Nerudovy " Kosmické písně " jsou už v kosmu
Opravy na teleskopu 16.5.O9NASA
Velkorysá nabídka astronauta Andrewa Feustela
Americký astronaut Andrew Feustel nabídl Astronomickému ústavu AV ČR, že při misi raketoplánu STS 125 určené k poslední servisní opravě Hubbleova kosmického dalekohledu, vezme do svého osobního balíčku na palubu raketoplánu předmět, který ústav vybere. Vedl ho k tomu vztah k České republice, protože má blízké příbuzné v Brně. (plná citace ze serveru Astronomického ústavu Akademie věd ČR ).
Z mnoha návrhů byly vybrány Písně kosmické Jana Nerudy. Jednak proto, že jsou národním kulturním bohatstvím a jednak proto, že jsou spojeny s ondřejovskou observatoří. Jan Neruda byl kmotrem bratří Fričů, kteří ondřejovskou observatoř založili a citace z Písní kosmických jsou uvedeny na freskách historické pracovny hvězdárny. Otázka Jana Nerudy Jsou-li tam žáby taky... se tak symbolicky dostane k dalekohledu, který je patrně doposud nejznámnějším a nejúspěšnějším dalekohledem všech dob. (konec citace)
My přijdem! Duch náš roste v výš
a tepny touhou bijí,
zimniční touhou po světech
div srdce nerozbijí!
Česká vlajka a anglický překlad sbírky básní "Písně kosmické" bude vystaven na hvězdárně v Ondřejově po návratu astronauta Feustela z vesmíru pravděpodobně v druhé polovině roku 2009. Doufejme, že nedojde k havárii při návratu jako u raketoplánu Columbia v roce 2003. Start raketoplánu Atlantis 11.května 2009 se vydařil. Při již devátém startu raketoplánu Challenger 28.ledna 1986 bohužel došlo ke katastrofě pro poruchu z mrazu, ke které nemuselo dojít, kdyby na termín startu nebyly politické tlaky. Přečtěte si knihu jednoho z členů vyšetřovací komise Richarda Feynmana-nositele Nobelovy ceny za fyziku.
Poslední mise raketoplánu Atlantis byla poprvé v dějinách kosmonautiky zajišťována druhým raketoplánem. Naštěstí k havárii nedošlo a nebyl nutný start záchranného týmu. Start současné mise byl dvakrát z technických důvodů odložen. Původně se mělo startovat na podzim 2008. Přejme sedmi statečným astronautům šťastný návrat.
Miroslav Štorch
Chceme v Česku domobranu ?

Zrušení některých hraničních kontrol v Evropě způsobilo opravdu volný pohyb osob a zboží. Za zboží můžeme považovat ale i drogy, zbraně. A bohužel kvete i obchod s lidmi. Touha EU po zisku je větší, než potřeba pocitu bezpečí.
Miroslav Štorch
Porazí dnes Plíšková opět světovou jedničku ?

V semifinále US Open sesadila Karolína Plíšková dlouholetou světovou jedničku Serenu Williams a dnes ve finále ji čeká nová světová jednička Angelique Kerber z Německa. Karolína jí na trůn pomohla a hned dnes ji může porazit.Věřme
Miroslav Štorch
Můj první kilometr v roce 1967

Kdysi dávno před půlstoletím si děti nehrály doma na počítačích a tabletech, ale hodně běhaly venku s kamarády. Kluci lezli po stromech, hráli fotbal na každém plácku, kde bylo místo. Nebo s hokejkami proháněli tenisové míčky.
Miroslav Štorch
Televizní perličky na OH v Riu

Těšili jsme se doma na kvalitní přenosy z OH 2016 v HD rozlišení na dvou vysílacích kanálech a osmi streamech na webu České televize. Bohužel v některých případech šlo o rozhlasové zprávy ze soutěží, které nebyly přímo přenášeny.
Miroslav Štorch
Česká pošta mne štve.

Od letošního 1.května Česká pošta opět zdražila po třech letech o 23% známky na dopisy, pohlednice na 16 Kč , doporučené dopisy z 34 Kč na 38 Kč (o 11,7%). Úroveň služeb se ale podstatně zhoršuje. Mám dost nepříjemných zkušeností.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi stovku raket, uvádějí izraelská média. Po celém Izraeli...
Skotské školy ruší genderově neutrální toalety. Soud tak rozhodl na přání rodičů
Nejméně 18 škol ve Skotsku bude muset znovu zavést oddělené toalety, píše stanice BBC. Nařídil to...
V Praze poprvé vystavili nafukovací repliku Lennonovy zdi. Zájem o ni mají i v Asii
V pražských Riegerových sadech se v pátek konal happening k 45. výročí úmrtí Johna Lennona. Středem...
ANALÝZA: Zničující izraelská operace přeroste v rozhodující válku o atomovky
Premium Měsíce pedantického plánování a tajných akcí špionů vyvrcholily noční „forsythovskou“ operací...

Posuzovatel/ka farmaceutické dokumentace
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 218
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3651x