V. Havel je válečným štváčem. Ale možná to neví.

Kolik lidí v předvečer druhé světové války asi tušilo, že vypukne masakr i holokaust, a desítky milionů jich přijde o život?  Prvním mementem budiž geniální povzdech Karla Čapka, z roku 1938: "Aby byl zajištěn mír musí se obyčejně zvýšit zbrojení na zemi, ve vzduchu i na moři. Co se dá dělat, je to tak; ale představte si, že by se stejně samozřejmě a běžně říkalo: Aby v našem úřadě bylo zajištěno pokojné soužití, vezmu si s sebou nabitý revolver. Aby byl v naší ulici zajištěn klid, nacpu si do kapes ruční granáty. Byl by to divný svět. Je to divný svět." (1)

V. Havel v Otázkách VM vyslovil na první pohled neotřesitelnou tezi: US-česko-polská protiraketová základna má zneškodňovat útočící balistické rakety a je tudíž zařízením obranným! Svatá pravda! Jenže již odpovědí na prostou otázku - čí balistické rakety vlastně mají být sestřelovány - se svatá pravda změní ve svatou prostotu.

Po mediálně vládních lžích o Íránu a Severní Koreji naše prolhaná elita konečně připustila, že radar má polské antirakety navádět na eventuální ruské mezikontinentální rakety (útočící proti USA). Tím spíš ten radar musíme mít! - tak nějak hrdinně se ráčil vyjádři i knížepán z našeho malého, ale českého State Departmentu, zocelený v lítých bitvách vedených cínovými vojáčky.

V. Havla by měla tak pochybná vojenská doktrína šokovat! Proč? Poněvadž mu každý páťák namítne: Rusko disponuje asi tisícem pozemních balistických raket. Kdyby tuto salvu vypálilo najednou, pak má devět polských antiraket naprosto směšný vojenský význam; sedí snad v Pentagonu diletanti?

Diletanti v Pentagonu určtě nesedí, a oněch devět antiraket má tedy za úkol sestřelit maximálně devět ruských mezikontinentální střel. Ale proč by Rusko vypálilo jen devět raket a ne celou salvu? Inu, taková situace nastane zejména v případě, že ostatní ruské rakety budou zničené. Kdyby USA např. provedly překvapivý a kombinovaný útok - raketami z ponorek, strategickými B-52 i neviditelnými bombardéry Stealth spolu se střelami s plochou dráhou letu, jsou schopny zničit téměř sto procent ruských raketových sil i ostatních pozemních odpalovacích základen. A o eventuální zbytek se postarají antirakety...

Každý páťák takovou vizi nejprve označí za fantasmagorii. Jenže když si přečte např. studii amerického analytika F. Williama Engdahla, informujícího, že USA (za okázalého nezájmu médií) přezbrojují hlavice raket na svých ponorkách na přesné a vysokoprůrazné typy schopné ničit raketová sila (2), nejspíše vyhrkne: ničit prázdná ruská sila, ze kterých rakety již odletěly a míří k Americe přece nemá smysl.Takže USA instalují zbraně prvního úderu! A zbraň prvního úderu je zbraní jaderného agresora popř. vyděrače!

Ano, vzniká úplně nová strategická situace: protiraketový systém odstraňuje možnost ničivé jaderné odvety útočníkovi, kterou se velmoci dosud držely v šachu a na které spočíval dosavadní mír. Potenciálně ohrožené státy (Rusko a jistě i Čína) vědí oč jde a musejí na tuto bezprecedentní hrozbu reagovat.

Brdský radar se tak stává vysoce strategickým cílem a jeho instalací (v éře zbraní hromadného ničení) vznikne pro ČR zcela nepřijatelné bezpečnostní riziko; náš nepatrný stát bude vržen zpět do šíleného období studené války. A toto riziko se významně nezmenší ani dislokací radaru do NATO; a pokud k tomu dojde, stane se naléhavou otázka vystoupení ČR z Aliance (a přidružení se po bok moudrého Rakouska).

Ať již Rusko s Čínou na zmíněnou hrozbu zareagují vývojem vlastních protiraketových systémů či jinak, hrozí přenesení zbraňových systémů i do kosmu a v každém případě stojíme na prahu nového kola horečného zbrojení, které inherentně(!) přináší hrozbu ničivé války.

Pokud někomu poslední myšlenka připadá paranoidní, pak by se měl poučit z dějin, neboť mu jinak hrozí, že si je prožiije znovu. Jistě, náš svět je relativně poklidný a jen excentrika by mohlo napadnout, že se ocitneme v nějaké válce. Žijeme stejně poklidně jako Evropané na jaře roku 1914: jenom blázna mohlo tehdy napadnout, že za pár měsíců vypukne děsivá válka, která jeden a půl milionu z nich připraví o život a desítky milionů změní v invalidy...

Druhé memento představuje názoer tehdejšího britského ministra zahraničí, Sira Edwarda Greye, který o vzniku 1. světové války později napsal: "Morálka je jasná: Veliké zbrojení vede nevyhnutelně k válce; zbrojí-li jedna země, ostatní země ji uvádějí v pokušení agrese, jestliže zůstávají bez obrany... Každé opatření provedené jednou zemí je zaznamenáváno a vede k protiopatřením ostatních zemí. Zvyšování zbrojení v každé zemi je určeno k tomu, aby vyvolalo pocit moci a bezpečnosti, nemá však tyto účinky. Rozvíjí vědomí moci u jiných států a pocit strachu. Strach podněcuje k podezíravosti, k nedůvěře a ke špatným představám všeho druhu, dokonce k tomu, že každá vláda si myslí, že by bylo zradou na vlastní zemi nepodniknout všechna protiopatření. Avšak každá vláda považuje opatření jakékoli jiné vlády za důkaz nepřátelských úmyslů. Obrovské zvyšování zbrojení v Evropě, pocit nejistoty a strachu vyvolaný zbrojením - to je to, co učinilo válku nevyhnutelnou." (3)

Nu a ve smyslu obou citátů, poukazujících na horečné zbrojení jako na příčinu obou světových válek (byť u K. Čapka šlo o "proroctví"), lze V. Havla - volajícího po zřízení protiraketové základny - považovat za válečného štváče. Není však vyloučeno, že tyto konotace nezná.

-----------------------------------------------------------------------------
(1) K. Čapek, V zajetí slov

(2) F. William Engdahl: "Little-publicized new technology has enabled the US to deploy a ‘leaner and meaner’ nuclear strike force. A case in point is the Navy’s successful program to upgrade the fuse on the W-76 nuclear warheads sitting atop most US submarine-launched missiles, which makes them able to hit very hard targets such as ICBM silos."

(3) F. Joliot-Curie, Výbor z projevů a článků

Autor: František Stočes | středa 2.4.2008 17:14 | karma článku: 26,22 | přečteno: 2158x