, Hirošima

Můžete si ji přehrát - http://www.zenax.cz/karel_plihal_nagasaki_hirosima_394.htm  čas 1:59

Autor: Miroslav Štorch | pátek 8.8.2008 1:25 | karma článku: 29,58 | přečteno: 8838x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Zloděj bude sestavovat vládu ? Kleptokracie pokračuje ?

Ve Velké Británii odsoudili soudci za zneužívání poslaneckých náhrad několik poslanců parlamentu.Včetně člena konzervativní strany ze Sněmovny lordů Johna Taylora. Navíc nepoctivě nabyté finanční prostředky museli vrátit do státního rozpočtu. V České republice by bylo poslanců odsouzených za zneužívání náhrad mnohem více. Ale u nás si zákonodárci darovali takové zákony, podle kterých mohou beztrestně čerpat paušálně peníze např. na dopravu nebo bydlení. Nemusí dokládat, zda cestovali na jednání parlamentu nebo ne. Nikdo jim plat nesníží, když na jednání parlamentu nejsou přítomni bez omluvy. Nikdo ze soudců je neodsoudí. Jen morální odsouzení se jim dostává od občanů, jak se projevilo při předčasných volbách. Politologové už mluví o vyčerpané demokracii v České republice. Neúspěch ČSSD ve volbách lze také vysvětlit nedůvěryhodnými osobami v jejím vrcholném vedení. Majitel firmy Student Agency odmítl vozit české poslance zdarma jako to bylo zvykem u státních drah ČSD a aerolinií ČSA. Jeho firma není státní, tak proč by měla doplácet na poslance, kteří navíc dostávají mnohatisícové částky na dopravu, kterou stejně neplatí. Navíc používají někteří zdarma služební auta. Služební vozy poskytují často svým rodinným příslušníkům, jako např. bývalá předsedkyně poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Jako učitel jsem zažil, že dítě na školu v přírodě přivezl služební vůz ministra zemědělství, ale bez ministra. Pak nemají občanům chybět peníze na důchody, školství, zdravotnictví... Někteří poslanci vedle svého vysokého platu také pobírají tučné statisícové odměny navíc, když jsou jmenováni např. do dozorčích rad zdravotních pojišťoven. Těm pak chybí miliony korun na finanční úhrady výkonů lékařů - např. stomatologům na běžné amalgamové plomby občanů.

12.11.2013 v 14:55 | Karma: 47,85 | Přečteno: 16022x | Diskuse| Politika

Miroslav Štorch

Premiérku zatím mít nebudeme ?

Tak mne pobavily předvolební billboardy, podle kterých má být bývalá předsedkyně poslanecké sněmovny jako premiérka protiváhou prezidenta. To mne opravdu rozesmálo. Kdo ten slogan v agentuře public relations vymyslel ? Kdo schválil vytištění velkých plakátů v její rodné politické straně ? Asi někdo nevzal v úvahu aktuální stav předvolebních průzkumů. Nebo to je plakátové zhmotnění zbožného přání, které se neuskutečnilo po rezignaci bývalého premiéra ? Těžko odpovědět. A tak milióny korun českých tečou z mnoha politických stran do tiskáren a médií, aby ovlivnily naše rozhodování před volbami. Strany kalkulují, že voliči jim za každý hlas přispějí částkou, kterou si poslanci schválili jako podporu ze státní kasy. Proto snadno rozdávají koblihy, předvolební guláše a hektolitry piva z našich peněz, když očekávají, že brzy je dostanou zpět. Politici rozdávají i růže. Ale tisknout plakáty, kdo bude premiérkou je asi psychologicky velmi nedomyšlený záměr. Nebo je to úmyslně negativní reklama za drahé peníze ?

16.10.2013 v 20:54 | Karma: 31,03 | Přečteno: 1218x | Diskuse| Společnost

Miroslav Štorch

Kdy půjde Roger Federer do důchodu ?

Vždy jsem obdivoval promyšlenou celodvorcovou hru Rogera Federera a jeho fair play na kurtu. Zejména jeho sebeovládání ve vypjatých situacích, kdy ostatní hráči lámou rakety, nadávají rozhodčím nebo i divákům. V dospělosti se choval na kurtu vždy jako gentleman I když kdysi v mládí se údajně hodně hádal a někdy i vzteky brečel. Rodiče a trenéři však z něj vychovali, podle současných statistik, zatím nejlepšího hráče tenisu všech dob. Narozen 8.8.1981 v Basileji. Již před sezónou 2013 Roger oznámil, že se již hodlá šetřit a bude hrát spíše o individuální úspěchy a turnajové vavříny, než o žebříček ATP. Přitom v minulém roce získal ve Wimbledonu již 17-tý titul na grand-slamových turnajích a krátce se vrátil na 1.místo žebříčku ATP. Uvidíme jak dlouho ještě bude mít Roger Federer motivaci hrát. V letošním roce se však už nedostal ani do jediného finále Grand Slamu.

13.10.2013 v 21:11 | Karma: 15,38 | Přečteno: 836x | Diskuse| Sport

Miroslav Štorch

Fauna ve fotografiích - fotomatiné

Zvířátka ve fotomatiné jsou velmi široké, ale vděčné téma. Od těch zdomácnělých až po ta volně žijící kolem nás. Od mnoha stovek ras psů, přes spoustu druhů ptáků, několika druhů koní, u nás pár hadů až po několik málo ras lidí. Přidávám pár snímků z blízkého okolí na impuls z Austrálie :-) Lidé se občas chovají jako zvířata. A to nejen ke zvířatům. Bohužel. Fotografoval jsem holuby v parku a mezi nimi byl jeden bílý jako "vrána". Okolo šla školka a děti si hned všimly toho bílého. Prohodil jsem : " Ti holoubkové pomáhali Popelce." Dětsky důvěřivý hlásek hned oznamoval : " Paní učitelko ty holoubkové pomáhali Popelce. " Nádherně naivní svět.

13.10.2013 v 8:42 | Karma: 22,02 | Přečteno: 611x | Diskuse| Fotoblogy

Miroslav Štorch

Madisonský most na Žitném ostrově - fotoblog

Celosvětově známý film "Madisonské mosty" s Clint Eastwoodem a Meryl Streep v hlavních rolích byl natočen v roce 1995 podle stejnojmenné knihy Roberta Jamese Wallera vydané v roce 1992. Kdesi v madisonském okresu jižní Iowy existuje 7 mostů zakrytých střechami. Fotograf Robert Kincaid, který dodával snímky z různých zemí pro časopis National Geographic je představován hercem Clintem Eastwoodem. Ten byl i režisérem filmu. Jezdil za záběry ve starém pickupu značky Chevrolet. My jsme vyrazili autem na dovolenou směr Žitný ostrov na jižním Slovensku, kde protékají řeky Váh a Dunaj. Na místě jsme zjistili, že zde existuje jako památka zastřešený most u města Kolárovo na Malém Dunaji. Okamžitě jsem si vzpomněl na knížku i film - " Madisonské mosty. " Pochopitelně v titulku blogu je to jen přirovnání. Třeba se vám některé záběry budou líbit, a také někdy rádi navštívíte zajímavé místo. ( Když kliknete na některé snímky - tak se zvětší. )

14.9.2013 v 20:33 | Karma: 21,97 | Přečteno: 1091x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....