Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Písnička - Dvě spálený srdce : Nagasaki, Hirošima

V bombardéru Boeing 29 -Superfortress letícím nad Hirošimou seděl 6.srpna 1945 také potomek českých rodičů ze Žďáru nad Sázavou – seržant Joe Stiborik. Z výšky 9600 m byla svržena s vysokou přesností první atomová bomba použitá ve válce. Po 43 sekunách pádu vybuchla bomba se jménem „Malý chlapec“ (Little Boy) ve výšce 580 metrů nad zemí v 8.15 místního času. Bomba vážící 4000 kg obsahovala jen 64 kg uranu 235. Výbušná síla bomby však odpovídala množství 15 000 tun TNT (trinitrotoluenu). Asi 150 metrů od epicentra výbuchu zůstal stát jeden z mála domů, který byl konstruován ze železobetonu, aby vydržel častá zemětřesení, která v Japonsku ohrožují města. Tentokrát ale nezničila 62 000 domů současně příroda, ale výbuch, jehož sílu zachytí i seizmografy. Celosvětově známý Gembaku dom (Atomový dóm), který byl v roce 1996 vybrán do seznamu světových památek  UNESCO – navrhl již roku 1913 v Japonsku žijící Čech.    

20 km vysoký oblak prachu nad Nagasaki 9.8.1945US Air Force

„Česká památka“  UNESCO v Japonsku  

Autorem projektu Hirošimského prefekturálního paláce pro podporu průmyslu byl český technik-architekt a absolvent UMPRUM v Praze Jan Letzel. Byl oblíbeným žákem profesora architektury Jana Kotěry. Narodil se roku 1880 v Náchodě v tehdejším Rakousku-Uhersku. Již roce 1904 odcestoval pracovat do Egypta. Po ukončení práce pro egyptského místokrále byl pozván v roce 1907 do japonské Jokohamy. Postupem času si zde získala důvěru jeho firma Letzel a Hora , která sídlila na Ginze hlavní třídě v Tokiu. Projektoval hotely, školy i nemocnice a v roce 1913 byla zahájena výstavba Hirošimského prefekturálního paláce pro výstavu produktů, který byl dokončen v dubnu a slavnostně otevřen 5.srpna 1915. Přesně po 30-ti letech a jednom dni byl dům známý jako krásný Průmyslový palác - silně poničen za účasti syna české rodiny z USA jedinou bombou. Zvláštní náhodné „setkání“ dvou Čechů.

Bohužel Jan Letzel zemřel brzy po návratu do Československa již v roce 1925 ve věku 45 let.

Známá japonská bohemistka Šimako Muraiová žijící v Hirošimě napsala scénické pásmo a trilogii „Jan Letzel - stavitel Atomového dómu“   http://www.radio.cz/cz/clanek/67509

 

Silný osobní zážitek v Hirošimě 

V roce 2001 jsme hostili v českých rodinách studenty a učitele z Japonska. Prohlédli si krásy Prahy, ale také smutné památky  na II.světovou válku v Lidicích a ghettu v Terezíně. V roce 2002 jsme odletěli v srpnu do Osaky a Hirošimy. V Hirošimě jsme se zúčastnili vzpomínkové mírové slavnosti  6.srpna, kdy v 8.15 ráno si připomínají návštěvníci z celého světa výbuch atomové bomby nad Hirošimou. Bylo zvláštní stát na místě, kde po výbuchu dosáhla teplota vzduchu 4000 °C a tlaková vlna o rychlosti 280 m/s otiskla lidská těla jako stíny do kamenných stěn domů a schodů. Bylo velmi zvláštní, že v Hirošimě se mírové slavnosti zúčastnili také Američané. Ale Japonci se k nim chovali přátelsky.  Asi to brali jako akt smíření. 

Ale při našem jiném setkání se na nás jeden starší muž díval dost nevraživě. Trochu mluvil lámavou angličtinou. Považoval nás za Američany. Když jsme uvedli, že jsme z České republiky, tak se usmál a řekl Caslavska a Hasek. Naše gymnastická olympijská vítězka z Tokia 1964 je tam velmi známá dodnes. Mysleli jsme, že zná hokejového brankáře Haška z olympijských her v japonském Naganu 1998, ale opravil nás, že se jedná o fotbalistu Ivana Haška, který hrál i trénoval v Japonsku. Zmínil se, že na blízkém fotbalovém hřišti se při úpravě trávníku nacházejí dodnes lidské kosti po atomovém bombardování v roce 1945. Jeho otec se pamatoval, že na hřiště byli sváženi mrtví z celého města a hromady těl byly vyšší než stojící lidé. Nebyla to hezká představa.

Naštěstí jsme měli hezký program s rodinami, u kterých jsme byli ubytováni. Na řece před atomovým dómem se v den výročí bombardování posílají večer po proudu lodičky se se svíčkami jako vzpomínka na mrtvé.Připomínalo mi to listopadový svátek "Dušičky" (Všech svatých) v Čechách. Ale další představa, že tito příjemní lidé by byli během jednoho okamžiku mrtví po výbuchu bomby byla velmi nepříjemná. Celý obřad se svíčkami a lampiony byl velmi dojemný.

Americké velení ušetřilo při plánování atomového bombardování bývalé hlavní město Kjóto, které je plné nádherných památek. Také jsme navštívili mnoho památek v Tokiu a okolí. Nicméně někteří Japonci mluvili v osobních rozhovorech o  Američanech jako o okupantech. Velení armády USA v Japonsku sídlí těsně vedle císařského paláce. Připomínalo mi to jen pocitově naši okupaci po 21.srpnu 1968. Ne rozsahem.

V českém filmu „Knoflíkáři“ jeden příběh o amerických letcích uvádí, že město Kokura nebylo bombardováno, protože tam bylo špatné počasí a nebylo možné ho zaměřit pro špatnou viditelnost plánovaných cílů. A tak došlo k bombardování záložního cíle v Nagasaki  9.srpna 1945 v 11.02 h. Bomba měla větší výbušnou sílu 21 000 tun TNT a název „Tlouštík“. Ztráty na životech v přístavním městě Nagasaki byly o něco menší než v Hirošimě, přestože bomba naplněná plutoniem 239 byla silnější. A tak japonský císař v poledne 15.srpna 1945 oznámil kapitulaci své země. Američané jinak plánovali v polovině srpna pokračování  atomových náletů, i když obohaceného uranu měli málo.

Doporučuji k přečtení knihu nositele Nobelovy ceny Richarda Feynmana s názvem "To nemyslíte vážně, pane profesore! " Píše zde také o vývoji atomové bomby.(Jinak pro mne jako důstojníka české armády v záloze je psychologicky velmi zajímavé být nyní součástí NATO, když při vojenské službě před 30-ti letynás učili jak poznávat a sestřelovat letadla NATO.) Čas mnoho změní. 

Velmi se těším, až bude do kin uveden film, který je zpracován podle skutečné  události z I .světové války. Tehdy se údajně němečtí a angličtí vojáci utkali ve fotbalovém utkání, které si dohodli mezi sebou při dlouhodobých bojích v zákopech. Znali se mezi sebou již jménem.(Jednu z hlavních rolí má hrát světoznámý britský fotbalista David Backham, který nyní hraje v USA.)

Nemůžete přece střílet na někoho, koho znáte jménem několik týdnů J Bohužel důstojníci fotbalové utkání přerušili a nutili vojáky k dalšímu boji. Jeden citát praví :“Ve válce se zabíjejí obyčejní lidé, kteří se neznají - kvůli lidem, kteří se znají“. Ano politici a diplomaté se usmívají a potřásají si rukama při jednáních, ale pak se na základě jejich rozhodnutí válčí a oni sedí v zázemí, když posílají ostatní na smrt. Také Japonci se usmívali, ale zaútočili na Pearl Harbor na Havaji. Zaseli vítr a sklidili atomovou bouři.

Český písničkář Karel Plíhal natočil krásnou písničku. Dvě spálený srdce: Nagasaki, Hirošima

Můžete si ji přehrát - http://www.zenax.cz/karel_plihal_nagasaki_hirosima_394.htm  čas 1:59

Autor: Miroslav Štorch | pátek 8.8.2008 1:25 | karma článku: 29,58 | přečteno: 8838x
  • Další články autora

Miroslav Štorch

Zářící září nejen na moři

Jazykovědci zkoumají původ a vývoj slov a údajně jméno měsíce září pochází ze staročeského označení tohoto měsíce zářuj, což znamená za-říje; se slovem zářit má hodně společného. My přece nemusíme vědcům bezvýhradně všechno věřit. Čeští vlastenci chtěli v době národního obrození odstranit z češtiny cizí slova - mezi jinými i germanismy v názvech měsíců. Na Slovensku ale běžně používají ze západní Evropy převzatý august a u nás máme hezký srpen. Oni mají september a my září. Slovensko jistě nechtělo používat cizí maďarské názvy měsíců, když bylo zváno Horní Uhry. Pro mne je měsíc září spojen se zářícím podzimním sluníčkem, které nepálí, ale příjemně hřeje. Období zvané také indiánské léto. Už začínají ze stromů padat usychající listy a do listopadu je ještě daleko. Jak zpívá Karel Gott v jedné starší písničce :" Čas je jako spiklenec - květen, červen, červenec - září zááářííí ...

19.9.2014 v 18:45 | Karma: 18,55 | Přečteno: 497x | Diskuse| Fotoblogy

Miroslav Štorch

Zlatovláska - fotomatiné

Zlatovlásku si můžeme živě představovat jen jako děti , protože se o ní píše v pohádce. Ve filmových pohádkách mají herečky hezké zlaté efekty na vlasech. Podobné to asi bude u jiné zlatovlásky ze známého filmu Goldfinger, která měla pozlacené celé tělo včetně vlasů a skončila hůř než Zlatovláska z pohádky.Naše sousedka má sice skutečnou Zlatovlásku - ale to je fenka zlatého retrívra a nechtěla se nechat fotit. A tak jsem se pokusil vlastním objektivem získat záběry jiných "zlatovlásek".

13.8.2014 v 9:28 | Karma: 17,95 | Přečteno: 768x | Diskuse| Fotoblogy

Miroslav Štorch

Dlouhý, široký a bystrozraký - fotomatiné

Nemám velmi " dlouhý " teleobjektiv jako kolega kobloger Marek Trizuliak, který často fotografuje Měsíc (800 mm). Ani nemám speciální " široký " objektiv "rybí oko" nebo drahé zařízení a software na panoramatické záběry 360°. Jen se někdy snažím se svou malou Olympus 410 zrcadlovkou být trochu víc " bystrozraký " při makro záběrech. Ne vždy se to ale daří. Prvoplánově jsem uvažoval nafotit velmi " dlouhý " vlak, ale nevešel se mi do objektivu. A letecký snímek vlaku nemám. Velmi tlusté a " široké " lidi jsem potkával často, ale bylo mi trapné zobrazovat jejich obezitu z etických i estetických důvodů. Proto jsem z legrace přidal své osobní snímky pořízené samospouští ze stativu. Velmi " bystrozraké " záběry mají meteorologické, vědecké i špionážní družice, ale jejich kvalitě se jako amatér nemohu rovnat. Navíc má moje zrcadlovka menší technické obtíže, a tak jsem použil pro zábavu jen pár starších snímků a malý Olympus kompakt.

13.7.2014 v 9:57 | Karma: 20,62 | Přečteno: 597x | Diskuse| Fotoblogy

Miroslav Štorch

Tipněte si vítěze ve Wimbledonu

Ve všech českých médiích se píše a hovoří o české finalistce letošního Wimbledonu. Jen se neví, zda do finále v sobotu 5.července postoupí wimbledonská vítězka z roku 2011 Petra Kvitová, nebo o čtyři roky starší Lucie Šafářová. Semifinále se hraje již zítra ve čtvrtek 3.července. V rozhovoru uvedla Lucie Šafářová, že se cítí výborně a chtěla by konečně vyhrát i celý Wimbledon. Dnes svedou boj o semifinále rumunská finalistka letošní Paříže Simona Halep a německá finalistka loňského Wimbledonu 2013 Sabine Lisicky. Druhá německá hráčka Angelika Kerber vyřadila vítězku letošní Paříže Šarapovou a utká se s kanadskou Eugenií Bouchard. Teoreticky by mohlo být druhé semifinále ryze německé, ale Rumunka Halep i Kanaďanka Bouchard budou proti. Nechme se překvapit, která soupeřka v sobotu 5.července vyzve českou hráčku k boji o tradiční wimbledonský talíř.

2.7.2014 v 13:26 | Karma: 15,58 | Přečteno: 764x | Diskuse| Sport

Miroslav Štorch

Hrnečku vař - fotomatiné

Nejvíce energie na vaření má naše denní hvězda Slunce. Parabolická zrcadla umožňují ze sluneční energie dosáhnout teplotu varu i v hrncích uprostřed afrických pouští a stepí, kde není dost dřeva. U nás doma používáme buď elektrické vařiče nebo plynové hořáky. Kdo topí ve sporáku dřevem nebo uhlím, tak tam je také uložená sluneční energie. Jedinou výjimkou je elektřina z jaderných elektráren. Pohyb větru pro větrné elektrárny má také na svědomí Slunce. Při hurikánech, tajfunech, tornádech a vichřicích je pohybové enegie ve vzduchu až moc. Slunce nám vaří počasí. Slunce má na povrchu teplotu přes 5500 °C a je více než 150 miliónů kilometrů daleko. Je 109 x větší než Země a má přes 1,39 miliónu kilometrů v průměru. Povrch Měsíce dokáže sluneční záření ohřát až nad 120 °C a my jsme si u nás v Česku před několika dny užili vedra nad 30 °C ve stínu. To jsme se také trochu vařili ve vlastní šťávě. Do toho se doma rozhodlo - udělat hrnečku vař - a z jahodové sklizně zavařit dobré džemy ( jamy ). Tak přidávám pár snímků z vaření u nás , protože z kosmu vlastní fotografie vaření atmosféry nemám.

13.6.2014 v 7:24 | Karma: 19,68 | Přečteno: 610x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...