„Slunce, seno a erotika“ po americku…

14. září 2017 – a zrovna v den 242 výročí založení USA – „zešílel“ americký ministr zemědělství Sonny Perdue! 

Tento imperialista totiž slavnostně vyhlásil říjen 2017 za americký národní měsíc… družstev?! Perdue navíc provokativně vyzval všechny Američany, aby se více zajímali o družstevnictví a aby aktivně i obřadně oslavili jeho úspěchy! 

Václav Havel, který na Václavském náměstí ocejchoval slušovické družstvo za největšího nepřítele Sametové revoluce, musel v pekle rotovat; a režisér Troška má určitě další námět pro pokračování seriálu Slunce, seno... Nicméně družstevní měsíc vyhlásila jako první ze států US federace Minnesota již v roce 1948. V roce 1964 ministr zemědělství USA, Orville Freeman, prohlásil za oficiální Družstevní měsíc v USA říjen. V letech 1964 – 1970 financovala náklady této družstevní kampaně vláda USA a od roku 1971 ji financuje Národní asociace družstevních podniků.

Perdue úvodem oznámil, že v USA funguje přibližně 29 000 družstev, majících dohromady 350 milionů družstevníků (přitom USA mají jen 326,6 milionů obyvatel a práce schopných jich je něco přes 200 milionů); a tato družstva dosáhla ročního obratu 650 miliard dolarů (celkový HDP ČR v roce 2016 byl pouhých 192,9 miliard USD)!

Pokud jde o americká „JZD“ Perdue sdělil, že zemědělská družstva zaměstnávají celkem 180 000 pracovníků. Dlužno dodat, že jich je celkem asi 2000, jejich roční obrat činí 116 miliard dolarů a největším "JZD" je CHS Inc. v Minnesotě s ročním obratem 30.3 miliard dolarů! V průběhu své historie zemědělská družstva produkovala až jednu třetinu veškerých zemědělských komodit v USA. 

Za pamětihodný družstevní počin Perdue označil družstevní elektrárny a rozvodny, které zásobují elektřinou venkovské oblasti o rozloze 7 375 500 km čtverečních, tedy plných 75 % celkové rozlohy USA! Družstevní energetika dosahuje ročních příjmů 45 miliard dolarů a poskytuje 70 000 pracovních míst s 5,5 miliardami ve mzdách. Tato nezisková družstva vznikla ve 30. a 40. letech minulého století poté, co velké firmy odmítly elektrifikovat americký venkov s argumentem, že by na tom nevydělaly… Družstevníci do rozvoje tohoto sektoru ročně investují 13 miliard dolarů a americký venkov družstvům vděčí nejen za elektřinu, ale i za kabelovou televizi a internet!

Perdue dále pochválil družstevní finančnictví. Zde se sluší připomenout, že první finanční družstvo bylo v Severní Americe založeno Benjaminem Franklinem a jeho spolupracovníky již roku 1752; a jejich Filadelfská kontribuční pojišťovna, přispívající na likvidaci domovních škod způsobených požárem, funguje dodnes!

Zdaleka nejpopulárnější je v USA obdoba tradičních českých kampeliček a zde se jmenují Credit unions. Tato nezisková spořitelní a úvěrová družstva, vzniklá na lokální, profesní či zájmové bázi jsou zaměřená na nízko a středně příjmovou klientelu. Byla proto osvobozená od korporátní daně, a oproti bankám poskytují vyšší úroky z vkladů a nižší úroky z půjček a také méně i levnějších poplatků. Svého vrcholu dosáhly v roce 1969, kdy jejich počet činil 23 966 a aktiva hodnoty 16 miliard dolarů. V roce 2016 byla největší družstevní záložnou Federální námořní Credit union poskytující finanční služby rodinám zaměstnanců spadajících pod ministerstvo obrany. Měla 6,1 milionů členů a aktiva ve výši 75 miliard dolarů. Celkově mají americké Credit unions 100 milionů členů, což představuje 43,7 % všech ekonomicky aktivních obyvatel. Aktiva všech družstevních záložen v roce 2012 dosáhla 1 bilionu dolarů, což odpovídá celkovému HDP 22 amerických států. Credit unions se sdružují do federálních lig, zastřešeny národní asociací CUNA; Credit unions s federální působností mají navíc i národní asociaci NAFCU. Významným přívržencem těchto družstev je mj. vice prezident USA, M. Pence.

Na druhé straně budiž připomenuto, že v posledních 20 letech se družstevní podnikání stalo v USA pečlivě střeženým veřejným tajemstvím a zmínky o něm se vytratily z ekonomických zpráv Kongresu USA. Situace se začala měnit letos v únoru, kdy výbor Sněmovny reprezentantů pro domácí agendu schválil vznik Klubu na federální podporu družstevního modelu podnikání ve veřejné i privátní sféře. Jeho zakladateli a spolupředsedové jsou republikán Ed Royce a demokrat Mark Pocan. 

V ČR družstevnictví pšenka nekvete…

Zato v ČR jsou družstevníci spíše terorizováni... V době, kdy se diváci smáli veselohře Slunce seno, erotika, byla proti předsedovi slušovického velkodružstva rozpoutána doslova štvanice! Vedení družstva bylo prověřováno, vyslýcháno, sledováno a Zlínsko křižovali informátoři shánějící na Františka Čubu jakoukoli kompromitující informaci. Dokonce byl kritizován za to, že zavádí kapitalistické vztahy! Docent Čuba byl 66x policejně vyslýchán, přičemž jeho výslech trval i 30 hodin nonstop! Později úspěšně čelil dvěma soudním žalobám; nicméně Agrokombinát byl paralyzován, systematicky rozbit a během několika měsíců z něj nezbylo vůbec nic.

Likvidaci Slušovického družstva se nápadně podobá likvidace českých kampeliček, které – oproti bankám vyplácejícím českým občanům i podnikatelům z vkladů průměrně jen 1,1 %, – poskytovaly úrok téměř trojnásobný, 2,9 %, a ukazovaly tak chamtivost bankovního sektoru.  Na kampeličky se v roce 2012 vrhly kontroly MMF, ČNB a Kalouskova FAU (finančně analytický útvar Ministerstva financí) a během dvou let – a takřka po vzoru likvidace Slušovic – doslova zničili 3 z celkem 4 největších kampeliček, jejichž bilanční suma činila polovinu majetku celého sektoru! V roce 2012 ČNB odebrala licenci kampeličce Unibon s bilanční sumou přes 5 miliard. V květnu 2013 byly zablokovány účty v hodnotě více než dvou miliard a zavřeny všechny pobočky největší kampeličky, Metropolitního spořitelního družstva (MSD), které by toho roku bezpečně dosáhlo bilanční sumy 25 mld. Kč a zisku 300 mil. Kč. V roce 2014 ČNB odebrala licenci WPB Capital s bilanční sumou nad 5 miliard korun a se ziskem téměř 100 milionů v roce 2012. 

A podobně jako v případě Slušovic, i zde probíhá bez zájmu médií i politiků rozkrádání majetků těchto družstev. Zatímco Sobotka s Filipem se rozhořčovali nad Babišem, který údajně podvedl EU o dotaci 40 milionů, tak poslední strašidelná informace ze soudu s MSD (jehož vedení jakoukoli vinu popřelo) je z 10. dubna 2017 a říká, že, „Insolvenční správce ...prodal pohledávky MSD v nominální hodnotě přes 10 miliard korun za 1,4 miliardy...“ (25)

Teď se Sobotka s Filipem rozhořčují nad volebními výsledky svých stran… A jenom proto, že si neřekli: „Spojené státy americké – Náš vzor!“

Autor: František Stočes | pondělí 18.12.2017 20:10 | karma článku: 18,97 | přečteno: 1111x